OK

OK Cancel

Thank you

Close

Budowa skóry: do których warstw skóry dociera dobry krem nawilżający?

  • favoris

Większość z nas z pewnością nie wie, jak wygląda budowa skóry oraz jak nazwywają się podstawowe warstwy skóry.

Warto jednak posiadać taką wiedzę - a to przede wszystkim dlatego, że poznając dokładną budowę, warstwy i funkcje skóry, możemy również dowiedzieć się, jak głęboko sięgają stosowane przez nas kosmetyki pielęgnacyjne. Przedstawiamy zatem budowę skóry!

Przekrój skóry - jak wygląda budowa skóry?

Skóra to największy organ ludzkiego ciała. To najbardziej zewnętrzna warstwa naszego ciała, której powierzchnia zajmuje przeciętnie ok. 1,8m². Jej grubość zmienia się jednak w zależności od lokalizacji - najcieńsza jest w okolicach oczu, gdzie przyjmuje ok. 0,5 mm, zaś najgrubsza na piętach, gdzie może posiadać nawet 5 mm. Skóra składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Każda z warstw skóry posiada swoje indywidualne funkcje i pełni inną rolę w ciele człowieka.

Naskórek - budowa i warstwy naskórka

Naskórek jest najbardziej zewnętrzną warstwą skóry, która posiada bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym i stanowi barierę ochronną dla naszego organizmu. Jest to też ta warstwa, na którą aplikujemy wszelkie kosmetyki do pielęgnacji i w której zatrzymują się ich składniki.

Naskórek jest zbudowany z 5 warstw.

Warstwa rogowa. Jest to najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka, którą tworzy około 12-16 spłaszczonych i pozbawionych jądra komórek. Warstwę tę wypełniają białka keratynowe, których zadaniem jest wiązanie wody i utrzymywanie elastyczności skóry. Warstwa rogowa chroni też skórę przed urazami (chemicznymi lub mechanicznymi), a także promieniami UV. Warto zaznaczyć, że jest to również ta warstwa, która przepuszcza niektóre leki w głąb skóry np. leki przeciwbólowe lub hormony w postaci plastra. Powierzchnię tej warstwy pokrywa płaszcz tłuszczowy, który chroni skórę przed różnymi czynnikami zewnętrznymi np. bakteriami i wirusami.
Warstwa jasna/pośrednia. Warstwa jasna zbudowana jest z silnie spłaszczonych korneocytów, które tworzą cienką i jasną linię w miejscach na ciele, w których naskórek jest mocno zgrubiały np. na piętach. W warstwie tej znajdują się keratohialiny, które wzmacniają keratynę i odpowiadają za nawilżenie i elastyczność skóry.
Warstwa ziarnista. Warstwę ziarnistą tworzą wrzecionowate komórki, które uczestniczą w procesie wytwarzania białka keratynowego.
Warstwa kolczysta. Warstwa kolczysta zbudowana jest z ściśle przylegających do siebie komórek. To właśnie w niej rozpoczynają się procesy regeneracyjne, gdy dochodzi do zranienia czy przerwania ciągłości naskórka.
Warstwa podstawna. To najbardziej wewnętrzna warstwa naskórka, w której znajdują się komórki barwnikowe skóry, odpowiadające za opaleniznę, komórki odpornościowe, atakujące grzyby i wirusy, a także komórki Merkla, które odbierają bodźce czuciowe.

Budowa skóry właściwej

Warto wiedzieć, że tuż za warstwą podstawną naskórka znajduje się skóra właściwa, która składa się z włókien elastynowych, kolagenowych i retikulinowych, odpowiadających za utrzymywanie odpowiedniego napięcia i elastyczności skóry. Niestety, stosowane przez nas kosmetyki pielęgnacyjne nie docierają do skóry właściwej, ale bardzo duże znaczenie dla jej kondycji ma to, w jaki sposób dbamy o znajdujące się wyżej warstwy skóry np. czy wystarczająco chronimy naskórek przed działaniem słońca. Skóra właściwa pełni też funkcję zabezpieczającą organizm przed wirusami, bakteriami i grzybami. To właśnie tu zachodzi resorpcja i magazynowanie składników odżywczych, a także proces przemiany materii.

Tkanka podskórna

Tkanka podskórna znajduje się tuż pod skórą właściwą i tworzy ona pewnego rodzaju podściółkę tłuszczową, która zapewnia organizmowi odpowiednią termoizolację - chroni jego wnętrze zarówno przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem. Dzięki tkance podskórnej skóra jest też bardziej elastyczna. Ilość tłuszczu w danym miejscu uzależniona jest od wielu czynników - wieku, płci, funkcjonowania gospodarki hormonalnej czy naszych predyspozycji genetycznych. Trzeba jednak zaznaczyć, że wraz z wiekiem tkanka podskórna zaczyna zanikać, co jest jedną z przyczyn powstawania zmarszczek i starzenia się skóry.

Najczęściej czytane

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Pielęgnacja twarzy

Jak szybko pozbyć się pryszcza?


Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

Przeczytaj artykuł

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Pielęgnacja twarzy

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

Przeczytaj artykuł

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

go to top