OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czy hormony mają wpływ na stan naszej skóry?

Hormony rządzą życiem kobiety. Zależy od nich wiele - apetyt, przemiana materii, libido, nastrój, a nawet wygląd skóry. Dowiedz się, co oprócz estrogenu i prolastyny wpływa na kondycję skóry. Sprawdź, jaki jest rzeczywisty wpływ hormonów na skórę!

czym są hormony

Czym są hormony?

Hormony to specyficzne substancje chemiczne wytwarzane przez gruczoły dokrewne, które zaraz po wytworzeniu transportowane są wprost do krwiobiegu. Praca układu hormonalnego polega w głównej mierze na przekazywaniu informacji między przysadką mózgową, kierowaną przez podwzgórze a pozostałymi narządami. Ta funkcja przekaźnicza jest bardzo ważna dla działania całego organizmu, bowiem odpowiada za regulację gry hormonalnej.

Które hormony wpływają na kondycję skóry?

Wpływ hormonów na skórę kobiety to przede wszystkim działanie estrogenu i progesteronu. Te żeńskie hormony płciowe warunkują gładką i zdrowo wyglądającą skórę. Zresztą najlepiej wiedzą o tym panie w okresie okołomenopauzalnym, u których poziom tych substancji jest stosunkowo niski, co bezpośrednio przekłada się na pogłębienie się zmarszczek oraz utratę jędrności skóry. Dzieje się tak, ponieważ właściwy poziom estrogenów (zwanych „hormonami kobiecości”) odpowiada nie tylko za nawilżanie i uelastycznianie skóry, ale co ważne, także za stymulowanie włókien kolagenowo-elastynowych. Z kolei, jeśli chodzi o progesteron, ten żeński hormon płciowy to silny bodziec dla gruczołów łojowych wytwarzających sebum (nawilżająco-zapychające).
Ponadto na kobiecą urodę duży wpływ mają również hormony męskie - androgeny. Są to hormony sterydowe produkowane przez korę nadnerczy wpływające na grubość naskórka czy chociażby owłosienie.
Trzy wyżej wymienione hormony mają największy wpływ na skórę, jednak obok nich można wskazać także melatoninę czy hormon wzrostu, które w mniejszych stopniu, ale także decydują o kondycji skóry. Melatonina decyduje o pigmentacji skóry, a hormon wzrostu (HGH) wpływa na jej gładkość i elastyczność.

Jak zaburzenia hormonalne odbijają się na skórze?

Oprócz naturalnego procesu starzenia się, kiedy działanie przysadki mózgowej słabnie, również zaburzenia endokrynologiczne bardzo dobrze pokazują, jak duży jest w istocie wpływ hormonów na skórę. Objawy zaburzeń hormonalnych, widoczne na twarzy, to temat rzeka. Aby go omówić, potrzeba by wiele czasu. Przede wszystkim dlatego, że nieprawidłowości tego typu mogą towarzyszyć człowiekowi niemal na każdym etapie jego życia. A zaczynają się już we wczesnej młodości, kiedy pod wpływem gry hormonów, pojawiają się znienawidzone pryszcze. Jednak trądzik hormonalny to nie tylko problem młodzieży. Dziś zmaga się z nim coraz więcej osób dorosłych. Acne adult obejmujący raczej dolne partie twarzy to efekt działania dihydrotestosteronu (jednego z hormonów męskich) pobudzonego przez czynniki środowiskowe.

Poza trądzikiem występuje także wiele innych problemów endokrynologicznych przekładających się na wygląd skóry, które pojawiają się często u kobiet około 30. roku życia (niejednokrotnie po porodzie). Wśród nich najczęstsze to:

  • niedoczynność tarczycy objawiająca się suchą skórę o żółtawym odcieniu,
  • nadczynność tarczycy, na którą może wskazywać bardzo delikatna i ciepła skóra, często wilgotna od potu,
  • nadnercza - nadmiar, czyli tzw. zespół Cushinga, to głównie zaczerwieniona skóra z bardzo wysuszonym naskórkiem,
  • nadnercza - niedobór, czyli tzw. choroba Addisona, wiąże się z bardzo jasną skórą, i innymi problemami pigmentacyjnymi.

Jakie są zalecenia dermatologów w przypadku hormonalnych zmian skórnych?

Wszystko zależy od danego zaburzenia. Jednak w większości przypadków poleca się zastosowanie tabletek hormonalnych. Chociaż już po dwóch miesiącach terapia antykoncepcyjna daje wyraźne rezultaty, nie wszystkie kobiety się na nią decydują. W takich sytuacjach najbardziej wskazana jest odpowiednia pielęgnacja oparta na bardzo dokładnym oczyszczaniu skóry. Precyzyjnie wykonany demakijaż to podstawa, kiedy za sprawą nadmiaru progesteronu zwiększa się wydzielanie sebum, lub kiedy niedobór estrogenów oznacza niedotlenienie tkanek. I nie chodzi tu o kilka szybkich pociągnięć wacikiem nasączonym pierwszym lepszym płynem, ale o trzyfazowy zabieg łączący oczyszczanie, tonizowanie i odżywianie skóry. Zresztą w dzisiejszych czasach nie jest to trudne, dzięki preparatom do demakijażu twarzy i oczu 3w1 (np. Purete Thermale) oraz peelingom enzymatycznym.

Jak rozpoznać, że zły wygląd skóry to wina hormonów?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego, czy nie doszło do zaburzeń hormonalnych jest przyjrzenie się własnemu cyklowi miesięcznemu. Jeśli bowiem miesiączkujemy regularnie, oznacza to, że w normie jest także poziom hormonów, jeśli natomiast okres często się spóźnia, występuje co ponad 45 dni lub krwawienie trwa więcej niż 5, wówczas lepiej wykonać badania hormonalne. Warto także wiedzieć, że skoro hormony i skóra to bardzo skorelowany związek, toteż wszelkie niepokojące zmiany powstałe na ciele o nieznanej przyczynie mogą mieć źródła o podłożu endokrynologicznym.

Zatem, czy hormony mają wpływ na wygląd skóry?

Oczywiście! Wiele badań potwierdziło, że wpływ hormonów na wygląd i skórę jest ogromny. Te maleńkie chemiczne cząsteczki, krążące we krwi od przysadki mózgowej do innych narządów, mają wpływ na wiele procesów fizjologicznych, przekładających się na to, jak wyglądamy.

go to top