OK

OK Cancel

Thank you

Close

Promieniowanie UV - jaki ma wpływ na naszą skórę, jak się przed nim chronić?

 • favoris

Ekspozycja na promieniowanie UV wykazuje zarówno pozytywne efekty, jak i negatywne skutki. W głównej mierze są one dostrzegalne na naszej skórze. Dowiedz się, jaki wpływ na skórę wywiera światło UV oraz jak uchronić się przed jego niekorzystnym działaniem!

Promieniowanie UV - specyfika i rodzaje

Inaczej jest ono określane promieniowaniem nadfioletowym, ultrafioletowym, nadfioletem bądź ultrafioletem. Jego główną cechą charakterystyczną jest to, że dla człowieka jest niedostrzegalne. Długość fali promieniowania elektromagnetycznego mierzy się bowiem w nm (nanometrach) i zazwyczaj wynosi ono od 10 nm do 400 nm. W zależności od długości fali, światło UV, dzieli się na skrajne (10-121 nm), dalekie (122-200 nm), pośrednie (200-300 nm) oraz bliskie (300-400 nm). Inny podział, bliżej nam znany, to kolejno:

*promieniowanie UVA - długość jego fali mieści się w przedziale 315-400 nm; stanowi ono aż 95% promieniowania ultrafioletowego i jest obecne w ciągu całego roku, bez względu na porę roku; światło to ma zdolność przenikania przez chmury, szkło i naskórek
*promieniowanie UVB - długość jego fali wynosi około 280-315 nm; ten rodzaj promieniowania stanowi około 5% ultrafioletu, który dociera do ziemi; wynika to stąd, że światło UVB jest zatrzymywane przez chmury i szkło; niestety ma zdolność przenikania przez naskórek
*promieniowanie UVC - posiada długość fali w granicach 100-280 nm i jest całkowicie pochłaniane przez atmosferę ziemską; nie stanowi zatem tak dużego zagrożenia, co promieniowanie UVA oraz UVB.

Skutki promieniowania nadfioletowego

Promieniowanie ultrafioletowe niestety wykazuje więcej szkodliwych, niż pozytywnych działań. Do dobroczynnych właściwości zalicza się w głównej mierze opaleniznę oraz subtelne rozjaśnienie włosów. Zagłębiając się w te aspekty, można dostrzec nie tylko korzyści, ale także skutki uboczne. Otóż najogólniej mówiąc, mimo, że nasza skóra przestaje być blada, a staje się estetycznie brązowa, a włosy zyskują promienne refleksy, to słońce niszczy i skórę, i włosy.
Szczególnie negatywny wpływ na skórę wykazuje promieniowanie UVA. Wynika to głównie stąd, że praktycznie w całości przenika ono do powierzchni ziemi. Nadfiolet ten uszkadza włókna kolagenowe, znajdujące się w skórze, na skutek czego proces starzenia się następuje szybciej, a w swoich objawach jest znacznie intensywniejszy. Dodatkowo, promieniowanie UVA działa szkodliwie na wzrok, ponieważ może powodować zaćmę - zmętnienie soczewki. Wówczas mówi się o tzw. zaćmie fotochemicznej.
Promieniowanie UVB natomiast przyczynia się do produkcji cennej witaminy D. Zastosowanie to polega na zapobieganiu krzywicy, czyli zapaleniu kręgosłupa, na które szczególnie narażone są dzieci. Niestety nadmierna ekspozycja na promienie UVB może powodować rumień skóry, objawy alergiczne, czerniaka, nowotwory złośliwe.
Z kolei promieniowanie UVC, również z promieniowaniem UVB, może prowadzić do uszkodzenia łańcuchów DNA, na skutek czego dochodzi do mutacji genów.

Ochrona skóry przed światłem UV

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV jest stosowanie kosmetyków ochronnych. Najczęściej występują one w postaci kremów do twarzy lub balsamów do ciała. Mogą być dedykowane do aplikacji na skórę w ciągu całego roku lub wyłącznie podczas lata, gdy skóra jest eksponowana na słońce. Co istotne, produkty zabezpieczające skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, należy stosować w ciągu całego roku, a nie tylko latem. Wynika to chociażby stąd, że nadfiolet UVA przenika do ziemi aż w 95% nawet, gdy dzień jest zimowy i pochmurny. Przykładem produktu, który skutecznie zabezpiecza skórę przed promieniowaniem UV jest Aksamitny krem przeciwsłoneczny do twarzy SPF 50+ Vichy Idéal Soleil. Ten dermokosmetyk polecany jest szczególnie dla osób z jasną karnacją, które w związku tym potrzebują dużej ochrony. Wysoki filtr w kremie zabezpiecza również przed przebarwieniami i poparzeniami. W gamie produktów Ideal Soléil Vichy znajdziesz wiele innych dermokosmetyków stworzonych specjalnie na potrzeby ochrony skóry przed słońcem.
Dodatkowo, latem warto nosić kapelusze z dużym rondem, aby chronić skórę twarzy i włosy. Okulary przeciwsłoneczne również w tej kwestii, są bardzo pomocne. Należy je zakładać nie tylko latem, ale zawsze gdy promienie słońca uniemożliwiają swobodne widzenie. Okulary powinny być wzbogacone w specjalne filtry ochronne, dzięki temu będą skutecznie chronić wzrok i skórę wokół oczu. Takie też jest ich zadanie, o czym trzeba pamiętać i nie sprowadzać go wyłącznie do atrakcyjnego wyglądu.

Rekomendowane produkty

 • Aksamitny krem do twarzy SPF 50+ VICHY IDEAL SOLEIL
 • Najczęściej czytane

  Sprawdź, co ma wspólnego beta-karoten i opalenizna?

  Słońce

  Sprawdź, co ma wspólnego beta-karoten i opalenizna?

  Beta-karoten to substancja, którą wiele kobiet decyduje się zażywać przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego. W ten sposób chcą one poprawić koloryt swojej skóry i uzyskać jeszcze lepsze efekty opalania. Czy jednak rzeczywiście warto stosować beta-karoten w tabletkach? Podpowiadamy, jakie właściwości posiada ta substancja i jakich efektów możemy się spodziewać!

  Przeczytaj artykuł

  Jak szybko się opalić?

  Słońce

  Jak szybko się opalić?

  Opalanie się i kąpiele słoneczne są nieodłącznym elementem wakacji. Bez względu na to, gdzie zamierzamy spędzić swój urlop, zależy nam przede wszystkim na tym, by wrócić do domu z piękną i brązową opalenizną, a przy tym ograniczyć ryzyko oparzeń czy schodzącej skóry po opalaniu. Jak zatem opalić się szybko i efektownie?

  Przeczytaj artykuł

  Opalanie się w solarium - jak dbać o skórę?

  Słońce

  Opalanie się w solarium - jak dbać o skórę?

  Opalanie się w solarium jest dla wielu osób metodą na przygotowanie skóry do sezonu letniego, utrzymanie opalenizny po wakacjach, jak również nadanie skórze promiennego kolorytu podczas długiej zimy. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że solarium posiada równie niekorzystny wpływ na naszą skórę, co naturalnie promienie słoneczne, dlatego przed opalaniem w solarium należy odpowiednio zabezpieczyć swoją skórę właściwymi kosmetykami. Podpowiadamy zatem, jak dbać o skórę, by zapewnić sobie bezpieczne opalanie na solarium!

  Przeczytaj artykuł

  Jaki jest Twój fototyp skóry?

  Słońce

  Jaki jest Twój fototyp skóry?

  Fototyp skóry jest dla wielu z nas terminem nieco zagadkowym i mało znanym, a prawda jest taka, że znajomość tego pojęcia może nam bardzo pomóc w określeniu poziomu wrażliwości naszej skóry. Dzięki fotypowi skóry jesteśmy w stanie określić zdolność naszej skóry do opalania, jej możliwą reakcję na działanie promieni ultrafioletowych, a nawet skuteczność działania depilacji laserowej. Jakie zatem fototypy skóry możemy wyróżnić? I z czym dokładnie się to wiąże?

  Przeczytaj artykuł

  go to top