OK

OK Cancel

Thank you

Close

Przyczyny wysuszonej skóry - jak nawilżyć skórę?

  • favoris

Wysuszona skóra ciała jest szorstka, spierzchnięta i łuszczy się. Dodatkowo suchość wpływa na odczuwany dyskomfort w postaci świądu i uczucia ściągnięcia. Dowiedz się, jakie są przyczyny wysuszonej skóry oraz poznaj sposoby, aby ją nawilżyć!

Wysuszona skóra ciała - po czym poznać suchość skóry?

Objawy suchej skóry są bardzo różnorodne. U każdego mogą być nieco inne, wykazywać odmienną intensywność oraz specyfikę. U większości osób, które borykają się z suchością ciała, obserwuje się szorstkość i spierzchnięcie, czyli utratę miękkości i gładkości. Wśród dolegliwości związanych z suchą skórą ciała, wyróżnia się także uczucie ściągnięcia, pieczenie, kłucie i świąd. Wręcz nieodłącznym elementem suchej skóry jest jej łuszczenie się, które można rozpoznać po obszarach, w obrębie których, skóra się złuszcza. Sucha skóra jest również cienka, ma szaro-ziemisty lub jasnoróżowy odcień, wykazuje minimalną elastyczność oraz sprężystość. Objawem, świadczącym o przesuszonej skórze jest również jej wrażliwość, która wyraża się w podatności na podrażnienia i szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak np. zanieczyszczenia lub warunki atmosferyczne.

Wysuszona skóra - przyczyny

1. Główną i bezpośrednią przyczyną suchości jest dysfunkcja bariery ochronnej skóry, czyli płaszcza hydrolipidowego, który znajduje się na naskórku. Ta warstwa ochronna jest swego rodzaju murem obronnym i minimalizuje niebezpieczeństwo, jakie znajduje się w środowisku zewnętrznym. W momencie, gdy jest uszkodzona, wszelkie szkodliwości ,,atakują’’ skórę i wywołują podrażnienia, szorstkość, świąd, kłucie i inne objawy charakterystyczne dla wysuszonej skóry. Podobne znaczenie do warstwy hydrolipidowej wykazują korneocyty. Są to komórki warstwy rogowej naskórka, które bardzo ściśle do siebie przylegają i w ten sposób chronią skórę. Ich uszkodzenie lub dysfunkcja sprawia, że skóra nie ma zdolności do obrony przed szkodliwymi czynnikami, wskutek czego staje się sucha.

2. Z drugiej zaś strony na suchość skóry może wpływać uszkodzenie naturalnych systemów nawilżających. Wśród nich wyróżnia się głównie: NMF (Naturalny Czynnik Nawilżający), lipidy warstwy rogowej naskórka oraz glikozaminoglikany (tzw. substancje cukrowe). Ich funkcją jest utrzymanie prawidłowego poziomu wody w strukturach skóry, wiązanie cząsteczek wody oraz zapobieganie jej utracie, czyli parowaniu.

3. Tym, co wysusza skórę, jest również brak odpowiedniej pielęgnacji, a dokładniej ujmując brak dostatecznego nawilżania i dostarczania do skóry drogocennych składników. Troska, uwzględniająca te dwa aspekty (nawadnianie i odżywianie) jest bardzo ważna, ponieważ pomaga dbać o barierę ochronną skóry. Z drugiej zaś strony, prawidłowa ilość wody w strukturach skóry sprawia, że wspomniane wyżej systemy nawilżające, mogą spełniać swoją rolę.

4. Wśród pozostałych przyczyn wysuszonej skóry wymienia się: choroby skóry (AZS - atopowe zapalenie skóry, łuszczyca), starzenie się skóry, niedobory żywieniowe, schorzenia ogólnoustrojowe (niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek).

Pożegnaj się z suchą skórą, czyli jak nawilżyć suche ciało

Prawidłowa pielęgnacja skóry ciała to niezawodny sposób na przywrócenie jej odpowiedniego poziomu nawilżenia, a co za tym idzie - miękkości, gładkości, elastyczności i jędrności. Codzienna pielęgnacja wyraża się głównie w unikaniu szkodliwych i drażniących środków kosmetycznych, a stosowanie tylko tych delikatnych. Dla pewności, że nie podrażniasz swojej suchej skóry ciała, możesz sięgnąć po kosmetyki dedykowane dla skóry wrażliwej, które są bardzo delikatne i nie szkodzą skórze. Pielęgnacja ciała to również jego regularne nawilżanie. W tym celu warto sięgać po dobre mleczka lub balsamy, które w swoim składzie posiadają cenne nawilżające składniki, zwane humektantami. Przykładem takiego produktu jest Nawilżający balsam do ciała Ideal Body Vichy, który nie tylko nawilża, lecz dodatkowo wygładza skórę, ujędrnia ją, przywraca blask oraz eliminuje wszystkie objawy charakterystyczne dla wysuszonej skóry. Na koniec warto zadbać o ochronę ciała przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a szczególnie tymi atmosferycznymi - mrozem, gorącym powietrzem, wiatrem, nadmierną ekspozycją na promienie UV. Taka kompleksowa pielęgnacja suchej skóry ciała to gwarancja, że miękkość i gładkość szybko powrócą oraz stanie się ona odporna na ponowne wysuszenie.

Najczęściej czytane

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Składniki dermokosmetyków

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Pielęgnacja ciała

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

Przeczytaj artykuł

10 zastosowań olejku herbacianego

Pielęgnacja ciała

10 zastosowań olejku herbacianego

Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

Przeczytaj artykuł

go to top