OK

OK Cancel

Thank you

Close

Brązowe plamy... Już?

W chwili, kiedy kobieta odkryje brązową plamę na skórze, jej instynktowna reakcja to: „aha, plama starcza”! W rzeczywistości, jak zobaczymy za chwilę, przebarwienia mają wiele przyczyn - wiek jest tylko jednym z kilku czynników. Niemniej jednak, świadomie lub nie, wydajemy się utożsamiać młodość skóry z jej jasnym i jednolitym kolorytem. Masz brązowe plamy? Sprawdź jak im zapobiegać!Każdy widzi plamy!

Chociaż na ogół kojarzymy je z wiekiem, nieregularna pigmentacja może zacząć pojawiać się już pod koniec wieku dojrzewania. Odnosi się to do wszystkich rodzajów skóry i wszystkich grup etnicznych. Międzynarodowa charakteryzatorka Letizia Carnevale potwierdza z własnego doświadczenia: „Pracuję na co dzień z kobietami w różnym wieku i różnej narodowości. Mogę powiedzieć, że zdecydowana większość z nich, w tym najmłodsze modelki, ma pewne obawy związane z brązowymi plamami”.

Kontrola plam

Konsultowaliśmy się z lekarz dermatolog Joelle Sebaoun, aby pomogła nam zrozumieć istotę różnych rodzajów brązowych plam oraz poznać przyczyny ich pojawiania się. Wyjaśniła, że ​​należą one do którychś z poniższych kategorii:

- Trądzik: „Kiedy na działanie słońca narażona jest skóra podrażniona lub ze stanem zapalonym, może pojawić się hiperpigmentacja. To najczęstsze źródło powstawania brązowych plam skórnych wśród młodszych kobiet”.

- Hormony: „Pigułki antykoncepcyjne i niektóre leki, które wpływają na równowagę hormonalną, mogą w połączeniu z ekspozycją na słońce powodować powstawanie brązowych plam. Aktywność hormonalna powoduje również przebarwienia skóry o nazwie melasma lub „maska (ostuda) ciążowa”. To nieregularne przebarwienia pigmentacyjne, które dotykają niektórych przyszłych mam".

- Ekspozycja na słońce: „Plamy soczewicowate to zaciemnione miejsca, które pojawiają się na skórze w wyniku bezpośredniego, długotrwałego narażenia na działanie promieni UV. Mogą one pojawić się w każdym wieku”.

- Starzenie się: „Plamy starcze są powszechne wśród ludzi w wieku 40 lat i starszych. Promienie UV - i proces starzenia się - mogą wywołać nadprodukcję melaniny. Plamy starcze są „skupiskami melaniny”, które pojawiają się na obszarach skóry najbardziej narażonych na działanie słońca: na dłoniach, twarzy, szyi i na klatce piersiowej”.

Należy zauważyć, że nadmierna ekspozycja na słońce odgrywa decydującą rolę w powstawaniu wszystkich rodzajów brązowych plam opisanych przez dr Sebaoun. Konsekwentne stosowanie skutecznej ochrony przeciwsłonecznej jest oczywiście silną bronią przeciwko hiperpigmentacji związanej ze słońcem. Stosowanie preparatów do ochrony przeciwsłonecznej powinno być codzienną rutyną, szczególnie dla tych osób, którzy mieszkają w słonecznym klimacie i w okresie zwiększonej ekspozycji na słońce. Szukajmy produktów, które chronią przed promieniami UVA, ponieważ to one są odpowiedzialne za pigmentację skóry.

Aby zmniejszyć widoczność brązowych plam, należy najpierw określić ich typ. Dobrym pomysłem jest zawsze zasięgnięcie opinii eksperta. Poradą może służyć farmaceuta, on także poleci preparaty pielęgnacyjne do skóry, które zmniejszają produkcję melaniny. Z kolei dermatolog pomoże rozpoznać przyczynę powstawania brązowych plam na skórze, może także zalecić specjalistyczne zabiegi korygujące lub odpowiednie procedury medyczne, takie jak peelingi chemiczne czy terapia laserowa.

Zespół Vichy

go to top