OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czym jest cystyna? Sprawdź jakie ma działanie!

Cystyna jest aminokwasem, który odgrywa bardzo ważną rolę w procesie keratynizacji, jako że stanowi podstawowy budulec keratyny. Co to oznacza? Oznacza to przede wszystkim, że cystyna jest znacząca dla zdrowego wyglądu twoich włosów, skóry i paznokci. Poznaj jej działanie, a dowiesz się dlaczego!

co to jest cystyna

Czym właściwie jest cystyna?

Cystyna, zwana także L-cysteiną, bądź po prostu cysteiną, to jeden z dwudziestu dwóch aminokwasów, czyli naturalnych składowych keratyny - białka stanowiącego naturalny budulec skórywłosów i paznokci. Cystyna jest szczególnym typem aminokwasu, bo aminokwasem endogennym, co oznacza, że ludzki organizm sam ją syntetyzuje. Niestety, oznacza to także, że bez niej nie możemy prawidłowo funkcjonować.

Jakie ma L-cysteina działanie?

Oprócz tego, że cystyna jest aminokwasem endogennym, określa się ją także jako aminokwas siarkowy. Razem z homocysteiną oraz metioniną tworzą tak zwany „mostek dwusiarkowy”, który najprościej mówiąc, odpowiada za wzmocnienie łodygi włosa.
Jednak właściwości L-cysteiny idą jeszcze dalej. Bowiem jako związek chemiczny o cechach reaktywnych odpowiada za stymulowanie naturalnego procesu odnowy komórkowej oraz detoksykacji organizmu. Dlatego też często stosuje się ją w leczeniu zatruć alkoholem, metalami ciężkimi, czy lekami. Bywa także wykorzystywana w kuracji przywracającej dobrą formę wątrobie.
Opisując działanie cystyny, nie sposób także pominąć faktu, iż jest to świetny antyoksydant. Ze względu na to ceni się jej prozdrowotny wpływ na układ krążenia, stabilizację pracy układu krwionośnego, wzmocnienie serca Coraz więcej badań prowadzi się w kierunku określenia jej zdolności antynowotworowych. Jednak mimo szerokiego spektrum leczniczego, w dzisiejszych czasach cystyna przede wszystkim wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym, jako skuteczny sposób na piękne włosy, skórę i paznokcie.

Jaki L-cysteina ma wpływ na włosy?

L-cysteina na włosy działa szybko i skutecznie. Nie tylko wzmacnia ich wzrost, ale co ważne, ogranicza nadmierne wypadanie. Regularne jej stosowanie daje świetne rezultaty. Cysteina potrafi uratować nawet bardzo zniszczone włosy - przywracając im gęstość i zdrowy blask. To dlatego tak często stanowi składnik szamponów do włosów suchych i zniszczonych oraz maseczek regenerujących (por. Vichy Dercos maska do włosów). A wszystko za sprawą siarki. Dzięki temu pierwiastkowi łodyga włosa zostaje wewnętrznie wzmocniona, bowiem aminokwasy siarkowe biorą czynny udział w procesie keratynizacji. Co zresztą przekłada się nie tylko na poprawienie kondycji włosów, ale także skóry.

Jak cystyna oddziałuje na skórę?

Ponieważ działanie cystyny bardzo silne jest w obrębie keratynocytów - komórek budujących keratynę - które grupują się nie tylko w obrębie mieszków włosowych, ale także naskórka, jej wpływ na skórę jest znaczący. I nie chodzi tu wyłącznie o antyoksydację, chociaż to właśnie jest clou hamowania procesu starzenia się. L-cysteina znajduje się na etykietach kosmetyków typu Slow Age, czy Anti Ageing, również z tego powodu, że wykazuje się zdolnością do stymulowania produkcji kolagenu i elastyny, będących włóknami odpowiadającymi za jędrność i elastyczność skóry. Ponadto docenia się ją w kosmetyce również dlatego, że przyspiesza gojenie się ran oraz proces odnowy komórkowej.

Jaki jest wpływ cystyny na paznokcie?

Dobroczynny wpływ cysteiny na paznokcie, to także ogromna zasługa siarki. Podobnie jak w przypadku jej oddziaływania na skórę i włosy, tak i tu, L-cysteina będąc białkiem budulcowym działa na paznokcie regenerująco i odżywczo. Odżywki z cystyną polecane są osobom, których paznokcie są kruche, łamliwe oraz podatne na rozdwajanie. Kilkudniowa kuracja takim preparatem gwarantuje pogrubienie płytki paznokcia i wzmocnienie go od wewnątrz.

Kto powinien szczególnie sięgać po kosmetyki wzbogacone o cystynę?

* osoby borykające się z problemem nadmiernie wypadających włosów,
* posiadacze włosów suchych i zniszczonych,
* ci, których paznokcie są słabe i wciąż się łamią,
* panie ze skórą dojrzałą skłonną do pogłębiania się zmarszczek,
* kobiety pragnące zatrzymać proces fotostarzenia się skóry.

go to top