OK

OK Cancel

Thank you

Close

Kiedy słońce wykazuje największą aktywność? Jaki ma to wpływ na naszą skórę?

Wielu z nas uważa słońce za swojego sprzymierzeńca, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie efektu pięknej i brązowej opalenizny. Niestety, nie do końca jeszcze zdajemy sobie sprawę z tego, jak niekorzystny wpływ na naszą skórę może mieć długotrwała ekspozycja na słońce. Kiedy aktywność słońca jest największa? I jakie skutki może przynieść wystawianie skóry na intensywne działanie słońca?

Aktywność słońca - kiedy jest największa?

Największą aktywność słońca można zaobserwować w miesiącach letnich, między godziną 11.00 a 15.00. W tym czasie promienie słońca działają najsilniej i najintensywniej przenikają w głębokie struktury skóry. Dermatolodzy zalecają wtedy stanowcze ograniczenie, a nawet całkowite unikanie opalania ze względu na najbardziej niekorzystny wpływ słońca na skórę. Nie oznacza to jednak, że promieniowanie ultrafioletowe jest dla nas zupełnie bezpieczne w innych godzinach i o innych porach roku. Niestety, działanie słońca może mieć negatywny wpływ na skórę nawet w środku zimy i przy lekko zachmurzonym niebie.

Wpływ promieniowania UV na skórę - jakie szkody może wyrządzić słońce?

Na powierzchnię ziemi docierają dwa typy promieniowania UV - promieniowanie UVA i UVB, które są odpowiedzialnie za wyrządzanie różnego rodzaju szkód na naszej skórze - przyspieszają proces starzenia się skóry czy też przyczyniają się do powstawania przebarwień.

Promienie UVB wywołują najpierw zaczerwienienie i stan zapalny skóry, która broniąc się, stopniowo zwiększa produkcję melaniny - to znaczy barwnika, który przynosi efekt opalenizny. Promienie te powodują również płytkie uszkodzenia komórek naskórka, tkanki łącznej, DNA i RNA, białek oraz błon komórkowych, co może prowadzić do płaskokomórkowego lub kolczystokomórkowego nowotworu skóry.

Promieniowanie UVA okazuje się natomiast o wiele bardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia i kondycji skóry niż promieniowanie UVB. Promienie UVA z łatwością przenikają w głębokie struktury skóry, biorąc odpowiedzialność za szybkie, choć niewidoczne gołym okiem, starzenie się skóry. Co ciekawe wystarczy 15-20 minut ekspozycji na słońce, by uruchomić enzymy, które przyspieszają ten proces. Warto zaznaczyć, że jednorazowe pobudzenie tych enzymów aktywuje ich działanie nawet do 72 godzin, w ciągu których niszczone są fibroblasty, włókna elastyny i kolagenu, a dodatkowo osłabione zostają mechanizmy odpornościowe skóry i podnosi się ryzyko zachorowalności na różne odmiany raka - w tym najgroźniejszego z nich, czyli czerniaka.


Bardzo ważne jest to, abyśmy zdawali sobie sprawę z tego, że promieniowanie UVA stanowi ok. 95% całego promieniowania słonecznego, które dociera do nas w ciągu roku - bez względu na pogodę czy porę dnia. Promienie UVA są w stanie przenikać również przez szyby i ubrania, dlatego dermatolodzy zalecają stosowanie kosmetyków z ochronnymi filtrami przez cały rok.

Ochrona skóry przed promieniowaniem UV

Jeżeli chcemy uchronić swoją skórę przed niekorzystnym wpływem promieni słonecznych, powinniśmy przede wszystkim unikać słońca wtedy, gdy jego aktywność jest największa.
Podczas bezpośredniej ekspozycji na słońce na naszej skórze powinien znaleźć się krem z wysokim filtrem i ochroną zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB, np. ochronne mleczko do twarzy i ciała Vichy Idéal Soleil SPF 50.
Ciało i twarz należy posmarować kremem na ok. 30 min przed wyjściem na słońce - preparat musi dobrze wchłonąć się w skórę, by skutecznie chronić ją przed promieniowaniem ultrafioletowym.
Decydując się na kąpiele słoneczne, musimy mieć w posiadaniu wodoodporne kosmetyki ochronne - pamiętajmy, że na głębokość jednego metra wody dociera nawet 50% promieni UVB i 70% promieni UVA.
Smarujmy skórę kosmetykami z filtrami nie tylko na plaży, ale też podczas pobytu na mieście - szczególnie w godzinach szczytowego nasilenia światła słonecznego. 
Pamiętajmy, że słońce z łatwością odbija się od wody, piasku, betonu, zimą zaś od śniegu, co wzmacnia jego działanie.
Na działanie słońca zdecydowanie nie należy wystawiać dzieci przed ukończeniem 3 roku życia. Ich skóra jest niedojrzała i całkowicie bezbronna wobec słońca, a poparzenia z dzieciństwa mogą dać o sobie znać w przyszłości w postaci zmian nowotworowych na skórze.

Rekomendowane produkty

 • Ochronne mleczko SPF 50, VICHY, IDEAL SOLEIL
 • Najczęściej czytane

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Pielęgnacja ciała

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

  Przeczytaj artykuł

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Składniki dermokosmetyków

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  10 zastosowań olejku herbacianego

  Pielęgnacja ciała

  10 zastosowań olejku herbacianego

  Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

  Przeczytaj artykuł

  Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

  Pielęgnacja ciała

  Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

  Czytając składy produktów, często niektóre pozycje mówią nam bardzo niewiele bądź w ogóle nic. Dlatego zdarza się, że wybieramy kosmetyki, które mają gorszą formułę, przez co codzienna pielęgnacja nie jest tak efektywna, jak mogłaby być. Dlatego warto poznać składniki, które nie są powszechnie znane, a wchodzą w skład wielu produktów. Jednym z nich jest limonene. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jakie ma zastosowanie w kosmetyce!

  Przeczytaj artykuł

  go to top