OK

OK Cancel

Thank you

Close

Folacyna - co to jest? Jaki ma związek z kosmetyką?

Gładka i jędrna skóra na dłużej - która z nas o tym nie marzy? Niestety na nasz organizm oddziaływuje wiele niekorzystnych czynników zewnętrznych - promieniowanie UV, wolne rodniki czy zanieczyszczenia w powietrzu. Do tego dochodzą też czynniki wewnętrzne - stres, nieodpowiednia dieta, brak ruchu a także naturalne procesy starzenia się organizmu. Nie oznacza to jednak, że nie możemy tych zmian odsunąć w czasie. Przede wszystkim powinnyśmy zadbać o stymulację naszej skóry do regeneracji. Dowiedz się, czym jest folacyna i jaki wpływ ma na naszą urodę.

Folacyna - co to za substancja i dlaczego jest taka ważna?

Folacyna - co to jest? Jaki ma związek z kosmetyką?

Folacyna to nic innego jak witamina B9, bardziej znana pod nazwą kwas foliowy. Bardzo często jej suplementacja jest zalecana w okresie ciąży, a także przy jej planowaniu. Kwas foliowy w ciąży wspomaga bowiem rozwój dziecka dzięki swojemu wpływowi na powstawanie nowych komórek. Dlatego też witaminę tę stosuje się w produktach typu anti-aging.
Z wiekiem nasza skóra produkuje coraz mniej kolagenu i elastyny, a także kwasu hialuronowego, zapewniającego jej odpowiedni poziom nawilżenia, a dzięki temu również świeży wygląd i odpowiednie napięcie tkanki. Ta jedna z witamin z grupy B stymuluje znajdujące się w naszej skórze fibroblasty do produkcji tych trzech substancji. Efektem jej stosowania jest zatem wyraźnie odmłodzona i odświeżona twarz. Potrafi ona również zahamować szkodliwy wpływ promieni słonecznych na tkankę, co dodatkowo wzmaga ten korzystny dla nas rezultat.
Aby wspomóc jej działanie, powinnyśmy jednak chronić naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB preparatem z odpowiednim filtrem, a także składnikami wzmacniającymi i nawilżającymi.

Witamina B9 - w czym występuje?

Substancja ta ma bardzo pozytywny wpływ nie tylko na naszą skórę, ale też cały organizm. Ma ona bowiem nie tylko działanie wspomagające regenerację tkanki, ale też krwiotwórcze, a prawdopodobnie także przeciwnowotworowe. Niedobór witaminy B9 może również prowadzić do zahamowania wzrostu u dzieci i młodzieży. Wpływa ona też na obniżenie poziomu homocysteiny w organizmie - dzięki temu zapobiega chorobom serca i układu krążenia, w tym miażdżycy.
W czym jest witamina B9? Znajdziecie ją m.in. w:
* zielonych warzywach - np. w szpinaku, szparagach, natce pietruszki, brokułach czy brukselce,
* roślinach strączkowych - soi, zielonym groszku, białej fasoli i bobie,
* owocach - głównie pomarańczach, awokado, bananach i jabłkach,
* produktach pełnoziarnistych,
* nabiale,
* otrębach,
* wątróbce - zwłaszcza kurzej i wieprzowej,
* drożdżach.

Folacyna należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie, co oznacza, że organizm jest w stanie sam pozbyć się jej nadmiaru. Nie ma zatem obaw, że możemy ją przedawkować, zwłaszcza jeśli będziemy dostarczać jej z pożywieniem, a nie w formie suplementów.
Co więcej organizm nie jest w stanie magazynować tej substancji zbyt długo - jej codzienne spożycie jest zatem wręcz wskazane. Najlepiej łączyć ją z witaminą C - potrafi ona bowiem zabezpieczyć folacynę przed rozpadem, któremu dość szybko ulega.

Kwas foliowy to składnik niezbędny dla zachowania młodej skóry. Warto nie tylko uwzględnić go w diecie ujędrniającej skórę, ale też stosować kosmetyki nim wzbogacone - nierzadko bowiem witaminy docierają do naszej skóry na samym końcu. Dzięki takiemu podwójnemu działaniu nie tylko dodasz sobie urody, ale też doskonale wzmocnisz organizm!go to top