OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czym jest koenzym Q10 i jakie ma działanie?

Badania nad koenzymem Q10 rozpoczęły się w latach 60 XX wieku. Wieloletnie projekty naukowe, dotyczące tej substancji chemicznej, uchyliły w końcu rąbka jej tajemnicy - koenzym Q10 uznano za związek niezbędny do wytwarzania energii, koniecznej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co to dokładnie oznacza? I czym w istocie jest ten osławiony eliksir młodości? Dowiedz się już teraz!

Co to jest koenzym Q10?

Czym jest koenzym Q10 i jakie ma działanie?


Wszystko zaczęło się w Wisconsin, gdzie badacze z uniwersyteckiego Laboratorium Badań Enzymatycznych wyodrębnili z mięśnia sercowego wołu tajemniczą żółtą substancję. Wiele lat pracy  grup badawczych z różnych części świata zaowocowało rozwiązaniem tajemnicy żółtego związku, który okazał się nośnikiem elektronów w łańcuchu oddechowym, a więc substancją o właściwościach utleniających i redukujących, biorącą udział w tzw. cyklu Krebsa, czyli najważniejszym cyklu przemian metabolicznych. Dla laika jest to pewnie dość zawiłe. Dlatego też upraszczając nieco odpowiedź na pytanie: co to jest koenzym Q10?, odpowiadamy następująco. Otóż jest to enzym obecny w narządach różnego gatunku zwierząt, który ma wiele właściwości dobroczynnych dla ludzkiego organizmu. Badania, określające wpływ koenzymu Q10 na człowieka, wciąż trwają, nieustannie rozszerzając możliwości lecznicze tego związku. Udowodnione jest natomiast (i potwierdzone wielokrotnie), że jest to enzym niewątpliwie będący eliksirem młodości. Odgrywa dla funkcjonowania skóry ogromną rolę, polegającą przede wszystkim na redukowaniu wolnych rodników i przyspieszaniu odnowy komórkowej, a więc po prostu hamuje proces starzenia się skóry.

Jak działa koenzym Q10?

Czym jest koenzym Q10 i jakie ma działanie?

Działanie koenzymu Q10 to przede wszystkim stymulowanie przemian energetycznych w każdej żywej komórce. Dbając o energię w układzie oddechowym, staje się konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto pośrednio bierze udział w tworzeniu związku fosforowego, będącego składnikiem zębów i kości, a także odpowiedzialnego za metabolizm i prawidłową pracę jelit. Jako że koenzym Q10 występuje w błonach aparatu Golgiego, stabilizuje odporność błon komórkowych na działanie szkodliwych czynników oraz utrzymuje ich właściwe funkcjonowanie.
Mówiąc o właściwościach Q10, nie można pominąć, iż jest to bardzo skuteczny antyoksydant (przeciwutleniacz), redukujący liczbę wolnych rodników i hamujący proces oksydacji lipidów, czyli, jak już wyjaśniono, opóźnia proces starzenia się skóry.
Jednak działanie witaminy Q10 jest istotne nie tylko dla skóry. Brak odpowiedniej jej ilości w organizmie może zaburzać pracę serca, układu immunologicznego czy krwionośnego. Na szczęście taki deficyt można stosunkowo łatwo wyrównać, ponieważ dobrym źródłem koenzymu Q10 są mięso oraz ryby, stanowiące zazwyczaj stałe składniki diety.

Jakie jest działanie koenzymu Q10 w kosmetyce?

Czym jest koenzym Q10 i jakie ma działanie?

Koenzym Q10, nazywany również witaminą Q10, to substancja, która dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, a jednocześnie jest nierozpuszczalna w wodzie. Ponadto ma właściwości termostabilne, co poniekąd oznacza, że ogrzewanie pod ciśnieniem nie ma na nią wpływu. Są to cechy znaczące w przemyśle kosmetycznym, gdyż po prostu pozwalają na łatwe wprowadzenie danego związku do receptur kremów itp. Ale ważne jest nie tylko to, że koenzym Q10 świetnie nadaje się do produkcji. Liczy się także jego „wszechobecność”. Bowiem można go bez trudu zsyntetyzować nie tylko z tkanek zwierzęcych (co w niektórych kręgach bywa kontrowersyjne), ale także z drożdży i bakterii.
A to wyjaśnia powszechność jego zastosowania w kosmetyce.
Należy także zaznaczyć, że eliksir młodości doceniany jest przez inżynierów kosmetyki, jako substancja bardzo bezpieczna, dobrze wchłaniana i tolerowana przez organizm, a także całkowicie nietoksyczna, przez co popularność kremów z koenzymem Q10 zapewne również wzrosła. Jednak nie tylko dlatego. Szerokie zastosowanie tego swoiście żółtego enzymu w kosmetykach typu Slow Age to przede wszystkim zasługa jego działania. Antyoksydacja i prooksydacja to jedne z najbardziej pożądanych cech substancji, mogących znaleźć zastosowanie w preparatach do pielęgnacji skóry.

Jakie są efekty stosowania kremu z koenzymem Q10?

Czym jest koenzym Q10 i jakie ma działanie?

* redukcja wolnych rodników,
*odtruwanie komórek z toksyn,
* likwidowanie zmarszczek,
* regeneracja skóry,
* zabezpieczenie przed niedotlenieniem komórek,
* zwiększenie skuteczności bariery ochronnej naskórka,
* poprawa jędrności i elastyczności skóry.

Rekomendowane produkty

 • Pielęgnacja opóźniająca pojawianie się oznak starzenia - do wszystkich typów skóry
 • Najczęściej czytane

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

  Pielęgnacja twarzy

  Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

  Różnego rodzaju podrażnienia a także przesuszenie, mogą powodować pieczenie skóry twarzy. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości? Co zrobić, żeby złagodzić pieczenie skóry i natychmiast ją ukoić? Jakie kosmetyki mogą nam pomóc zregenerować podrażnioną skórę twarzy? Czy można zabezpieczyć skórę przed takimi dolegliwościami?

  Przeczytaj artykuł

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Pielęgnacja twarzy

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

  Przeczytaj artykuł

  go to top