OK

OK Cancel

Thank you

Close

Uczulenie na słońce - sprawdź jak zapobiegać jego objawom!

Wiosna w pełni. Za oknem coraz więcej słońca. Ale uwaga! Promieniowanie ultrafioletowe jest dla skóry bardzo szkodliwe. I nie chodzi tu bynajmniej o straszenie nowotworami. Uczulenie na słońce to coraz powszechniejszy problem. Sprawdź czym się objawia alergia słoneczna i zobacz, jak jej zapobiegać!

Piegi, pokrzywka, wysypka - czy to uczulenie na słońce?

Uczulenie na słońce - sprawdź jak zapobiegać jego objawom!

Promieniowanie UVA jest bardzo szkodliwe dla skóry - to wiemy wszyscy. Ale nie wszyscy już zdajemy sobie sprawę, że reakcja uczuleniowa może w tym przypadku przybierać różne formy. Ot, chociażby piegi - małe urocze (dla niektórych paskudne) kropeczki na policzkach i nosie są oznaką, że poziom melaniny, naszej naturalnej ochrony przed promieniami UV, się podniósł, co jest jednoznaczną informacją, że zanurzyliśmy się w słonecznej kąpieli troszkę zanadto. Piegi zresztą bardzo często poprzedzają plamy posłoneczne bądź stałe odbarwienia, których notabene bardzo trudno jest się pozbyć. Jednak objawy uczulenia na słońce to nie tylko małe brązowe kropeczki.
Fotodermatoza, czyli nadwrażliwość skórna na promieniowanie ultrafioletowe, symptomatyzuje się najczęściej jako zaczerwienienie, swędząca wysypka (niejednokrotnie z bąblami) lub pokrzywka.

Wiosna, lato, jesień, zima - kiedy słońce uczula najmocniej?

Uczulenie na słońce - sprawdź jak zapobiegać jego objawom!

Pozornie wydaje się, że uczulenie na słońce pojawia się wyłącznie w pełni upalnego lata. Jednak jest to błędne przekonanie, wynikające poniekąd z mylenia alergii słonecznej z poparzeniem (!). W istocie na szkodliwe działanie ultrafioletu skóra (w naszej szerokości geograficznej) najbardziej narażona jest wczesną wiosną. Bowiem to właśnie na przełomie marca i kwietnia, melanocyty dopiero budzą się z zimowego snu i powoli rozpoczynają produkcję barwnika. Barwnika - przypomnijmy - czyli melaniny naturalnie nas przed UV chroniącej. W efekcie skóra w pierwszym kwartale roku jest najbardziej narażona na działanie słońca. Mowa tu szczególnie o promieniowaniu UVA, które bardzo dobrze przenika przez naskórek, chmury, a nawet szkło i jest odpowiedzialne nie tylko za zmiany alergiczne, ale także zaburzenia pigmentacji, przyspieszenie procesu fotostarzenia, czy też rozwój nowotworów.

Dlaczego coraz więcej osób doświadcza uczulenia na słońce?

Uczulenie na słońce - sprawdź jak zapobiegać jego objawom!

Dermatolodzy są zgodni, że zwiększenie występowania alergii na słońce bezpośrednio wiąże się ze zwiększeniem stosowania preparatów kosmetycznych oraz leków, zawierających w swoim składzie substancje określane jako fotouczulające (czyli takie, które powodują właśnie nadwrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne).

Do substancji fotouczulających obecnych w kosmetykach zaliczamy m.in.:
* alkohol,
* środki przeciwbakteryjne w syndetach,
* oleje eteryczne,
* niektóre środki zapachowe (piżmo, olejek lawendowy oraz cytrynowy)
* niektóre barwniki,
* kwasy AHA i BHA,
* witaminę A i jej pochodne.

Do substancji fotouczulających obecnych w lekarstwach zaliczamy m.in.:
* leki hormonalne,
* antybiotyki,
* leki nasercowe,
* leki moczopędne,
* leki przeciw cukrzycy,
* niesteroidowe środki przeciwbólowe oraz przeciwreumatyczne,
* niektóre leki przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne,
* niektóre antydepresanty,
* tabletki antykoncepcyjne.

Jednak uczulenie od słońca na twarzy może pojawić się nie tylko za sprawą kosmetyków i leków. Jak się okazuje, dziś substancje fotouczulające obecne mogą być także w pożywieniu. Należy uważać na przykład nad cyklamat obecny w słodzikach, a także na zioła (np. dziurawiec).

Jak wygląda leczenie uczulenia na słońce?

Uczulenie na słońce - sprawdź jak zapobiegać jego objawom!


Pojawienie się uczulenia na słońce u dziecka czy u osoby dorosłej zawsze wymaga konsultacji dermatologicznej. Porada lekarza jest niezbędna, ponieważ zaczerwienienia czy wysypki mogą mieć różne podłoże, oznaczać różne schorzenia. Ponadto alergia słoneczna niejednokrotnie jest trudna do wyleczenia i wymaga podania specjalistycznych leków bądź zabiegów. Jej objawów nie można bagatelizować! A jeśli uczulenie na słońce się pojawi, to co robić? Do czasu wizyty w gabinecie dermatologicznym można smarować uczuloną skórę maścią cynkową i kategorycznie ograniczyć ekspozycję ciała na słońce!

Jak zapobiegać objawom uczulenia na słońce?

Uczulenie na słońce - sprawdź jak zapobiegać jego objawom!


Aby ustrzec się uczulenia na słońce, przede wszystkim należy pamiętać, że promieniowanie UVA jest aktywne przez cały rok. Dlatego też każdego dnia powinniśmy aplikować na odsłoniętą skórę kremy z filtrem. Zresztą nie jest to trudne, bowiem dzisiejszy rynek oferuje gros produktów adekwatnych do każdej pory roku - od mleczek ochronnych SPF 50 Vichy Idealia do delikatnych kremów na dzień z SPF 15. Drugą ważną kwestią jest baczne lustrowanie składu kosmetyków oraz sztucznie przetwarzanej żywności, a także zachowywanie ostrożności przy przyjmowaniu leków.
Na zakończenie niech będzie taka konkluzja: Jak najlepiej ustrzec się alergii słonecznej? Mądrze korzystając ze słońca! I to niech będzie najlepszą naszą wskazówką!

Najczęściej czytane

Jaki jest Twój fototyp skóry?

Słońce

Jaki jest Twój fototyp skóry?

Fototyp skóry jest dla wielu z nas terminem nieco zagadkowym i mało znanym, a prawda jest taka, że znajomość tego pojęcia może nam bardzo pomóc w określeniu poziomu wrażliwości naszej skóry. Dzięki fotypowi skóry jesteśmy w stanie określić zdolność naszej skóry do opalania, jej możliwą reakcję na działanie promieni ultrafioletowych, a nawet skuteczność działania depilacji laserowej. Jakie zatem fototypy skóry możemy wyróżnić? I z czym dokładnie się to wiąże?

Przeczytaj artykuł

Opalanie się w solarium - jak dbać o skórę?

Słońce

Opalanie się w solarium - jak dbać o skórę?

Opalanie się w solarium jest dla wielu osób metodą na przygotowanie skóry do sezonu letniego, utrzymanie opalenizny po wakacjach, jak również nadanie skórze promiennego kolorytu podczas długiej zimy. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że solarium posiada równie niekorzystny wpływ na naszą skórę, co naturalnie promienie słoneczne, dlatego przed opalaniem w solarium należy odpowiednio zabezpieczyć swoją skórę właściwymi kosmetykami. Podpowiadamy zatem, jak dbać o skórę, by zapewnić sobie bezpieczne opalanie na solarium!

Przeczytaj artykuł

Czy krem może zredukować przebarwienia skóry?

Pielęgnacja twarzy

Czy krem może zredukować przebarwienia skóry?

Nieskazitelnie gładka skóra o równomiernym kolorycie występuje niebywale rzadko. Piegi, plamy i przebarwienia to dziś problem wielu osób. Czy istnieje skuteczny sposób na wyeliminowanie tych niedoskonałości cery? Czy krem redukujący przebarwienia faktycznie działa? A może pozostaje nam tylko maskowanie nieestetycznych plam?

Przeczytaj artykuł

Oparzenia słoneczne - jak zniwelować pieczenie skóry?

Słońce

Oparzenia słoneczne - jak zniwelować pieczenie skóry?

Oparzenia słoneczne to dolegliwość typowa dla sezonu wakacyjnego. Wynika ona przede wszystkim z długotrwałego i intensywnego opalania się, a przy tym niewystarczającej ochrony przed promieniami UVB. Jak skutecznie leczyć oparzenia słoneczne? Domowymi sposobami czy przy pomocy specjalistycznych preparatów? Podpowiadamy, co stosować na oparzenia po słońcu!

Przeczytaj artykuł

go to top