OK

OK Cancel

Thank you

Close

Elastyna

Elastyna

Elastyna to białko wytwarzane przez fibroblasty, które potrafi stworzyć sieć niezwykle rozciągliwych włókiem elastynowych. Znajduje się ona w skórze (dokładnym miejscem jej występowania jest tkanka łączna) i nadaje jej znaczną rozciągliwość oraz elastyczność. Nie przekracza ona 10% wszystkich włókiem skóry ciała, lecz jest niezbędna do nadania jej istotnych właściwości. Zazwyczaj występuje w parze z kolagenem, zarówno w skórze, jak i kosmetykach pielęgnacyjnych.

Pielęgnacja włosów oraz pielęgnacja skóry wykorzystują właściwości elastyny. Włosom nadaje ona miękkość, odporność na zniszczenia, także ułatwia ich rozczesywanie. Skórze natomiast zapewnia przywrócenie elastyczności, poprawienie witalności oraz łagodne wygładzenie zmarszczek. Ponadto chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jej stężenie w kosmetykach waha się zazwyczaj od 2% do 5%. Dodaje się ją do toników, kremów, odżywek do włosów i balsamów.

elastine_GP

W centrum skóry właściwej

Skóra właściwa to tkanka łączna znajdująca się pod naskórkiem. Pod nią znajduje się tkanka podskórna. Składa się ona z licznych włókiem kolagenowych i elastynowych oraz innych cząstek strukturalnych. Znajdują się w niej naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe odpowiedzialne za zmysł dotyku, a także liczne torebki włosowe i wydzielnicze części gruczołów potowych i łojowych. Wydzielina tych ostatnich natłuszcza naskórek, chroniąc go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Grubość skóry właściwej różni się w zależności od wieku - jest największa tuż po okresie dojrzewania, spada natomiast po 50 roku życia. Złożona jest z warstwy powierzchniowej oraz warstwy głębokiej. Odgrywa ona bardzo ważną rolę odżywczą dla tkanek oraz bierze udział w procesie termoregulacji, gojenia się ran i skaleczeń oraz usuwania z ciała odpadów przemiany materii.

elastine_LP_box

Indeks dermatologiczny