OK

OK Cancel

Thank you

Close

Niepokoją Cię plamy na twarzy - sprawdź jakie mogą być ich przyczyny?

 • favoris

Powstawanie plam na twarzy może być powodem do niepokoju. Nie jest to tylko problem natury estetycznej, przebarwienia na twarzy mogą być oznaką choroby. Nie wolno ich lekceważyć, w przypadku kiedy znamiona zmieniają kształt lub kolor, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Dermatolog oceni na przykład przy pomocy wideodermatoskopii, czy nasze plamy na ciele mogą być groźne. Może też pomóc dobrać odpowiedni zabieg, który pomoże się ich pozbyć. Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania plam? Kiedy możemy o nich zapomnieć, a kiedy powinny nas skłonić do jak najszybszej wizyty u specjalisty? Czy wszystkie przebarwienia skóry są tylko defektem natury kosmetycznej?

Przyczyny powstawania plam na twarzy

Najwięcej przebarwień skóry powstaje w wyniku oddziaływania na skórę promieniowania UV, obecnego na przykład w świetle słonecznym. Dlatego tak ważne jest stosowanie kremów ochronnych z filtrem. A jakie są inne powody powstawania tych nieestetycznych znaków? Do najczęściej spotykanych należą:
*wspomniane wcześniej promieniowanie UV - zbyt intensywna ekspozycja na światło słońca, długie kąpiele słoneczne i niestosowanie kosmetyków z filtrem
*naturalna tendencja do powstawania znamion - u niektórych osób plamy na ciele pojawiają się samoistnie, bez wyraźnego powodu
*oparzenia i wszelkie urazy, które mogą spowodować powstanie blizn
*różnego rodzaju choroby skóry (np. bielactwo nabyte)
*zaburzenia w funkcjonowaniu narządów i *choroby wewnętrzne
Należy wnikliwie obserwować stan swojej skóry i na bieżąco reagować na powstawanie plam na twarzy. Może to być oznaką pogorszenia stanu naszego zdrowia, a w najgorszym przypadku nawet nowotworu. Dlatego tak ważne jest, żeby regularnie oglądać wszelkie przebarwienia skóry i w razie wątpliwości, bez wahania skonsultować się z dermatologiem.

Jak uniknąć powstawania plam na twarzy?

Jedynym wyjściem jest odpowiednia profilaktyka, czyli przede wszystkim ochrona. Należy zabezpieczać skórę przed każdorazowym wyjściem na świeże powietrze odpowiednim kremem z filtrem UV. Warto wspomnieć, że takiego kosmetyku powinniśmy używać nie tylko latem. W razie dłuższej ekspozycji na światło słoneczne, chrońmy się przy pomocy przewiewnej odzieży i nakrycia głowy (np. kapelusza czy czapki z daszkiem, które osłonią również twarz). Druga kwestia to odporność skóry. Powinniśmy ją wzmacniać, a nie osłabiać ciągłym złuszczaniem naskórka czy innymi zabiegami. Decydując się skorzystanie z oferty profesjonalnego salonu kosmetycznego, pamiętajmy o umiarze. Równie ważne jak to, żeby z zabiegów złuszczających nie korzystać zbyt często, jest również to, kiedy najlepiej się na nie zdecydować. Idealnym okresem jest jesień i zima, ponieważ wtedy nasza twarz jest najmniej narażona na działanie promieni słonecznych. Niewiele osób wie, że bardzo często przebarwienia powstają w wyniku działania leków lub ziół światłouczulających. Dlatego należy bardzo dokładnie czytać ulotki stosowanych preparatów.

Jak pozbyć się plam na twarzy?

Na rynku jest dostępne obecnie mnóstwo zabiegów i możliwości likwidacji przebarwień i znamion. Zanim jednak zdecydujemy się na taką opcję, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Lekarz na pewno fachowo oceni, jakie są szanse na pozbycie się plam i czy zabieg to najlepsze wyjście. Czasami, ze względu na cenę i inwazyjność takich metod, dobrze jest przemyśleć pozostałe możliwości. Doskonałym sposobem jest bowiem używanie profesjonalnych kosmetyków do makijażu, takich jak np. Dermablend Vichy. Taki preparat nie tylko ukryje wszelkie defekty na długo (jego trwałość to aż 16h), ale też wyrówna powierzchnię skóry, nie zatykając przy tym jej porów.
Dobrze dobrana pielęgnacja i przede wszystkim właściwa ochrona skóry są odpowiedzią na pytanie jak zamaskować przebarwienia? Jeśli jednak już mamy problem z plamami na twarzy, nie warto się martwić. Oferty klinik medycyny estetycznej i salonów kosmetycznych są pełne przeróżnych zabiegów, które pomogą nam uporać się z tym defektem. A jeśli nie chcemy sprawdzać takich metod, wystarczy profesjonalny kosmetyk do makijażu i po jednym użyciu możemy cieszyć się piękną skórą, bez plam i przebarwień.

Rekomendowane produkty

 • DERMABLEND [KOREKTA 3D] Podkład wyrównujący powierzchnię skóry
 • Najczęściej czytane

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Pielęgnacja twarzy

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

  Przeczytaj artykuł

  Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

  Pielęgnacja twarzy

  Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

  W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

  Przeczytaj artykuł

  Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

  Pielęgnacja twarzy

  Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

  Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

  Przeczytaj artykuł

  go to top