OK

OK Cancel

Thank you

Close

Balsam do włosów a odżywka do włosów - jakie są różnice?

Regularne odżywianie włosów jest niezbędne do utrzymania włosów w prawidłowej kondycji. To właśnie dzięki tej czynności jesteśmy w stanie zapewnić im jedwabistą gładkość, miękkość i blask. Czy jednak w codziennej pielęgnacji włosów lepiej sprawdzi się zwykła odżywka czy może balsam do włosów? Podpowiadamy, jaka jest różnica pomiędzy tymi kosmetykami do włosów!

balsam a odżywka do włosów - co wybrać

Odżywka do włosów - charakterystyka produktu

Odżywka do włosów, zaraz po szamponie, jest jednym z najpopularniejszych kosmetyków do pielęgnacji włosów. Jest to produkt, który aplikuje się bezpośrednio po umyciu włosów, a po kilku minutach spłukuje się go z głowy. Cechą charakterystyczną odżywki jest to, że działa ona tylko na powierzchni włosów, nie przenika zaś w ich głębsze struktury - wygładza i domyka łuski włosów, ułatwia rozczesywanie i nadaje im połysku. Jest to preparat o lekko kremowej konsystencji, która nie obciąża fryzury, w związku z czym można ją stosować po każdym myciu głowy. Nie zaleca się jednak stosowania odżywki w dużych ilościach u nasady włosów, gdyż może wzmagać to nadmierną produkcję sebum przez gruczoły łojowe.

Dla kogo odżywka do włosów?

Odżywkę do włosów powinny stosować przede wszystkim te osoby, których włosy można określić jako normalne i w małym stopniu zniszczone - w związku z tym, że odżywka działa głównie na powierzchni włosa, nie będzie w stanie naprawiać wyraźnych uszkodzeń jego struktury. Odżywka sprawdzi się dobrze przy tych włosach, które nie wymagają szczególnie troskliwej pielęgnacji - szybkość działania, łatwość użytkowania oraz niezbędna ilość składników odżywczych sprawia, że jest to idealna forma profilaktycznego dbania o włosy każdego dnia. Włosy mocno zniszczone wymagają intensywniejszej pięlęgnacji.

Balsam do włosów - charakterystyka produktu

Balsam do włosów, nazywany też odżywką regenerującą,  odróżnia od zwykłej odżywki przede wszystkim to, że działa on nie tylko na zewnętrzną warstwę łodygi włosa, ale posiada zdolność przenikania do głębszych struktur, dzięki czemu jest w stanie naprawiać wyraźne uszkodzenia na powierzchni włosów.
W składzie balsamów do włosów znajdziemy niewielką ilość typowych dla odżywek pielęgnacyjnych składników tłuszczowych (tzw. emolientów), co sprawia, że balsamy posiadają nieco rzadszą konsystencję.
Balsamy zawierają jednak dużo większą ilość składników odżywczych i kondycjonujących - witaminy, wyciągi ziołowe, kompleksy proteinowe, naturalne olejki - dzięki czemu lepiej sprawdzają się przy pielęgnacji włosów z problemami (np. balsam do włosów przeciw wypadaniu z olejkiem łopianowym) czy też poddawanych zabiegom koloryzjacji.
Skład balsamu do włosów bardzo często opiera się na składnikach będących naturalnym budulcem włosów, np. aminokwasach, węglowodanach czy keratynie.
Balsam od odżywki różni także częstotliwość stosowania oraz czas trzymania na włosach - nakłada się go na włosy co 2-3 dni na ok. 10-15 min.
Bardzo często możemy też spotkać się z balsamem do włosów bez spłukiwania.

Dla kogo balsam do włosów?

Balsam do włosów to kosmetyk odpowiedni do pielęgnacji włosów prostych i kręconych, a w szczególności włosów suchych, zniszczonych, matowych i pozbawionych życia. Balsam jest w stanie regenerować głębsze warstwy włosów, poprawiać ich nabłyszczenie i przywracać właściwy poziom nawilżenia. Wybierając balsam do włosów, warto jednak kierować się indywidualnymi potrzebami naszych włosów, np. do włosów suchych i zniszczonych sprawdzi się idealnie odżywka regenerująca Vichy Dercos z dodatkiem olejków ze słodkich migdałów, dzikiej róży i krokosza barwierskiego oraz specjalnym kompleksem keratynowym. Pamiętajmy jednak, by balsam stosować zamiennie z odżywką do włosów, gdyż jego codzienna aplikacja może wywołać problem nadmiernego obciążenia włosów.

Rekomendowane produkty

go to top