OK

OK Cancel

Thank you

Close

Arginina w kosmetykach - czym jest i jak działa?

Arginina jest naturalnym aminokwasem, który w ostatnich latach znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Na czym polega działanie argininy w kosmetykach? Jakie ta substancja ma właściwości? Przeczytaj i dowiedz się dlaczego arginina w kosmetyce ma tak duże znaczenie!

Rola argininy w organizmie człowieka

Arginina jest szczególnym aminokwasem, który spełnia w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim ma duży wpływ na syntezę związków, tj. mocznika czy keratyny, biorących udział w przemianach biochemicznych. L-arginina jest również znacząca dla układu krwionośnego, bowiem stanowiąc źródło endogennego azotu, pośrednio odpowiada za rozszerzanie naczyń włosowatych, a więc poprawia przepływ krwi. Warto także zaznaczyć, że arginina stanowi niezbędny aminokwas do prawidłowego rozwoju organizmu w wieku dziecięcym.

L-arginina - gdzie występuje?

Arginina jest aminokwasem endogennym, co oznacza, że może być syntetyzowana przez nasz organizm z innych związków chemicznych. Jej ilość jest samoczynnie regulowana, jednak naukowcy do dziś nie potrafią dokładnie wyjaśnić na czym ten proces polega. Wiadomo natomiast, że znaczenie L-argininy dla naszego zdrowia jest bardzo ważne.
Poza tym, iż jest to substancja wytwarzana przez nasz organizm, występuje także naturalnie w produktach spożywczych. Pewne jej ilości można znaleźć w nabiale i przetworach mlecznych, drobiu, rybach, orzechach włoskich i laskowych, ziarnach słonecznika, czy też soi.
Coraz częściej arginina, która wpływa na przyspieszenie metabolizmu, jest stosowana do produkcji odżywek dla sportowców. Można znaleźć ją także w zwykłych suplementach diety. Jednak warto pamiętać, że przedawkowanie argininy może objawiać się biegunką, wymiotami, nudnościami, a co gorsza, może wywoływać problemy z sercem i obciążać zdrowie psychiczne.

Rola argininy w kosmetykach

Arginina w kosmetykach została szczególnie doceniona ze względu na swoje silne zdolności nawilżające. Jest aminokwasem, który nie tylko wzmacnia barierę hydrolipidową, ale także, przenikając głębokie warstwy skóry właściwej, przemienia się w mocznik, a więc staje się humektantem odpowiedzialnym za optymalny poziom nawodnienia.
To właśnie dlatego arginina rekomendowana jest szczególnie przy pielęgnacji skóry bardzo suchej oraz przy leczeniu skóry atopowej.

Oprócz tego preparaty z argininą wykorzystywane są przy laseroterapii oraz peelingach chemicznych. Jako że tego typu zabiegi kosmetyczne wykorzystują wiele substancji mocno drażniących skórę, L-arginina neutralizuje ich inwazyjność i łagodzi niekomfortowe efekty.

Arginina w kosmetykach, o czym już zostało wspomniane, doceniana jest także ze względu na swój dobroczynny wpływ na układ limfatyczny. Ten aminokwas, będący swoistym prekursorem produkcji tlenku azotu, zostaje wykorzystywany do produkcji preparatów pobudzających wzrost włosów - przykładowo arginina stanowi ważny składnik znanej kuracji Dercos przeciw wypadaniu włosów.

Arginina - efekty

Efekty L-argininy są wielopłaszczyznowe. Jest to bowiem substancja, która nie tylko ma dobroczynny wpływ na skórę, ale także cały ludzki organizm. Ogólnie rzecz ujmując, arginina przyczynia się do:
- łagodzenia podrażnień,
- przyspieszenia gojenia się ran,
- dogłębnego nawilżania skóry,
- pobudzania syntezy kolagenu, a więc uelastycznienia skóry,
- ukojenia i przyspieszenia procesu leczenia skóry suchej, podrażnionej i atopowej,
- poprzez wpływ na syntezę tlenku azotu rozszerza naczynia krwionośne, a więc pobudza cebulki włosów do rozwoju, pomaga także odbudować suche i zniszczone włosy.

Arginina - dostępne preparaty

Jak widać, zastosowanie argininy w kosmetykach jest dość szerokie. Dostępne na rynku kosmetycznym preparaty z tym aminokwasem dedykowane są przede wszystkim osobom, które:
- chcą pozbyć się problemu suchej skóry,
- chcą zminimalizować kłopotliwe objawy atopowego zapalenia skóry,
- chcą dobrze nawilżyć skórę po drażniących ją zabiegach kosmetycznych,
- mają suche i zniszczone łodygi włosa,
- borykają się z problemem nadmiernego wypadania włosów lub łysienia.

Najczęściej czytane

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Pielęgnacja włosów

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Czarnuszka, zwana także czarnym kminem lub kminem rzymskim, posiada niesamowite właściwości zdrowotne. Wydawać się może, że czarnuszka jest lekiem na wszelkie problemy. Ma działanie antybakteryjne, wspomaga leczenie cukrzycy, niszczy pasożyty, a nawet wspiera walkę z nowotworami. Dodatkowo, czarnuszka wpływa na poprawę kondycji włosów. Jeżeli masz suche włosy, zastanawiasz się jakie odżywianie włosów realnie wpłynie na poprawę Twojego wyglądu, zobacz jak wpływ ma czarnuszka na włosy!

Przeczytaj artykuł

Witaminy na porost włosów - czyli co jeść, żeby zachwycać bujnymi włosami?

Pielęgnacja włosów

Witaminy na porost włosów - czyli co jeść, żeby zachwycać bujnymi włosami?


Kobiety pragnące cieszyć się zachwycającymi, gęstymi włosami, zadają sobie jedno podstawowe pytanie - co przyspieszy porost włosów?  W poszukiwaniu odpowiedzi można natknąć się na bardzo wiele porad i środków, wykorzystywanych na różne sposoby. Wcierki, preparaty, kosmetyki, tabletki, pigułki, diety.
Istnieje wiele różnych metod na porost włosów. Co jednak zrobić, by nasze starania stały się skuteczne? Jak przyspieszyć porost włosów? Czy witaminy na porost włosów są efektywne? A jeśli tak, to jakie? Poznaj sprawdzone sposoby na porost włosów.

Przeczytaj artykuł

Chelatowanie - sposób na zniszczone końcówki?

Pielęgnacja włosów

Chelatowanie - sposób na zniszczone końcówki?

Pomimo dokładnej pielęgnacji włosów masz suche końcówki, które łatwo się rozdwajają i negatywnie wpływają na wygląd Twojej fryzury? Być może winna jest twarda woda, w której je myjesz. Osad z „kranówki” niestety bardzo negatywnie wpływa na włosy, dosłownie je oblepia, przez co stają się matowe i szorstkie. Rozwiązaniem jest chelatowanie, czyli wypłukiwanie z nich osadzających się składników mineralnych, jakie znajdują się w twardej wodzie. Zobacz jak uratować zniszczone końcówki włosów.

Przeczytaj artykuł

go to top