OK

OK Cancel

Thank you

Close

7 ciekawostek o soli kamiennej


Sól kamienna zawsze odgrywała dla człowieka istotną rolę, bowiem nie tylko nadaje smaku potrawom i jest naturalnym środkiem konserwującym, ale co ważniejsze, zawiera szereg składników kluczowych dla zdrowia. Poznaj 7 ciekawostek o soli kamiennej i przekonaj się, jak ważna jest dla ludzkości!

7 ciekawostek o soli

Pierwsza ciekawostka o soli kamiennej: Jak powstała sól kamienna?

Sól kamienna występuje pod postacią halitu, czyli chlorku sodu - bardzo kruchej skały osadowej, przybierającej odcień od bezbarwnego, przez biały, pomarańczowy, fioletowy, aż do czarnego. W takiej właśnie formie miliony lat temu pojawiła się na Ziemi i w takiej także obdarza jej mieszkańców do dziś. A jak powstała? W najdawniejszych epokach prehistorycznych sól kamienna powstawała w taki sam sposób jak dzieje się to współcześnie. W gorącym i suchym klimacie wody mórz i słonych jezior poddawane są procesowi ewaporacji (odparowywania), w którego efekcie zostaje wytrącony halit. Odparowywanie wilgoci prowadzi do odkładania się serii solnych złożonych nie tylko z soli kamiennej, ale i siarczanu wapnia, chlorku i siarczanu magnezu i potasu.

Druga ciekawostka o soli kamiennej: Sól kamienna jest tak samo zdrowa, jak sól morska!

Sól morska na całym świecie sprzedaje się lepiej niż sól kamienna. Dlaczego? Przede wszystkim za sprawą mitu, mówiącego, że ta pochodząca z morza zawiera mniejszą zawartość sodu. Wiele osób uważa, że sól morska jest lepszym źródłem mikroelementów, toteż stanowi zdrową alternatywę dla soli kamiennej. Jednak jak pokazują badania, w soli kamiennej jest tyle samo sodu, co w morskiej. Ponadto każda sól musi zawierać przynajmniej 97% chlorku sodu i mieć takie same właściwości bez względu na to, czy pozyskiwana jest z wody, czy z kopalni. Bowiem w zasadzie każdy rodzaj soli jest solą morską. Złoża kopalniane to nic innego jak pozostałość po wielowiekowej ewaporacji. Warto także zauważyć, że ze względu na duże zanieczyszczenie mórz dziś zdrowszą okazuje się jednak sól kopalniana.

Trzecia ciekawostka o soli kamiennej: Sól jest szkodliwa dla dzieci!

W diecie małych dzieci, a w szczególności w diecie niemowląt, należy całkowicie wyeliminować sól. Jak podkreślają lekarze, nerki najmłodszych nie są jeszcze w pełni wykształcone, tak więc nie mogą skutecznie poradzić sobie z takim obciążeniem. Z kolei w opinii dietetyków przeważa teza o bezsensowności dosalania posiłków dzieciom, ponieważ te, nie znając słonego smaku, spokojnie mogą się bez niego obejść, a źródło sodu mogą pozyskać z innych produktów - na przykład mleka matki.

Czwarta ciekawostka o soli kamiennej: Spożycie soli w Polsce wciąż jest zbyt duże!

Ciekawostką jest, że sól kamienna w Polsce jest zdecydowanie nadużywana. I chociaż, jak pokazują dane statystyczne, Polacy w ostatnich latach coraz mniej solą, to i tak soli w ich diecie jest zbyt wiele. Według Światowej Organizacji Zdrowia dzienne zapotrzebowanie na sól wynosi 5g, według danych z GUS dziennie przyjmujemy około 11g soli. Mimo tego, że Polsce udało się wyjść z czołówki państw o najwyższym spożyciu soli, w dalszym ciągu prześcigamy w słonym peletonie nawet Amerykanów, którzy w ciągu dnia spożywają około 8,5 g soli.

Piąta ciekawostka o soli kamiennej: Największe złoża soli nie znajdują się w Wieliczce!

Inna ciekawostka o soli kamiennej w Polsce dotyczy miejsca występowania jej złóż. Największe skupiska soli kamiennej znajdują się w północno-zachodniej i środkowej części kraju. Takie miasta jak Kłodawa i Inowrocław słyną ze złóż soli pochodzących z cechsztynu, czyli późnego paleozoiku. Bochnia czy Wieliczka to z kolei niewielkie źródła soli pochodzącej z trzeciorzędu, które ponadto dziś nie są eksploatowane.

Szósta ciekawostka o soli kamiennej: Prawie 40% soli w diecie pochodzi z produktów przetworzonych!

Podając najciekawsze informacje o soli kamiennej, nie sposób pominąć faktu, iż w diecie dorosłego człowieka niemal 40% soli pochodzi ze sztucznie przetworzonej żywności. Chleb, wędliny, ketchup, nabiał, niemal wszystkie produkty, które na stałe goszczą na polskich stołach, zawierają w sobie niebezpieczną ilość chlorku sodu. Dlaczego? Nie tylko dlatego, że producenci żywności traktują go jako naturalny konserwant, ale również dlatego, że kryształki soli skutecznie podnoszą wagę (a więc i cenę) produktów. Nie wspominając już o tym, że sól uzależnia.

Siódma ciekawostka o soli kamiennej: Sól uzależnia!

Analizując ciekawostki o soli, można natknąć się zarówno na argumenty przemawiające o jej wpływie prozdrowotnym (np. antydepresant), jak i takie ostrzegające przed jej negatywnym wpływem na organizm (np. nadciśnienie tętnicze). Jednak szczególnie interesujący wydaje się fakt, iż sól uzależnia tak samo, jak twarde narkotyki. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że sól oddziałuje na mózg w ten sam sposób co heroina, bowiem aktywuje te same komórki mózgowe, co inne używki. W zasadzie nie powinno to dziwić! Każdy wielbiciel słonego wie, jak mdła wydaje się ulubiona potrawa bez odpowiedniej ilości soli.

Rekomendowane produkty

go to top