OK

OK Cancel

Thank you

Close

Peeling do twarzy – jak go poprawnie wykonywać?

Jaki wybrać peeling do twarzy

Istnieją substancje, które wykazują działanie złuszczające na skórę w zależności od ich charakteru i/lub stężenia. Możemy je znaleźć w produktach kosmetycznych, które pomagają nam poprawić teksturę, rozświetlenie i koloryt skóry, a także w produktach do zabiegów medycznych, które są stosowane na przykład w leczeniu blizn potrądzikowych.

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak włączyć go do swojej rutyny pielęgnacyjnej.

Peeling do twarzy – jakie zalety posiada złuszczanie naskórka?

Zarówno dermatolodzy, jak i kosmetolodzy są w tym temacie zgodni – peeling do twarzy to doskonały sposób, by pobudzić skórę twarzy do działania. Peeling pozwala na głębokie oczyszczenie twarzy oraz pobudzenie jej mikrokrążenia. Poprzez wykonywany przy tej okazji mikromasaż skóra zaczyna pracować intensywniej i produkuje większą ilość włókien kolagenowych i elastynowych, które pozwalają jej zachować gładkość i elastyczność. Twarz po zabiegu złuszczania naskórka nabiera ładniejszego i promiennego kolorytu, gdyż peeling skutecznie poprawia ukrwienie, a do tego jest doskonale przygotowana do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Peelingi chemiczne stały się jednymi z najpopularniejszych zabiegów medyczno-estetycznych ze względu na liczne korzyści dla skóry: od poprawy tekstury, kolorytu i wyrównania skóry, po leczenie zmarszczek i blizn potrądzikowych. Korzyści z medycznych peelingów chemicznych twarzy są niezaprzeczalne. Dodatkowo, jak już wspomnieliśmy, te składniki aktywne mogą znaleźć się w kosmetykach, w formułach do cery tłustej, przeciwzmarszczkowej czy trądzikowej.

Profesjonalne złuszczanie skóry twarzy – dla kogo peeling do twarzy w gabinecie?

Złuszczanie naskórka w domu to doskonały sposób na uzupełnienie codziennej pielęgnacji twarzy. W niektórych przypadkach warto jednak również zdecydować się na jedną z profesjonalnych metod złuszczania naskórka w gabinecie dermatologicznym lub kosmetycznym. Są to zabiegi szczególnie polecane w przypadku trądziku, przebarwień czy zmarszczek – profesjonalny peeling twarzy jest w stanie pomóc nam walczyć z różnymi problemami skórnymi. Działa on na skórę mocniej niż preparaty złuszczające do użytku domowego, dlatego rodzaj peelingu oraz częstotliwość jego powtarzania najlepiej skonsultować ze specjalistą.

Zabieg w salonie kosmetycznym, sprawdź peeling chemiczny do twarzy od Vichy

Peeling chemiczny – co to takiego?

Peeling chemiczny to zabieg medyczno-estetyczny, w którym usuwane są uszkodzone zewnętrzne warstwy skóry poprzez podanie w naskórek roztworu chemicznego zwanego substancją czynną o działaniu złuszczającym. Może być stosowany w leczeniu wielu problemów, takich jak trądzik, zmarszczki, przebarwienia posłoneczne i plamy starcze. Zabieg ten należy dostosować do indywidualnych potrzeb w zależności od rodzaju skóry, stanu i oczekiwanych rezultatów.

Peeling chemiczny to skuteczny zabieg poprawiający wygląd i kondycję twarzy, dlatego dermatolodzy i lekarze medycyny estetycznej stosują go od wielu lat. Ponadto sam zabieg jest na ogół nieinwazyjny lub minimalnie inwazyjny (z pewnymi wyjątkami), przez co wymaga krótkiego czasu na rekonwalescencję i zapewnia efekty, które utrzymują się nawet do kilku miesięcy. Peelingi chemiczne nie są jednak odpowiednie dla każdego.

Istnieją trzy poziomy peelingów chemicznych: powierzchniowy, średniogłęboki i głęboki:

  • peelingi powierzchniowe są najmniej inwazyjną opcją, ponieważ usuwają komórki znajdujące się na powierzchni i koncentrują swoje działanie na naskórku. Zwykle stosuje się je w przypadku łagodnych zmian skórnych, w tym niektórych rodzajów trądziku i drobnych zmarszczek i/lub braku blasku;
  • peelingi średniogłębokie wnikają głębiej w skórę, docierając do skóry właściwej. Są przydatne w walce z głębszymi zmarszczkami i uszkodzeniami posłonecznymi;
  • peelingi głębokie wykazują, jak sama nazwa wskazuje, działanie w najgłębszych warstwach skóry, docierając do głębokich warstw skóry właściwej. Służą do likwidacji głębokich zmarszczek, blizn i problemów pigmentacyjnych. Należy pamiętać, że peeling ten wymaga regeneracji i szczególnej pielęgnacji pozabiegowej.

Przed poddaniem się jednemu z opisanych powyżej peelingów twarzy każdy, a zwłaszcza osoby z problemami skórnymi, powinien skonsultować się z dermatologiem. Może się okazać, że przeprowadzenie jednego z tych peelingów jest niewskazane przy naszej kondycji skóry.

Najpopularniejsze składniki w peelingach do twarzy


Istnieją różne składniki aktywne o działaniu peelingu chemicznego, a każdy z nich może być modulowany pod względem intensywności i oferować inne korzyści. Najpopularniejsze to peelingi z kwasem, migdałowym, glikolowym, salicylowym i TCA (kwas trichlorooctowy):

  • peelingi kwasem glikolowym są dobrze znane, ponieważ kwas glikolowy jest alfa-hydroksykwasem i w zależności od stężenia i pH formuły oferuje różne efekty lub poziomy działania. W kosmetykach kwas glikolowy może usuwać martwe komórki z najbardziej zewnętrznej warstwy skóry, odsłaniając jaśniejszą, gładszą i młodszą twarz. Ponadto może zmniejszać widoczność zmarszczek i drobnych linii, a także poprawiać teksturę i koloryt skóry;
  • z kolei osoby z cerą tłustą lub trądzikową często sięgają po składniki aktywne, takie jak kwas salicylowy. W przypadku skóry tłustej ma on dodatkowe korzyści poza działaniem złuszczającym. Ten beta-hydroksykwas pomaga rozjaśnić i ujednolicić koloryt cery. Można znaleźć go w recepturach kosmetycznych w maksymalnym stężeniu 2%, a także w roztworach peelingów do celów medycznych w znacznie wyższych stężeniach;
  • w przypadku niektórych schorzeń skóry jako alternatywę stosuje się medyczne peelingi TCA (kwas trichlorooctowy). Ten rodzaj zabiegu jest bardziej intensywny i wymaga więcej czasu na regenerację; przed podjęciem decyzji o jego przeprowadzeniu warto skonsultować się dermatologiem.

Jaki peeling złuszczający do twarzy wybrać w zależności od potrzeb skóry?

Właściwy dobór peelingu kwasowego do potrzeb skóry jest tutaj kluczowy. Niektóre substancje mogą posiadać większy potencjał drażniący, przez co ich działanie będzie zbyt silne w przypadku skóry wrażliwej lub naczynkowej. Istnieje kilka peelingów chemicznych, z których każdy ma inny schemat działania. Wyjaśnimy, który peeling jest dla Ciebie najlepszy w zależności od rodzaju skóry i celu.

Peeling na przebarwienia

Peeling na zmarszczki i przebarwienia Vichy

Jeśli chcesz zmniejszyć widoczność przebarwień na skórze, wybierz rewolucyjne serum Liftactiv Specialist B3 serum na przebarwienia i zmarszczki. To opcja dla tych, którzy chcą uporać się z uporczywymi hiperpigmentacjami spowodowanymi ekspozycją na słońce lub procesami starzenia. Wykazano, że dzięki składnikom aktywnym o potrójnym działaniu ten peeling chemiczny przeciwko przebarwieniom ujednolica nierówny koloryt i wyraźnie rozjaśnia skórę. Kosmetyk oferuje proste, bezpieczne i skuteczne rozwiązanie dla uzyskania efektu rozświetlonej cery. Przy regularnym stosowaniu serum koryguje przebarwienia, spłyca zmarszczki i wyrównuje koloryt skóry. Skuteczność i bezpieczeństwo serum zostało przetestowane klinicznie pod kontrolą dermatologiczną, wykazując jego kompatybilność ze wszystkimi typami i fototypami skóry.

Peeling na trądzik

Stosowanie aktywnych składników peelingu chemicznego na twarz jest powszechne w przypadku skóry tłustej i trądzikowej. Oprócz powierzchownego działania złuszczającego, niektóre z nich, takie jak kwas salicylowy, skutecznie odblokowują pory skóry. Wykazano, że niektóre aktywne składniki peelingów do twarzy mają korzystny wpływ na produkcję i regulację wydzielania sebum. Mogą to być alfa-hydroksykwasy (AHA), takie jak kwas glikolowy, jak również beta-hydroksykwasy (BHA), jak wspomniany kwas salicylowy. Stosowanie tych produktów ma za zadanie pomóc w widocznej redukcji niedoskonałości twarzy.

Peeling na trądzik Vichy

Jaki peeling do twarzy trądzikowej wybrać? Jeśli chcesz zacząć wprowadzać do swojej rutyny idealny produkt na tego typu problemy, nasze serum Normadem Probio-BHA Przeciw niedoskonałościom to krok w Twojej rutynie pielęgnacyjnej do zwalczania niedoskonałości skóry tłustej i ze skłonnością do trądziku. Serum zawiera kwas salicylowy i kwas glikolowy, które delikatnie złuszczają skórę, usuwają martwe komórki naskórka i zapobiegają zatykaniu porów. Rezultatem jest gładsza, bardziej rozświetlona skóra z widoczną redukcją niedoskonałości. Serum można stosować zarówno rano, jak i wieczorem przed nałożeniem kremu nawilżającego.

Peeling do twarzy o działaniu przeciwstarzeniowym

W walce z efektami starzenia idealnym rozwiązaniem jest zabieg medyczno-estetyczny z odmładzającym peelingiem chemicznym twarzy. Ten rodzaj peelingu ma na celu stymulację procesów regeneracji i aktywację produkcji kolagenu. Zmniejsza widoczność zmarszczek mimicznych i głębokich bruzd, jednocześnie poprawiając teksturę i koloryt skóry. Zabieg ten zwykle wymaga wykonania kilku zabiegów w serii w celu uzyskania najbardziej zadowalających efektów. To rodzaj peelingu, który wymaga ręki profesjonalisty.

Aby utrzymać efekty peelingu chemicznego twarzy, należy odpowiednio zadbać o skórę po zabiegu. Obejmuje to stosowanie kremu nawilżającego lub regenerującego, stosowanie filtrów przeciwsłonecznych i unikanie ekspozycji na słońce.

Jak włączyć peeling do swojej rutyny pielęgnacyjnej?

Nie wiesz, na jakim etapie włączyć peeling kosmetyczny do swojej codziennej pielęgnacji twarzy? Oto jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja twarzy z użyciem peelingu, aby osiągnąć najlepsze rezultaty. Zanim jednak zaczniemy, pamiętaj: do pielęgnacji domowej stosuj tylko produkty peelingujące do tego przeznaczone. Zawierają odpowiednie pH oraz stężenie substancji aktywnych, które nie wywołają powikłań i nie podrażnią Twojej skóry. Jeśli oczekujesz bardziej profesjonalnego efektu skonsultuj się z kosmetologiem, który wykona zabieg w gabinecie.

  1. Oczyszczaj twarz: ważne jest, aby prawidłowo oczyścić twarz i pozostawić ją wolną od zanieczyszczeń i makijażu. Ten krok jest niezbędny, aby peeling dobrze wniknął w skórę. Po umyciu dokładnie osusz ją czystym ręcznikiem bez nadmiernego pocierania, aby uniknąć podrażnienia skóry.
  2. Aplikuj peeling: W zależności od rodzaju produktu, którego zamierzasz użyć, proces może się różnić. Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami i równomiernie rozprowadzić produkt, aby uniknąć podrażnień. Pozostaw produkt na twarzy przez zalecany czas przed jego usunięciem. Ten krok jest niezbędny do uzyskania pożądanego rezultatu i zapobiega ewentualnym podrażnieniom.
  3. Nawilżaj cerę: Peeling może powodować tymczasowe wysuszenie, łuszczenie i zaczerwienienie skóry, dlatego konieczne jest przywrócenie skórze naturalnego poziomu nawilżenia, aby mogła się zregenerować. W tym celu nałóż krem nawilżająco-odżywczy, który zapewni skórze nawilżenie potrzebne do regeneracji.
  4. Stosuj filtr przeciwsłoneczny: po peelingu twarzy skóra staje się bardziej wrażliwa i podatna na promieniowanie słoneczne. Dlatego ważne jest, aby stosować filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum działania i minimalnej ochronie SPF30+, ponieważ skóra po takim zabiegu może łatwo ulegać oparzeniom i dodatkowym uszkodzeniom.

Witamina C i jej działanie przeciwstarzeniowe

Aby uzyskać jak najlepsze efekty, włączenie serum z witaminą C do pielęgnacji twarzy jest jedną z najlepszych opcji, ponieważ witamina C jest znana ze swoich doskonałych właściwości antyoksydacyjnych. Ten rodzaj serum doskonale przedłuża efekty antyoksydacyjne peelingów chemicznych. Możesz wdrożyć je do swojej pielęgnacji po zalecanym przez Twojego specjalistę okresie regeneracji po zabiegu. Ten przeciwutleniacz nie tylko neutralizuje wolne rodniki, zabezpieczając skórę przed wpływem czynników zewnętrznych, ale również wykazuje działanie przeciwstarzeniowe, chroniąc kolagen przed degradacją.

Serum z witaminą C Vichy

Jednym z naszych najskuteczniejszych produktów w tym zakresie jest Liftactiv Vitamin C, które zawiera silny kompleks przeciwutleniaczy, aby uzyskać bardziej promienną skórę.

Oprócz wspomagania odnowy komórkowej, serum wyraźnie poprawia blask i jędrność. Dzięki połączeniu 15% czystej witaminy C i kombinacji przeciwutleniaczy z witaminą E, polifenolami sosny i neohesperydyną wraz z kwasem hialuronowym widocznie wygładza teksturę skóry, dodaje blasku i zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek.

Znaczenie ochrony przeciwsłonecznej podczas stosowania peelingu do twarzy

Krem przeciwsłoneczny SPF50+ Vichy

Ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna na co dzień, także po zastosowaniu peelingu chemicznego. Jeśli Twoja skóra nie jest chroniona kremem z filtrem, co zwiększa jej podatność na szkodliwe działanie promieni słonecznych, może doznać dodatkowych uszkodzeń, zwłaszcza że skóra bezpośrednio po zabiegu złuszczania jest bardziej wrażliwa na działanie promieniowania UV, co może prowadzić po pojawienia się przebarwień i stanów zapalnych jest bardziej wrażliwa i podatna na działanie promieni UV. Dlatego stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum działania, takich jak Capital Soleil UV Age Daily Anti-Photoaging, to pielęgnacyjny must have. Ten filtr przeciwsłoneczny zapewnia szeroką ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB oraz zawiera przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki, zmniejszając ich wpływ na skórę. Pamiętaj, aby reaplikować krem ​​przeciwsłoneczny co dwie godziny w przypadku intensywnej ekspozycji, zwłaszcza jeśli spędzasz czas na świeżym powietrzu.

Zespół Vichy

go to top