OK

OK Cancel

Thank you

Close

Zastanawiasz się, jak pielęgnować suchą skórę? Mamy na to sposób!

  • favoris

Sucha skóra nie musi być przeszkodą w osiągnięciu nieskazitelnej cery. Wystarczy odpowiednio o nią zadbać, a odwdzięczy się ładnym wyglądem i jedwabistą gładkością.

Posiadaczki tłustej skóry zazdroszczą ci braku zaskórników, zwężonych porów skóry, matowego wyglądu. Ty jednak dobrze wiesz, że np. sucha skóra twarzy wiąże się z uczuciem nieprzyjemnego ściągania, jest często podrażniona i szorstka, a ulubiony podkład rozsmarowuje się na niej niezwykle trudno ze względu na odstające płatki naskórka. Jak jednak, mimo niedogodności, cieszyć się z posiadania suchej skóry? Należy dobrze ją nawilżyć, a stanie się cerą idealną, która cieszyć cię będzie gładkością i miękkością każdego dnia.

Sucha skóra - przyczyny

Jeśli chcesz zlikwidować przesuszony naskórek, musisz najpierw dowiedzieć się, co wysusza skórę. Pozwoli ci to wyeliminować źródło problemu i sprawić, że sucha skóra ciała zmieni się w jędrną i idealnie jedwabistą, a efekty nawilżenia będą skuteczne i trwałe. Powodów nadmiernie suchej skóry może być kilka. Może to być wynik predyspozycji genetycznych, skutek niedoboru lipidów tworzących barierę ochronną naskórka lub efekt upośledzonego wytwarzania składników NMF. W obszarze genetyki niewiele można zdziałać, jednak pozostałe dwie przyczyny suchej skóry da się wyeliminować poprzez używanie odpowiednich kosmetyków.

Co wysusza skórę, czyli klasyczne błędy pielęgnacyjne

Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak drobne błędy w pielęgnacji, powtarzane regularnie dzień po dniu, potrafią skutecznie zniszczyć barierę ochronną i sprawić, że twoja sucha skóra jest jeszcze bardziej szorstka i podrażniona. Sucha skóra ciała może być np. wynikiem stosowania zwykłego mydła zamiast syndetu. Sprzyja to obniżeniu pH skóry i zmyciu płaszcza lipidowego, gdyż mydło ma odczyn silnie zasadowy (pH=10). Przesuszona skóra to także efekt mycia się w zbyt gorącej wodzie, gdyż wtedy również pozbywasz się bariery ochronnej naskórka. Także nie stosowanie kremów z filtrem, czy kremów ochronnych, podczas dużej ekspozycji na słońce, spacerów na mrozie, czy podczas wietrznej pogody, jest przyczyną. przesuszonej skóry twarzy.

Sposoby na suchą skórę

Jeśli chcesz, by twoja sucha skóra stała się wreszcie miękka, gładka i dobrze nawilżona, powinnaś zastosować sprawdzone sposoby na suchą skórę takie jak:

Sposób nr 1: do zmywania twarzy używaj płynów micelarnych. Dzięki nim nie naruszysz bariery lipidowej naskórka. To jeden ze sposobów jak nawilżyć twarz.
Sposób nr 2: od razu po prysznicu lub kąpieli (w przeciągu 2-3 minut), wmasuj w ciało kosmetyk nawilżający, aby odbudować naruszoną warstwę lipidową oraz ograniczyć TEWL (przeznaskórkową utratę wody).
Sposób nr 3: Używaj kremów przeznaczonych dla cery suchej, które zawierają zarówno składniki nawilżające jak i natłuszczające. Szukaj w ich składzie:

  • Składników hydrofilowych, które mają zdolność wiązania i zatrzymywania wody. Są to np. mocznik, gliceryna, glicerol, kolagen, kwas hialuronowy. Różnią się one zdolnością wiązania wody, dlatego stawiaj na różnorodność tych składników w kosmetyku.
  • Składników hydrofobowych, które działają okluzyjnie np. olej parafinowy, wazelina. Substancje te tworzą na powierzchni skóry ochronny film, a np. ciekłe woski mają zdolność do penetracji warstwy rogowej i uzupełniania w niej lipidów.

Sprawdzone sposoby na suchą skórę to także używanie kosmetyków, w których znajdują się składniki odpowiedzialne za modyfikację bariery ochronnej. Do nich zalicza się ceramidy, cholesterol, kwasy tłuszczowe. Dzięki nim twoja przesuszona skóra twarzy szybciej odbudowuje cement międzykomórkowy. Znajdziesz je np. w kremie Vichy Nutrilogie 1 Intensywnie pielęgnującym kremie na dzień do skóry suchej.

Sposób nr 4: Korzystaj z wizyt u kosmetyczki.
Niezawodne sposoby na suchą skórę to także intensywnie nawilżające zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Dzięki zabiegom takim jak jonofreza, sonofreza, mezoterapia bezigłowa, czy maskom algowym lub kremowym, jesteś w stanie w szybkim czasie uzyskać znaczną poprawę w nawilżeniu ciała.

go to top