OK

OK Cancel

Thank you

Close

Azulen - gdzie występuje? Na jakie dolegliwości pomaga?

Azulen to jeden ze składników aktywnych, wykorzystywanych podczas produkcji kosmetyków. Posiada przede wszystkim właściwości pielęgnacyjne i lecznicze. Poznaj zastosowanie azulenu i dowiedz się, kiedy warto sięgać po produkty, które posiadają go w składzie.

Azulen - co to jest?

Azulen - gdzie występuje? Na jakie dolegliwości pomaga?

Azulen jest jedną z naturalnych substancji chemicznych, których pochodne można znaleźć w olejkach eterycznych. Azulen zazwyczaj pozyskuje się podczas procesu destylacji żółtych kwiatów rumianku z gorącą wodą. Wówczas powstaje olejek eteryczny o ciemnoniebieskiej barwie. Z tego względu, azulen jest również nazywany “rumiankowym niebieskim olejkiem’’. Należy jednak pamiętać, że do powszechnych azulenów wlicza się również:

* chamazulen występujący głównie w olejkach eterycznych piołunu, krwawnika oraz rumianku (z tego względu azulen bardzo często jest traktowany, jako kwiat podobny do rumianku, jednak należy pamiętać, że azulen to substancja chemiczna, która znajduje się w olejku eterycznym wytwarzanym z tej rośliny),

* gwajazulen, będący częścią składową olejku eukaliptusowego, gardenii oraz gwajakowego.

Azuleny w kosmetyce i w środowisku naturalnym

Azulen - gdzie występuje? Na jakie dolegliwości pomaga?

Azulen jest wykorzystywany podczas produkcji kosmetyków i wówczas pełni rolę jednego ze składników aktywnych. Dodatkowo azulen znaleźć można w surowcach, znajdujących się w środowisku naturalnym. Jeśli chodzi o surowce bogate w azuleny, wśród nich wyróżnia się przede wszystkim: korzeń biedrzeńca, ziele krwawnika, koszyczek rumianku oraz gwajakowiec lekarski. To właśnie one stanowią podstawę podczas opracowywania formuł kosmetyków do skóry wrażliwej, problematycznej, ze schorzeniami, oparzeniami. Produkty te w następstwie posiadają dobroczynne właściwości azulenu. Jakie zatem zastosowanie ma ta substancja chemiczna?

Zastosowanie azulenu, czyli na jakie dolegliwości pomaga

Azulen - gdzie występuje? Na jakie dolegliwości pomaga?

Wśród właściwości i jednocześnie zastosowań azulenu można wymienić działanie: lecznicze, przeciwzapalne, bakteriobójcze, łagodzące, antyalergiczne, uspokajające, pielęgnacyjne, regenerujące.

Azulen szczególnie sprawdza się w produkcji kosmetyków do skóry alergicznej i problematycznej. Jego regenerujące i antyalergiczne właściwości sprawiają, że ostra reakcja na szkodliwe czynniki zostaje zminimalizowana.

W kontekście właściwości leczniczych, azulen jest wykorzystywany do leków wykrztuśnych,  a także jako środek łagodzący podrażnienia skóry twarzy oraz środek antyseptyczny. Ta ostatnia właściwość jest szczególnie istotna, ponieważ azulen jest jednym z nielicznych składników, które jednocześnie są antyseptyczne i bezpieczne dla skóry, czyli nie powodują dodatkowych podrażnień.

Azuleny w kosmetyce sprawdzają się również do pielęgnacji skóry po opalaniu. Minimalizują dyskomfort spowodowany poparzeniem skóry przez słońce, a także regenerują skórę po nadmiernej ekspozycji słonecznej. Dodatkowo, azuleny w kosmetyce pomagają w pielęgnacji i regeneracji stanów zapalnych skóry innych niż te, wywołane promieniami słonecznymi.

Produkty zawierające azuleny są również bezpieczne dla niemowląt, ponieważ składnik ten zapewnia właściwą pielęgnację, nawet bardzo delikatnej i wrażliwej skóry.

Jednym z zastosowań azulenu jest także produkcja preparatów do skóry tłustej i jednocześnie wrażliwej. Wówczas azulen wykorzystuje się podczas opracowywania składu kosmetyków do delikatnej skóry borykającej się z zaburzoną pracą gruczołów łojowych. Różnego rodzaju kremy, peelingi (np. Peeling na noc Vichy Idéalia) czy maseczki, z jednej strony regulują produkcję sebum, a z drugiej zapobiegają ewentualnym podrażnieniom.

Najczęściej czytane

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Składniki dermokosmetyków

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

Przeczytaj artykuł

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Składniki dermokosmetyków

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

go to top