OK

OK Cancel

Thank you

Close

Dlaczego skóra się łuszczy? Sprawdź najczęstsze przyczyny!

Przyczyny łuszczenia się skóry są bardzo różnorodne. Te łagodniejsze, nieprzysparzające problemów, bardzo często wiążą się z nieodpowiednią pielęgnacją, czy po prostu wpływem czynników atmosferycznych. Z kolei te poważniejsze mogą wskazywać, nie tylko na choroby skóry, ale także na schorzenia ogólnoustrojowe. Dowiedz się, dlaczego skóra się łuszczy. Sprawdź, co wówczas należy robić!

Zaburzenia procesu odnowy naskórka

Aby odpowiedzieć na pytanie dlaczego skóra się łuszczy, najpierw należy przyjrzeć się nieco bliżej zasadom jej funkcjonowania, a  w szczególności zasadom funkcjonowania naskórka, bowiem jest to ta tkanka, która w znacznej mierze odpowiada za zdrowy wygląd skóry.
Naskórek, charakteryzujący się ciągłą regeneracją, nieustannie podlega procesowi keratynizacji, czyli odnowy komórkowej. Keratynizacja w głównej mierze polega na migracji keratynocytów. Te specyficzne komórki budulcowe skóry, powstałe z komórek macierzystych w warstwie podstawnej naskórka, przez całe swoje życie pną się w górę, aż do najbardziej zewnętrznego poziomu naskórka, jednocześnie przechodząc kolejne etapy różnicowania. Ostatnim z nich jest dostanie się do warstwy rogowej - najbardziej powierzchownej warstwy naskórka - gdzie obumierają i tworzą swoisty mur komórkowy, ulegający po pewnym czasie samoistnemu złuszczeniu. Cały ten cykl migracyjny trwa około 26-28 dni i jeśli odbywa się prawidłowo, wówczas o nadmiernym łuszczeniu się skóry nie ma mowy. Jeśli natomiast zostaje w jakimś stopniu zaburzony, warstwa rogowa zaczyna się spiętrzać w sposób patologiczny, obumarłe keratynocyty nie nadążają z rogowaceniem, a na powierzchni skóry pojawiają się schodzące łuski.

Przyczyny nadmiernego rogowacenia naskórka

Jako najczęstszą przyczynę nadmiernego rogowacenia naskórka dermatolodzy wskazują suchość skóry. Pozbawienie jej odpowiedniej ilości wilgoci oraz lipidów bezpośrednio przekłada się na zaburzenia keratynizacji, o której prawidłowym przebiegu w dużym stopniu decyduje właśnie woda (oraz sebum). Sucha skóra może być wywołana przez szereg różnorodnych czynników. Wśród nich wymienia się i te atmosferyczne, jak promieniowanie UV czy niską temperaturę, i te cywilizacyjne, jak nieodpowiednia pielęgnacja oraz drażniące działanie detergentów. Tego typu bodźce penetrują warstwę hydrolipidową i czynią szkody, wywołujące zwiększenie przeznaskórkowej utraty wilgoci, czego znamiennym efektem jest szorstka, podrażniona i łuszcząca się skóra.
Jednak o tym, dlaczego skóra się łuszczy, decydują także inne wskaźniki. Jednym z nich jest chociażby uwarunkowanie genetyczne. Liczne badania potwierdzają, że u osób, których rodzice bądź bliscy zmagali się z problemami suchej skóry, ten problem okazuje się dziedziczny. W głównej mierze za jego wywołanie odpowiada mutacja w DNA sprawiająca, że liczba gruczołów łojowych jest mniejsza, a więc i nawilżające skórę sebum jest produkowane w mniejszej - niewystarczającej - ilości.

Łuszczenie się skóry a choroby

Mimo tego, iż niejednokrotnie przyczyny łuszczenia się skóry na twarzy i całym ciele - jak inwazyjne działanie czynników zewnętrznych, czy genetycznie uwarunkowana budowa naskórka - nie budzą żadnych obaw, zdarza się i tak, że mogą wskazywać na poważną chorobę skóry bądź schorzenia ogólnoustrojowe. Dermatolodzy podkreślają, że łuszczenia skóry suchej nie można bagatelizować, jeżeli nie ustaje, mimo stosowania właściwych preparatów nawilżających (np. Vichy Ideal Body), jest bardzo nasilone, ma przewlekły charakter lub/i tendencje do nawracania, jest to bowiem sygnał organizmu, że dzieje się coś niedobrego. Zaburzenia keratynizacji mogą oznaczać wiele różnych schorzeń, dlatego też wątpliwości dotyczące tego, dlaczego skóra się łuszczy, trzeba bezsprzecznie omówić z lekarzem.

Generalizując, łuszczenie skóry może stanowić objaw następujących chorób skóry:
* kontaktowego alergicznego (bądź niealergicznego) zapalenia skóry,
* łojotokowego zapalenia skóry,
* atopowego zapalenia skóry,
* łupieżu różowego Giberta,
* łuszczycy,
* pokrzywki,
* grzybic.

Ponadto również schorzenia ogólnoustrojowe mogą decydować o tym, dlaczego skóra się łuszczy. Głównie są to:
* niedoczynność tarczycy,
* choroba Hashimoto,
* zaburzenia hormonalne,
* niedobory witamin i składników mineralnych,
* anemia,
* cholestaza,
* cukrzyca typu II,
* miażdżyca.

Najczęściej czytane

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Pielęgnacja ciała

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

Przeczytaj artykuł

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Składniki dermokosmetyków

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

10 zastosowań olejku herbacianego

Pielęgnacja ciała

10 zastosowań olejku herbacianego

Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

Przeczytaj artykuł

Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

Pielęgnacja ciała

Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

Czytając składy produktów, często niektóre pozycje mówią nam bardzo niewiele bądź w ogóle nic. Dlatego zdarza się, że wybieramy kosmetyki, które mają gorszą formułę, przez co codzienna pielęgnacja nie jest tak efektywna, jak mogłaby być. Dlatego warto poznać składniki, które nie są powszechnie znane, a wchodzą w skład wielu produktów. Jednym z nich jest limonene. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jakie ma zastosowanie w kosmetyce!

Przeczytaj artykuł

go to top