OK

OK Cancel

Thank you

Close

Elastyna

Elastyna to obok kolagenu główne białko podporowe skóry, odpowiedzialne za jej sprężystość i rozciągliwość.

Elastyna to obecne w skórze właściwej białko wytwarzane przez fibroblasty, które tworzy sieć niezwykle rozciągliwych włókien elastynowych oplatających włókna kolagenowe – można je rozciągnąć do podwójnej długości i powrócą do swojej pierwotnej długości. To właśnie dzięki tym właściwościom elastyna zapewnia skórze sprężystość, mimo że jej zawartość w tkankach wynosi zaledwie ok. 1% (podczas gdy ok. 70% to kolagen). Niestety, podobnie jak w przypadku kolagenu, ilość elastyny spada wraz z wiekiem – proces ten zaczyna się już ok. 25. roku życia. Skóra traci wtedy sprężystość, elastyczność i rozciągliwość, odkształca się, utrwalają się na niej zmarszczki i bruzdy. Wpływ na degradację elastyny mają też czynniki zewnętrzne, zwłaszcza promienie UV – nadmierna ekspozycja na słońce, kumulująca się przez lata – może prowadzić do elastozy posłonecznej, czyli zniekształcenia włókien elastynowych (objawia się to charakterystycznymi nierównościami i grudkami na skórze, zwłaszcza na twarzy i na karku np. u mężczyzn pracujących całe życie na świeżym powietrzu w krajach o wysokim nasłonecznieniu).

Elastyna w kosmetykach
Właściwości elastyny są wykorzystywane w pielęgnacji skóry i włosów. Hydrolizaty elastyny stosowane w kosmetykach do włosów nadają im miękkość i odporność na zniszczenia, a także ułatwiają ich rozczesywanie. Skórze natomiast przywracają elastyczność, poprawiają jej witalność oraz zapobiegają pogłębianiu się zmarszczek. Chronią ją też przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Stężenie elastyny w kosmetykach waha się zazwyczaj od 2% do 5%. Dodaje się ją do toników, kremów, odżywek do włosów i balsamów.

Neovadiol Rose Platinium to różany krem do twarzy, polecany kobietom w okresie menopauzy. Poprawia elastyczność skóry i przywraca jej świeży blask. 

Dowiedz się więcej o funkcjonowaniu fibroblastów

Włókna elastynowe zawsze występują w otoczeniu włókien kolagenowych.

Indeks dermatologiczny