OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czy hormony mają wpływ na stan naszej skóry?

Hormony rządzą życiem kobiety. Zależy od nich wiele - apetyt, przemiana materii, libido, nastrój, a nawet wygląd skóry. Dowiedz się, co oprócz estrogenu i prolastyny wpływa na kondycję skóry. Sprawdź, jaki jest rzeczywisty wpływ hormonów na skórę!

Czym są hormony?

Czy hormony mają wpływ na stan naszej skóry?

Hormony to specyficzne substancje chemiczne wytwarzane przez gruczoły dokrewne, które zaraz po wytworzeniu transportowane są wprost do krwiobiegu. Praca układu hormonalnego polega w głównej mierze na przekazywaniu informacji między przysadką mózgową, kierowaną przez podwzgórze a pozostałymi narządami. Ta funkcja przekaźnicza jest bardzo ważna dla działania całego organizmu, bowiem odpowiada za regulację gry hormonalnej.

Które hormony wpływają na kondycję skóry?

Czy hormony mają wpływ na stan naszej skóry?

Wpływ hormonów na skórę kobiety to przede wszystkim działanie estrogenu i progesteronu. Te żeńskie hormony płciowe warunkują gładką i zdrowo wyglądającą skórę. Zresztą najlepiej wiedzą o tym panie w okresie okołomenopauzalnym, u których poziom tych substancji jest stosunkowo niski, co bezpośrednio przekłada się na pogłębienie się zmarszczek oraz utratę jędrności skóry. Dzieje się tak, ponieważ właściwy poziom estrogenów (zwanych „hormonami kobiecości”) odpowiada nie tylko za nawilżanie i uelastycznianie skóry, ale co ważne, także za stymulowanie włókien kolagenowo-elastynowych. Z kolei, jeśli chodzi o progesteron, ten żeński hormon płciowy to silny bodziec dla gruczołów łojowych wytwarzających sebum (nawilżająco-zapychające).
Ponadto na kobiecą urodę duży wpływ mają również hormony męskie - androgeny. Są to hormony sterydowe produkowane przez korę nadnerczy wpływające na grubość naskórka czy chociażby owłosienie.
Trzy wyżej wymienione hormony mają największy wpływ na skórę, jednak obok nich można wskazać także melatoninę czy hormon wzrostu, które w mniejszych stopniu, ale także decydują o kondycji skóry. Melatonina decyduje o pigmentacji skóry, a hormon wzrostu (HGH) wpływa na jej gładkość i elastyczność.

Jak zaburzenia hormonalne odbijają się na skórze?

Czy hormony mają wpływ na stan naszej skóry?

Oprócz naturalnego procesu starzenia się, kiedy działanie przysadki mózgowej słabnie, również zaburzenia endokrynologiczne bardzo dobrze pokazują, jak duży jest w istocie wpływ hormonów na skórę. Objawy zaburzeń hormonalnych, widoczne na twarzy, to temat rzeka. Aby go omówić, potrzeba by wiele czasu. Przede wszystkim dlatego, że nieprawidłowości tego typu mogą towarzyszyć człowiekowi niemal na każdym etapie jego życia. A zaczynają się już we wczesnej młodości, kiedy pod wpływem gry hormonów, pojawiają się znienawidzone pryszcze. Jednak trądzik hormonalny to nie tylko problem młodzieży. Dziś zmaga się z nim coraz więcej osób dorosłych. Acne adult obejmujący raczej dolne partie twarzy to efekt działania dihydrotestosteronu (jednego z hormonów męskich) pobudzonego przez czynniki środowiskowe.
Poza trądzikiem występuje także wiele innych problemów endokrynologicznych przekładających się na wygląd skóry, które pojawiają się często u kobiet około 30. roku życia (niejednokrotnie po porodzie). Wśród nich najczęstsze to:

* niedoczynność tarczycy objawiająca się suchą skórę o żółtawym odcieniu,
* nadczynność tarczycy, na którą może wskazywać bardzo delikatna i ciepła skóra, często wilgotna od potu,
* nadnercza - nadmiar, czyli tzw. zespół Cushinga, to głównie zaczerwieniona skóra z bardzo wysuszonym naskórkiem,
* nadnercza - niedobór, czyli tzw. choroba Addisona, wiąże się z bardzo jasną skórą, i innymi problemami pigmentacyjnymi.

Jakie są zalecenia dermatologów w przypadku hormonalnych zmian skórnych?

Czy hormony mają wpływ na stan naszej skóry?

Wszystko zależy od danego zaburzenia. Jednak w większości przypadków poleca się zastosowanie tabletek hormonalnych. Chociaż już po dwóch miesiącach terapia antykoncepcyjna daje wyraźne rezultaty, nie wszystkie kobiety się na nią decydują. W takich sytuacjach najbardziej wskazana jest odpowiednia pielęgnacja oparta na bardzo dokładnym oczyszczaniu skóry. Precyzyjnie wykonany demakijaż to podstawa, kiedy za sprawą nadmiaru progesteronu zwiększa się wydzielanie sebum, lub kiedy niedobór estrogenów oznacza niedotlenienie tkanek. I nie chodzi tu o kilka szybkich pociągnięć wacikiem nasączonym pierwszym lepszym płynem, ale o trzyfazowy zabieg łączący oczyszczanie, tonizowanie i odżywianie skóry. Zresztą w dzisiejszych czasach nie jest to trudne, dzięki preparatom do demakijażu twarzy i oczu 3w1 (np. Purete Thermale) oraz peelingom enzymatycznym.

Jak rozpoznać, że zły wygląd skóry to wina hormonów?

Czy hormony mają wpływ na stan naszej skóry?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego, czy nie doszło do zaburzeń hormonalnych jest przyjrzenie się własnemu cyklowi miesięcznemu. Jeśli bowiem miesiączkujemy regularnie, oznacza to, że w normie jest także poziom hormonów, jeśli natomiast okres często się spóźnia, występuje co ponad 45 dni lub krwawienie trwa więcej niż 5, wówczas lepiej wykonać badania hormonalne. Warto także wiedzieć, że skoro hormony i skóra to bardzo skorelowany związek, toteż wszelkie niepokojące zmiany powstałe na ciele o nieznanej przyczynie mogą mieć źródła o podłożu endokrynologicznym.

Zatem, czy hormony mają wpływ na wygląd skóry?

Czy hormony mają wpływ na stan naszej skóry?

Oczywiście! Wiele badań potwierdziło, że wpływ hormonów na wygląd i skórę jest ogromny. Te maleńkie chemiczne cząsteczki, krążące we krwi od przysadki mózgowej do innych narządów, mają wpływ na wiele procesów fizjologicznych, przekładających się na to, jak wyglądamy.

Rekomendowane produkty

 • Preparat do demakijażu twarzy i oczu 3 w 1 VICHY PURETÉ THERMALE
 • Najczęściej czytane

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

  Pielęgnacja twarzy

  Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

  Różnego rodzaju podrażnienia a także przesuszenie, mogą powodować pieczenie skóry twarzy. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości? Co zrobić, żeby złagodzić pieczenie skóry i natychmiast ją ukoić? Jakie kosmetyki mogą nam pomóc zregenerować podrażnioną skórę twarzy? Czy można zabezpieczyć skórę przed takimi dolegliwościami?

  Przeczytaj artykuł

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Pielęgnacja twarzy

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

  Przeczytaj artykuł

  go to top