OK

OK Cancel

Thank you

Close

Previous

NAJCZĘSTSZE PYTANIA NA TEMAT WYPADANIA WŁOSÓW

Visuel_640_360_Faq3.jpg

CZY MOGĘ PRZESZCZEPIĆ WŁOSY NA BRODZIE?

TAK.

"Przeszczep brody" jest oczywiście możliwy, a zainteresowane mogą być nim osoby z rzadkim zarostem.
Podobnie jak przy przeszczepie włosów, procedura ta polega na pobraniu mieszków włosowych z potylicy, gdzie porost włosów jest stały, i implantacja ich w dolnej partii twarzy. Zabieg trwa kilka godzin i przeprowadzony jest w znieczuleniu miejscowym. Pozwala na nadanie kształtu lub zagęszczenie zarostu, a jego efekt jest naturalny i długotrwały.

Visuel_640_360_Faq2.jpg

CZY EFEKT PO PRZESZCZEPIE WŁOSÓW JEST TRWAŁY?

TAK.

Przeszczep włosów jest dość kosztownym zabiegiem skierowanym do osób z wyraźną utratą włosów, ale jego efekty są naturalne i utrzymują się do końca życia. Efekt finalny można zauważyć po około roku od zabiegu.

Po kilku tygodniach od zabiegu przeszczepione włosy zaczynają wypadać, ale nie jest to powód do niepokoju. To całkowicie normalny proces, w którym mieszki włosowe wchodzą w tymczasową fazę spoczynkową. Od 3 do 6 miesięcy później włos wraca do naturalnego cyklu wzrostu. Pierwszym widocznym efektem jest jego zwiększona gęstość, a po 12 miesiącach pacjent może cieszyć się z większej ilości włosów.

Ważną rolę we wzrastaniu włosów po operacji odgrywa odpowiednia pielęgnacja po zabiegu zgodna z zaleceniami lekarza.

Visuel_640_360_Faq1.jpg

CZY PRZESZCZEP WŁOSÓW JEST BOLESNY?

NIE.

Niezależnie od zastosowanej techniki sam zabieg przeszczepu włosów jest niebolesny i mało inwazyjny. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Ewentualny ból może pojawić się przed samym zabiegiem w momencie podawania środka znieczulającego przy pomocy igły.

Po zabiegu możliwe jest uczucie świądu i lekkiego bólu spowodowanych pobraniem i implantacją mieszków włosowych na skórze głowy. Objawy te znikają jednak w ciągu kilku dni od operacji.

W rzadkich przypadkach silnego bólu pozabiegowego należy pilnie skonsultować się z lekarzem. Może być to objawem infekcji bakteryjnej wymagającej dalszego leczenia.

HUB_CONTENT_DHSC_FAQ_09_HAVING_A_HAIR_CUT_FORTIFIES_HAIR.jpg

CZY OBCINANIE WŁOSÓW JE WZMACNIA?

NIE.

Jest to bardzo powszechny mit. Włosy składają się z cebulki i łodygi. Rosną od mieszka włosowego, który znajduje się w skórze właściwej. Łodyga (widoczna część) zbudowana jest z martwych komórek. To, co nazywamy włosami, jest w rzeczywistości martwą strukturą. Strzyżenie włosów nie ma żadnego wpływu na produkcję, wzrost lub ewolucję włosów.

HUB_CONTENT_DHSC_FAQ_08_DOES_BALDNESS_STRIKE_ONLY_MEN.jpg

CZY ŁYSIENIE DOTYCZY TYLKO MĘŻCZYZN?

NIE.

Kobiety podobnie jak mężczyźni mogą być dotknięte problemem wypadania włosów. Łysienie androgenowe ma jednak inny przebieg u kobiet, a inny u mężczyzn. Ponieważ jest to zaburzenie genetyczne typowe dla mężczyzn, to właśnie oni chorują najczęściej.
U mężczyzn ostatnim etapem może być utrata wszystkich włosów z wyjątkiem korony na szyi i skroniach, podczas gdy u kobiet utrata włosów jest rozproszona i ograniczona do czubka głowy o mniejszej intensywności.

CZY NOSZENIE CZAPKI POWODUJE WYPADANIE WŁOSÓW?

NIE.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, noszenie czapki lub kapelusza nie powoduje wypadania włosów. Chociaż akcesoria te spłaszczają włosy w niektórych obszarach skóry głowy, wywierany nacisk zwykle nie jest wystarczająco wysoki, aby uszkodzić mieszki włosowe. Ponieważ wszyscy tracimy średnio od 50 do 100 włosów dziennie, jest to naturalne zjawisko.
Kapelusz czy czapka mogą jednak powodować infekcje lub podrażnienia skóry głowy. Pod czapką skóra się poci, a panujące tam ciepło i wilgotność mogą sprzyjać powstawaniu patologicznej mikroflory, co z kolei może być przyczyną wypadania włosów.

HUB_CONTENT_DHSC_FAQ_07_MY_FATHER_IS_BALD_WILL_I_BE_SO.jpg

MÓJ OJCIEC JEST ŁYSY, CZY JA TEŻ BĘDĘ?

TAK/NIE

Łysienie androgenowe jest wynikiem połączenia dwóch czynników:
działania męskich hormonów (androgenów) na mieszek włosowy i predyspozycji genetycznych.
Dziedziczność odgrywa niezaprzeczalną rolę w wystąpieniu łysienia androgenowego, ale niekoniecznie musisz odziedziczyć wrażliwość mieszków włosowych na androgeny. Dlatego wszyscy członkowie tej samej rodziny nie są w równym stopniu dotknięci łysieniem androgenowym.
Jeśli twój ojciec jest łysy, szansa, że Ty też będziesz wynosi 50%.

CZY WYPADANIE WŁOSÓW MOŻE BYĆ TYMCZASOWE?

TAK.

Łysienie telogenowe określa nagłe, często obfite, rozproszone wypadanie włosów. W tym stanie objętość włosów w fazie telogenu zwiększa się do 30% lub więcej (zwykle jest to ok. 15%), a do nadmiernego wypadania dochodzi mniej więcej w ciągu 2 - 4 miesięcy od czynnika sprawczego.
Typowe czynniki wywołujące wypadanie telogenowe obejmują ciężką traumę lub chorobę, stresujące lub poważne zdarzenie życiowe (np. strata ukochanej osoby), znaczną utratę masy ciała i restrykcyjną dietę, poród, czynniki środowiskowe (takie jak zmiany pory roku lub narażenie na zanieczyszczenie), niedobór składników odżywczych, zaburzenia endokrynologiczne, poważne problem skórne wpływające na skórę głowy i wypadanie włosów wywołane przez leki.
Łysienie telogenowe nie jest dziedziczone i może dotykać osób w różnym wieku, tak samo kobiet, mężczyzn jak i dzieci. Rozpoznanie zwykle opiera się na wywiadzie oraz badaniu trichoskopem, by sprawdzić jak wyglądają mieszki włosowe i skóra głowy. Można zasugerować także badanie krwi, aby wykluczyć inne przyczyny wypadania włosów. Ten rodzaj łysienia jest tymczasowy, co oznacza, że włosy wznawiają swój naturalny cykl wzrostu po wyeliminowaniu jego przyczyny.

HUB_CONTENT_DHSC_FAQ_03_Can_hair_loss_cause_itchy_scalp.jpg

CZY WYPADANIE WŁOSÓW POWODUJE ŚWIĄD SKÓRY GŁOWY?

NIE.

Z wyjątkiem kilku bardzo rzadkich przypadków nie istnieje coś takiego jak świąd skóry głowy związany z wypadaniem włosów. W rzeczywistości jest odwrotnie: silne swędzenie spowodowane niektórymi chorobami skóry głowy, takimi jak łuszczyca, grzybica czy łojotokowe zapalenie skóry, może być przyczyną wypadania włosów.
Większość tych jednostek chorobowych wpływa na strukturę, a tym samym na odporność mieszków włosowych sprawiając, że włosy słabną i łamią się. Świąd, który często prowadzi do agresywnego drapania, może być również przyczyną wypadania włosów i przyspieszenia ich utraty w niektórych strefach.
Utrata włosów w takich przypadkach jest jednak odwracalna. Zwykle następuje to po wyleczeniu np. grzybicy skóry głowy lub doprowadzeniu do stanu remisji w przypadku łuszczycy. Przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy lub łuszczycy bardzo pomocne są zabiegi trychologii kosmetycznej. Nie tylko oczyszczają one skórę głowy z nadmiernej łuski, ale również pielęgnują ją i przywracają naturalną barierę ochronną.

HUB_CONTENT_DHSC_FAQ_01_Can_hair_loss_be_caused_by_menopause.jpg

CZY MENOPAUZA POWODUJE WYPADANIE WŁOSÓW?

TAK.

Wiele kobiet doświadcza ogólnego przerzedzenia włosów (zamiast zauważalnych łysych placków) w okresie menopauzy. Zmiany hormonalne występujące w tym okresie są główną przyczyną wypadania włosów u kobiet, szczególnie gdy mają one genetyczne uwarunkowania do łysienia androgenowego. Największe zmiany hormonalne w okresie menopauzy to spadający poziom estrogenu i progesteronu. Mogą one sprawić, że niektóre kobiety zauważą, iż ich włosy stają się słabsze, cieńsze i wolniej rosną. Jednocześnie niższy poziom hormonów kobiecych powoduje wzrost produkcji androgenów, zwłaszcza testosteronu, co może skutkować miniaturyzacją mieszków włosowych i wypadaniem włosów na głowie. Ponadto androgeny mogą doprowadzić do pojawienia się niechcianych włosów, szczególnie na twarzy.
U kobiet przechodzących menopauzę istnieją także inne czynniki, które mogą przyczyniać się do wypadania włosów, w tym wysoki poziom stresu, złe odżywianie, brak ćwiczeń fizycznych, choroby, słabe nawodnienie i bezsenność. Niektóre składniki odżywcze (zwłaszcza witaminy z grupy B, cynk i kwasy tłuszczowe omega-3) są niezbędne dla równowagi hormonalnej i zdrowia włosów. Lekarz może zalecić pełną serię badań krwi, aby wykluczyć wszelkie przyczyny, które powodują wypadanie włosów.

Źródło:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5582478/

Visuel_640_360_Faq4.jpg

CZY MOGĘ NOSIĆ CZAPKĘ PO PRZESZCZEPIE WŁOSÓW?

TAK.

Po przeszczepie włosów można nosić czapkę lub inne nakrycie głowy. W trakcie słonecznych pór roku jest to nawet wskazane. Według wytycznych powinno się unikać ekspozyzji skóry głowy na słońce przez okres 15 dni od zabiegu. Nie powinno się natomiast nosić zbyt ciasnych nakryć głowy lub innych akcesoriów (np. kask), które mają bezpośredni kontakt ze skórą poddawaną zabiegowi.

HUB_CONTENT_DHSC_FAQ_02_Can_hair_loss_be_genetic.jpg

CZY WYPADANIE WŁOSÓW MOŻE BYĆ GENETYCZNE?

TAK.

Zjawisko to nazywamy łysieniem androgenowym. Jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, chociaż częściej występuje u mężczyzn. Jak sama nazwa wskazuje, jest ono spowodowane predyspozycją genetyczną (która przejawia się silniej u mężczyzn) i wpływem męskich hormonów zwanych androgenami. Choć dziedziczna, czasami może pominąć pokolenie. Na dzień dzisiejszy zatrzymanie łysienia androgenowego nie jest możliwe, jednak terapie dermatolologiczne i trychologiczne mogą spowolnić ten proces.

CZY HORMONY MOGĄ POWODOWAĆ WYPADANIE WŁOSÓW?

TAK.

Z naukowego punktu widzenia nieodwracalne wypadanie włosów nazywa się łysieniem androgenowym. To jeden z najczęstszych rodzajów wypadania włosów, który dotyka aż do 70% mężczyzn i 40% kobiet. Jak sama nazwa wskazuje, związany jest z męskimi hormonami płciowymi zwanymi „androgenami”. Androgeny występują również u kobiet, ale mają one zdecydowanie niższy poziom.
Łysienie androgenowe może nasilić się również w okresie menopauzy i związane jest z występującymi w tym czasie zmianami hormonalnymi. Kolejnymi przyczynami wypadania włosów są stosowanie antykoncepcji i wahania hormonalne w okresie poporodowy. Nie powodują one jednak trwałej utraty włosów, a jedynie czasową i odwracalną.