OK

OK Cancel

Thank you

Close

Starzenie się skóry - przyczyny, objawy, sposoby jak opóźnić ten proces

  • favoris

Starzenie się skóry jest procesem nieuchronnym, któremu podlegamy wszyscy bez wyjątku.

Starzenie się skóry - przyczyny, objawy, sposoby jak opóźnić ten proces

Prawda jest jednak taka, że może on przebiegać u każdego w trochę inny sposób - poszczególne objawy starzenia się skóry mogą pojawić się u nas szybciej lub później, a wszystko zależy od tego, jak wcześniej dbaliśmy o swoją skórę. Jak zatem skutecznie opóźnić proces starzenia się skóry?

Starzenie się skóry - przyczyny

Starzenie się skóry jest jak najbardziej naturalnym procesem, którego w żaden sposób nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Jest to przede wszystkim wynik zmniejszającej się wraz z wiekiem produktywności fibroblastów - komórek skóry właściwej, które odpowiedzialne są za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, czyli tych substancji, które mają kluczowe znaczenie dla utrzymania młodego wyglądu skóry. Niestety, wraz z wiekiem fibroblasty stają się coraz mniej produktywne, przez co zanikają ich funkcje metaboliczne i replikacyjne, a proces odnowy komórek ulega osłabieniu. Włókna kolagenowe i elastynowe tracą swoją elastyczność i rozciągliwość, a ilość produkowanego kwasu hialuronowego systematycznie się zmniejsza, czego efektem staje się przesuszona, pozbawiona elastyczności i pokryta zmarszczkami skóra. Dobra wiadomość jest jednak taka, że okres aktywnego funkcjonowania fibroblastów można przedłużyć poprzez odpowiedni sposób pielęgnacji skóry oraz zdrowy tryb życia.

Kiedy rozpoczyna się proces starzenia się skóry?

Wbrew pozorom, starzenie się skóry nie jest procesem, który rozpoczyna się między 30. a 40. rokiem życia, dlatego o swoją skórę należy zadbać na długo przed pojawieniem się pierwszych oznak starzenia się skóry. Ze zmniejszoną produktywnością fibroblastów mamy do czynienia już w okolicy 25. roku życia - oznacza to tym samym, że właśnie w wieku 25 lat powinniśmy poświęcić więcej uwagi właściwej pielęgnacji skóry i włączyć do niej odpowiednie kosmetyki o działaniu przeciwstarzeniowym. Co więcej, już w wieku 20 lat powinniśmy skupić się na regularnym i skutecznym nawilżaniu twarzy, by uchronić ją przed przesuszeniem, które znacząco przyspiesza proces starzenia się skóry.

Jak opóźnić proces starzenia się skóry? Wybierz dobry krem

Jeżeli chcemy skutecznie opóźnić proces starzenia się skóry, musimy zwrócić szczególną uwagę na codzienny sposób pielęgnacji swojej twarzy. W tym przypadku kluczowym elementem jest stosowanie odpowiedniego dla swojego wieku kremu do twarzy. Już w wieku 25 lat powinniśmy przestawić się na stosowanie preparatu, który będzie pobudzał fibroblasty do pracy, a tym samym zapobiegał szybkiemu pojawianiu się zmarszczek. W tym przypadku doskonałe rozwiązanie może stanowić preparat Vichy Slow Age, który skutecznie opóźnia pojawienie się oznak starzenia się skóry, przynosząc skórze niezbędną ochronę i wzmocnienie. Nie należy jednak zbyt wcześnie sięgać po silnie ujędrniające i przeciwzmarszczkowe kosmetyki - nasza skóra w końcu się do nich przyzwyczai, co spowoduje problem z doborem skutecznych preparatów na dalszych etapach starzenia się skóry.

Pamiętajmy też o regularnym wykonywaniu zabiegów oczyszczania i złuszczania skóry twarzy. Dokładne i systematyczne usuwanie zanieczyszczeń oraz martwych komórek naskórka sprawi, że aktywne składniki stosowanego kremu będą szybciej i skuteczniej pochłaniane przez skórę.

Starzenie się skóry - wpływ ma nie tylko pielęgnacja

Starzenie się skóry jest procesem bardzo złożonym i wpływ na jego przebieg ma wiele różnych czynników. To, jak będzie wyglądać nasza skóra za 10 lub 20 lat, uzależnione jest nie tylko od sposobu codziennej pielęgnacji, ale też prowadzonego trybu życia. Pamiętajmy, że na niekorzyść kondycji naszej skóry działa również nieodpowiednia dieta, palenie papierosów, stres, mała ilość odpoczynku czy brak odpowiedniego zabezpieczenia skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jeżeli naprawdę zależy nam na tym, by opóźnić starzenie się skóry, musimy działać kompleksowo - skutecznie pielęgnując swoją skórę i unikając wszelkich szkodliwych dla niej czynników.

Najczęściej czytane

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Pielęgnacja twarzy

Jak szybko pozbyć się pryszcza?


Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

Przeczytaj artykuł

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Pielęgnacja twarzy

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

Przeczytaj artykuł

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

go to top