OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jakie są przyczyny swędzenia skóry?

  • favoris

Przyczyny swędzenia skóry mogą być bardzo różne. Świąd może oznaczać zarówno choroby skóry, jak i zaburzenia pracy konkretnych narządów, a także wskazywać na schorzenia ogólnoustrojowe. Dowiedz się, dlaczego skóra swędzi. I sprawdź, co może oznaczać swędzenie skóry!

Dlaczego skóra swędzi?

Jakie są przyczyny swędzenia skóry?

Swędzenie jest bardzo silnym i uporczywym uczuciem, które pojawia się, kiedy skóra zostaje podrażniona przez jakiś bodziec. Czynniki wywołujące świąd mogą być rozmaite, od bagatelnych, jak podmuch wiatru, do poważniejszych, jak reakcja alergiczna. Niezależnie od tego, czym jest spowodowane, swędzenie skóry jest sygnałem wysyłanym przez organizm: Uważaj, coś się dzieje! Zresztą to, że świąd skóry pełni funkcję informującą, zostało udowodnione naukowo.

Kiedy przyczyny swędzenia skóry są niegroźne?

Jakie są przyczyny swędzenia skóry?

Najczęstsze przyczyny świądu skóry związane są z nieodpowiednim poziomem nawilżenia organizmu. Brak właściwego nawilżenia skóry bardzo szybko daje o sobie znać nie tylko w postaci szorstkości, ale również tego uciążliwego uczucia. Skóra staje się sucha, a w efekcie swędzi - pod wpływem różnych bodźców. Za nadmierne odparowanie wody z naskórka mogą odpowiadać zarówno czynniki atmosferyczne (słońce, wiatr, deszcz), środowiskowe (woda morska, piasek), cywilizacyjne (klimatyzacja, ogrzewanie, detergenty, konserwanty), jak i pielęgnacyjne (które również są cywilizacyjne, aczkolwiek wymagają wyodrębnienia, ponieważ stosowanie źle dobranych kosmetyków jest powszechne). W tego typu przypadkach świąd ma charakter przejściowy i stosunkowo łatwo go wyeliminować - głównie z pomocą odpowiednich balsamów do ciała, które jak Ideal Body Vichy działają nawilżająco, zwalczając suchość i swędzenie.

Kiedy przyczyny swędzenia skóry powinny wzbudzać obawy?

Jakie są przyczyny swędzenia skóry?

Jeżeli świąd jest uporczywy i utrzymuje się na skórze przez dłuższy czas, a dodatkowo towarzyszą mu także inne objawy, jak np. obrzęk, zaczerwienienie, podrażnienie, łuszczenie itp., wówczas należy skorzystać z pomocy lekarza specjalisty, głównie dlatego, że przyczyny swędzenia skóry mogą mieć podłoże infekcyjne, a ponieważ wiążą się z wieloma odmiennymi chorobami, niezbędna jest fachowa diagnoza. Tylko dzięki niej możliwe jest dobranie odpowiedniego leczenia i stosunkowo szybki powrót do zdrowia. Zatem, jeśli nie potrafisz wskazać przyczyny świądu skóry, jeśli borykasz się z objawami, które cię niepokoją, nie zwlekaj - udaj się przynajmniej do internisty!

Co może oznaczać swędzenie skóry?

Jakie są przyczyny swędzenia skóry?

Swędzenie może wskazywać na choroby skóry takie jak:

* atopowe zapalenie skóry (AZS) - objawia się właśnie przede wszystkim swędzeniem skóry w porach wieczornych i nocnych. Chociaż szczególnie często pojawia się u dzieci, bywa, że zapadają na nią również dorośli,
* kontaktowe alergiczne zapalenie skóry - objawia się stanem zapalnym skóry wywołanym po kontakcie z alergenem,
* niealergiczne kontaktowe zapalenie skóry - powstaje pod wpływem substancji drażniącej, która nie jest alergenem. Typowe objawy to podrażnienie, zaczerwienienie, świąd,
* łuszczyca - typowe objawy to przesuszona skóra z tendencją do łuszczenia się obumarłych komórek nieco przypominających łupież, na zmienionym chorobowo ciele (głowie, twarzy, kolanach, łokciach) pojawia się uczucie świądu i pieczenia,
* grzybica - obok świądu pojawia się również zaczerwienienie skóry oraz nadmierne złuszczanie się naskórka.

Ponadto do przyczyn swędzenia skóry zalicza się:

Jakie są przyczyny swędzenia skóry?

* ospę wietrzną - swędząca wysypka, gorączka,
* półpaśca - charakterystyczna wysypka, swędzenie skóry, nieznośny ból,
* świerzb - swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie,
* liszajec zakaźny - żółto-miodowy strup, krosty wypełnione ropą, świąd,
* infekcje enterowirusowe - zaburzenia układu oddechowego, pokarmowego, sercowego,
* pokrzywkę - swędząca wysypka, czerwone bąble, obrzęk,
* cukrzycę - suchość skóry i świąd,
* niewydolność nerek - obrzęki, rzadziej świąd skóry,
* nadczynność tarczycy - swędząca, łuszcząca się skóra,
* problemy z wątrobą - swędzenie skóry zwłaszcza na przedramionach oraz na łydkach,
* problemy natury psychicznej - swędzenie skóry na tle nerwowym, głównie w sytuacjach stresowych.

Najczęściej czytane

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Pielęgnacja ciała

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

Przeczytaj artykuł

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Pielęgnacja ciała

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Pielęgnacja ciała

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

Przeczytaj artykuł

Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

Pielęgnacja twarzy

Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy to substancja powszechnie stosowana w kosmetyce i medycynie. Wykorzystuje się ją zarówno przy zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, jak i przy produkcji wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. Jakie właściwości posiada krem do twarzy z kwasem hialuronowym? Podpowiadamy, kto w szczególności powinien sięgnąć po dobry krem do twarzy z dodatkiem tej substancji!

Przeczytaj artykuł

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

Pielęgnacja ciała

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

Nieprzyjemny zapach skóry może dotyczyć również osób, które regularnie dbają o higienę. Najczęściej jest to jednym z objawów choroby takiej jak cukrzyca, niewydolność wątroby czy nawet schizofrenia. Nie należy bagatelizować tego problemu, a w razie konieczności zgłosić się do lekarza, bo może okazać się, że dziwny zapach skóry świadczy o poważnym schorzeniu.

Przeczytaj artykuł

go to top