OK

OK Cancel

Thank you

Close

Kiedy słońce wykazuje największą aktywność? Jaki ma to wpływ na naszą skórę?

 • favoris

Wielu z nas uważa słońce za swojego sprzymierzeńca, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie efektu pięknej i brązowej opalenizny. Niestety, nie do końca jeszcze zdajemy sobie sprawę z tego, jak niekorzystny wpływ na naszą skórę może mieć długotrwała ekspozycja na słońce. Kiedy aktywność słońca jest największa? I jakie skutki może przynieść wystawianie skóry na intensywne działanie słońca?

Aktywność słońca - kiedy jest największa?

Największą aktywność słońca można zaobserwować w miesiącach letnich, między godziną 11.00 a 15.00. W tym czasie promienie słońca działają najsilniej i najintensywniej przenikają w głębokie struktury skóry. Dermatolodzy zalecają wtedy stanowcze ograniczenie, a nawet całkowite unikanie opalania ze względu na najbardziej niekorzystny wpływ słońca na skórę. Nie oznacza to jednak, że promieniowanie ultrafioletowe jest dla nas zupełnie bezpieczne w innych godzinach i o innych porach roku. Niestety, działanie słońca może mieć negatywny wpływ na skórę nawet w środku zimy i przy lekko zachmurzonym niebie.

Wpływ promieniowania UV na skórę - jakie szkody może wyrządzić słońce?

Na powierzchnię ziemi docierają dwa typy promieniowania UV - promieniowanie UVA i UVB, które są odpowiedzialnie za wyrządzanie różnego rodzaju szkód na naszej skórze - przyspieszają proces starzenia się skóry czy też przyczyniają się do powstawania przebarwień.

Promienie UVB wywołują najpierw zaczerwienienie i stan zapalny skóry, która broniąc się, stopniowo zwiększa produkcję melaniny - to znaczy barwnika, który przynosi efekt opalenizny. Promienie te powodują również płytkie uszkodzenia komórek naskórka, tkanki łącznej, DNA i RNA, białek oraz błon komórkowych, co może prowadzić do płaskokomórkowego lub kolczystokomórkowego nowotworu skóry.

Promieniowanie UVA okazuje się natomiast o wiele bardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia i kondycji skóry niż promieniowanie UVB. Promienie UVA z łatwością przenikają w głębokie struktury skóry, biorąc odpowiedzialność za szybkie, choć niewidoczne gołym okiem, starzenie się skóry. Co ciekawe wystarczy 15-20 minut ekspozycji na słońce, by uruchomić enzymy, które przyspieszają ten proces. Warto zaznaczyć, że jednorazowe pobudzenie tych enzymów aktywuje ich działanie nawet do 72 godzin, w ciągu których niszczone są fibroblasty, włókna elastyny i kolagenu, a dodatkowo osłabione zostają mechanizmy odpornościowe skóry i podnosi się ryzyko zachorowalności na różne odmiany raka - w tym najgroźniejszego z nich, czyli czerniaka.


Bardzo ważne jest to, abyśmy zdawali sobie sprawę z tego, że promieniowanie UVA stanowi ok. 95% całego promieniowania słonecznego, które dociera do nas w ciągu roku - bez względu na pogodę czy porę dnia. Promienie UVA są w stanie przenikać również przez szyby i ubrania, dlatego dermatolodzy zalecają stosowanie kosmetyków z ochronnymi filtrami przez cały rok.

Ochrona skóry przed promieniowaniem UV

Jeżeli chcemy uchronić swoją skórę przed niekorzystnym wpływem promieni słonecznych, powinniśmy przede wszystkim unikać słońca wtedy, gdy jego aktywność jest największa.
Podczas bezpośredniej ekspozycji na słońce na naszej skórze powinien znaleźć się krem z wysokim filtrem i ochroną zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB, np. ochronne mleczko do twarzy i ciała Vichy Idéal Soleil SPF 50.
Ciało i twarz należy posmarować kremem na ok. 30 min przed wyjściem na słońce - preparat musi dobrze wchłonąć się w skórę, by skutecznie chronić ją przed promieniowaniem ultrafioletowym.
Decydując się na kąpiele słoneczne, musimy mieć w posiadaniu wodoodporne kosmetyki ochronne - pamiętajmy, że na głębokość jednego metra wody dociera nawet 50% promieni UVB i 70% promieni UVA.
Smarujmy skórę kosmetykami z filtrami nie tylko na plaży, ale też podczas pobytu na mieście - szczególnie w godzinach szczytowego nasilenia światła słonecznego. 
Pamiętajmy, że słońce z łatwością odbija się od wody, piasku, betonu, zimą zaś od śniegu, co wzmacnia jego działanie.
Na działanie słońca zdecydowanie nie należy wystawiać dzieci przed ukończeniem 3 roku życia. Ich skóra jest niedojrzała i całkowicie bezbronna wobec słońca, a poparzenia z dzieciństwa mogą dać o sobie znać w przyszłości w postaci zmian nowotworowych na skórze.

Rekomendowane produkty

 • Ochronne mleczko SPF 50, VICHY, IDEAL SOLEIL
 • Najczęściej czytane

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Pielęgnacja ciała

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

  Przeczytaj artykuł

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Pielęgnacja ciała

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Pielęgnacja ciała

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

  Przeczytaj artykuł

  Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

  Pielęgnacja ciała

  Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

  Nieprzyjemny zapach skóry może dotyczyć również osób, które regularnie dbają o higienę. Najczęściej jest to jednym z objawów choroby takiej jak cukrzyca, niewydolność wątroby czy nawet schizofrenia. Nie należy bagatelizować tego problemu, a w razie konieczności zgłosić się do lekarza, bo może okazać się, że dziwny zapach skóry świadczy o poważnym schorzeniu.

  Przeczytaj artykuł

  Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

  Pielęgnacja twarzy

  Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

  Kwas hialuronowy to substancja powszechnie stosowana w kosmetyce i medycynie. Wykorzystuje się ją zarówno przy zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, jak i przy produkcji wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. Jakie właściwości posiada krem do twarzy z kwasem hialuronowym? Podpowiadamy, kto w szczególności powinien sięgnąć po dobry krem do twarzy z dodatkiem tej substancji!

  Przeczytaj artykuł

  go to top