OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak stosować błonnik witalny?

Błonnik witalny to naturalny suplement diety, który posiada bardzo korzystny wpływ na różne funkcje naszego organizmu. Przeciwdziała wielu groźnym chorobom i doskonale wspomaga odchudzanie. Podpowiadamy, kiedy szczególnie warto sięgnąć po błonnik witalny i jak go stosować!

Jak działa błonnik witalny

Czym jest błonnik witalny? Opinie o błonniku

Błonnik witalny to suplement, który uzupełnia poziom błonnika pochodzącego ze spożywanych przez nas pokarmów. Strukturę błonnika stanowią nierozpuszczalne w wodzie i nietrawione w przewodzie pokarmowym włókna roślinne, które skutecznie usprawniają funkcjonowanie przewodu pokarmowego, oczyszczają jelita, usuwają toksyny z organizmu i regulują poziom cukru we krwi. Dzięki temu błonnik witalny jest w stanie skutecznie przeciwdziałać nadwadze i otyłości, miażdżycy, cukrzycy oraz innym chorobom czy dysfunkcjom organizmu.
Błonnik pokarmowy występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych: warzywach, owocach i zbożach. Prawda jest jednak taka, że dieta przeciętnego Europejczyka uboga jest w produkty zawierające błonnik - dużo częściej bowiem sięgamy po przetworzone artykuły spożywcze niż naturalne warzywa lub owoce. Suplement diety, jakim jest błonnik witalny, ma na celu uzupełnić w naszym organizmie niedobory tej substancji. Do produkcji tego suplementu diety najczęściej wykorzystuje się babkę płesznik i babkę jajowatą - czyli naturalne substancje, które są bogatym źródłem błonnika.

Spożywanie błonnika witalnego to według opinii wielu lekarzy i dietetyków doskonała alternatywa dla wielu innych suplementów diety o sztucznym składzie.

Działanie błonnika witalnego i pokarmowego

Choć błonnik nie jest trawiony przez nasz organizm ani też nie dostarcza mu energii, jego obecność jest bardzo ważna w naszej codziennej diecie. Błonnik przede wszystkim reguluje działanie przewodu pokarmowego, co pozwala ustrzec się przed wieloma schorzeniami i nieprzyjemnymi dolegliwościami, a także zrzucić zbędne kilogramy. Jak dokładnie działa błonnik?

 • Produkty, które są bogate w błonnik, zmuszają nas do dłuższego żucia pokarmu, co pozwala wydzielać więcej śliny i ułatwiać dalsze trawienie.
 • Błonnik z łatwością chłonie wodę, przez co zwiększa swoją objętość kilkukrotnie. Dzięki temu wypełnia żołądek, zmniejsza uczucie głodu i syci na dłużej w porównaniu z żywnością, która zawiera go mało.
 • Błonnik przechodząc przez jelita cały czas chłonie wodę, przez co masy kałowe zwiększają swoją objętość, rozrzedzają się i ostatecznie ułatwiają wypróżnianie. Błonnik pobudza też ścianki jelit, nasilając ich ruchy perystaltyczne, dzięki czemu trawione jedzenie przemiesza się w tym rejonie przewodu pokarmowego.
 • Błonnik spowalnia też proces wchłaniania glukozy z jelita cienkiego i zapobiega wahaniom jej poziomu we krwi. To sprawia, że podczas diety odchudzającej nie odczuwamy silnego, wilczego głodu.

Jak działa błonnik witalny? Właściwości

Błonnik witalny wpływa bardzo korzystnie na cały nasz organizm:

 • ogranicza wchłanianie tłuszczu i cukrów,
 • wspomaga perystaltykę jelit,
 • usprawnia wydalanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii (toksyn),
 • posiada łagodne działanie oczyszczające,
 • stabilizuje poziom glukozy we krwi, wpływając na pracę hormonów odpowiedzialnych za produkcję insuliny,
 • pomaga przy wzdęciach, zaparciach zespole jelita drażliwego,
 • zmniejsza zbyt wysoki poziom cholesterolu,
 • wspomaga proces odchudzania i walkę z nadwagą,
 • zapełnia żołądek i hamuje apetyt, zapobiegając podjadaniu między posiłkami,
 • zapobiega efektowi jojo,
 • pomaga przy biegunkach,
 • chroni przed poważnymi chorobami: otyłością, miażdżycą, cukrzycą,
 • zapobiega zapaleniu wyrostka robaczkowego i hemoroidom,
 • obniża ryzyko zachorowalności na nowotwór czy chorobę niedokrwienną serca,
 • detoksykujące właściwości błonnika korzystnie wpływają na stan skóry, a spożycie większej ilości wody pomaga utrzymać warstwę hydrolipidową w dobrej kondycji,
 • poprawia samopoczucie i koncentrację (zmniejsza senność, zmęczenie, apatię).

Trzeba zaznaczyć, że odmian błonnika pokarmowego jest kilka, a każda z nich w nieco inny sposób oddziałuje na pracę układu pokarmowego. I tak na przykład pektyny, które zawarte są w jabłkach obniżają cholesterol, inulina zawarta w cykorii wspomaga rozwój przyjaznych szczepów bakterii, otręby pszenne zaś pozwalają usunąć zastałe resztki pokarmowe z okrężnicy. Warto zatem uzupełniać swoją dietę o błonnik witalny, który spełnia kilka tych funkcji jednocześnie. Warto przy tym ograniczyć spożywanie przetworzonej żywności, która pozbawiona jest nie tylko błonnika pokarmowego, ale też wielu cennych witamin i składników mineralnych. Ponadto należy pamiętać, że oczyszczające, detoksykujące działanie błonnika, sprawdza się w diecie ujędrniającej skórę czy też diecie na trądzik.

Błonnik witalny - skład

W sklepach ze zdrową żywnością najczęściej spotkamy błonnik witalny składający się z ziarna babki płesznik oraz łupina babki jajowatej. Te dwie naturalne substancje pozwalają skutecznie uzupełnić niedobory błonnika pokarmowego w naszym organizmie, a przy tym korzystnie wpłynąć na jego funkcjonowanie.

Babka płesznik to roślina pochodząca z terenów Morza Śródziemnego, uprawiana także w Polsce. Nasiona babki płesznik zawierają w sobie pewne szczególne substancje, które pęcznieją w jelitach, co sprawia, że działają one jak delikatny środek przeczyszczający. Roślina ta po dostaniu się do naszego organizmu pochłania niekorzystne dla niego substancje z pożywienia, a także wodę w ilości, która wielokrotnie przewyższa ich objętość. W obecności nasion babki płesznik, substancje te wydzielają śluz i tworzą specyficzny żel, który ułatwia przesuwanie się złogów zalegających w jelitach. Dzięki temu nasiona wspomagają proces trawienia, poprawiają funkcjonowanie jelit i zapobiegają wzdęciom czy zaparciom.

Babka jajowata występuje w rejonach Hiszpanii, a uprawia się ją również w USA, Indiach i Brazylii. Śluzy zawarte w rozdrobnionych łupinach i nasionach babki jajowatej działają podobnie, jak te z babki płesznika. Pod wpływem wody pęcznieją i pochłaniają jej bardzo duże ilości. Dzięki temu, że są w stanie zmiękczać konsystencję masy jelitowej oraz zwiększać jej objętość, są skutecznym sposobem na zaparcia. Natomiast podczas biegunek nasiona pochłaniają nadmiar wody z masy jelitowej, przywracając odpowiednią konsystencję stolca.

Błonnik witalny - zastosowanie. Kto powinien po niego sięgnąć?

Błonnik witalny to idealny suplement diety na problemy jelitowe, zaparcia i biegunki. Jeżeli mamy do czynienia z powracającymi problemami układu trawiennego, błonnik pomoże nam je ograniczyć lub całkowicie się ich pozbyć. Preparat ten pomoże nam uregulować częstość wypróżnień i złagodzić biegunki. Warto go również stosować w leczeniu i profilaktyce zapalenia wyrostka robaczkowego, nowotworów, wzdęć, hemoroidów czy uchyłkowatości jelita grubego.
Błonnik witalny powinny stosować osoby, które mają do czynienia z podwyższonym cholesterolem. W kontakcie z wodą, rozpuszczalne frakcje błonnika, wiążą cząsteczki cholesterolu, który zostaje zatrzymany w wodzie pochłoniętej przez błonnik, a następnie wydalony z organizmu. Pozwala to nie tylko zmniejszyć cholesterol, ale też ograniczyć ryzyko choroby wieńcowej czy miażdżycy.
Błonnik witalny powinien też jak najbardziej zainteresować diabetyków, bowiem spowalnia on przemianę węglowodanów, zmniejszając poziom wydzielania insuliny przez organizm. W ten sposób błonnik obniża poziom glukozy we krwi i zapobiega jej gwałtownych spadkom (hipoglikemii).
Błonnik witalny odciąża i usprawnia pracę wątroby. Pomaga usunąć z organizmu kwasy żółciowe, niestrawione złogi pokarmowe z okrężnicy oraz resztki metali ciężkich, zapobiegając ich przekształceniu się w związki rakotwórcze.
Na błonnik witalny powinny zwrócić uwagę również te osoby, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów. Błonnik pomoże usunąć toksyny z organizmu, wyregulować gospodarkę lipidową i usprawnić pracę jelit, wspomagając odchudzanie. Substancja ta pozwoli również zmniejszyć uczucie głodu, zahamować apetyt zapobiec efektowi jojo.
Błonnik witalny może też pomóc nam w zachowaniu dobrego samopoczucia i zwiększeniu poziomu koncentracji. Dzięki usuwaniu toksyn i rozwojowi przydatnych szczepów bakterii, błonnik pozwala zlikwidować senność, apatię i złe samopoczucie.
Warto też pamiętać o wpływie zbilansowanej diety na skórę - to, co dostarczamy do naszego organizmu decyduje o jego stanie.

Błonnik witalny - jak stosować?

Przy stosowaniu błonnika witalnego bardzo ważny jest odpowiedni sposób jego użycia, dawkowania oraz czas kuracji. Jak zatem zażywać i pić błonnik witalny?

Kuracja z błonnikiem witalnym nie powinna trwać dłużej niż ok. 2 tygodnie, bowiem w innym przypadku możemy narazić nasz organizm na anemię lub awitaminozę. Błonnik witalny najlepiej spożywać w ciągu dnia, zaś unikać stosowania go w nocy, gdyż w czasie snu efektywność naszych enzymów trawiennych jest dużo mniejsza.

Decydując się na spożywanie błonnika witalnego, najlepiej trzymać się instrukcji podanej przez producenta na opakowaniu, bowiem produkty różnych marek mogą się różnić od siebie zaleceniami. Zazwyczaj jednak 2-3 łyżki błonnika wsypuje się do szklanki, zalewa ciepłą wodą (mlekiem, sokiem lub innym płynem), miesza i wypija po około 5-7 minutach. W tym czasie nasiona napęcznieją i pokryją się śluzem, dzięki czemu będą w stanie pełnić swoje funkcje.

Tak przygotowany roztwór najlepiej spożywać ok. 3 razy dziennie na 20-30 minut przed spożyciem posiłku. Można też wykorzystać go jako dodatek do zup, jogurtów czy sosów sałatkowych. Zdecydowanie nie należy jednak spożywać tego preparatu w formie suchego proszku, bowiem może to zwiększyć ryzyko niedrożności jelit.

Pamiętajmy też o tym, by podczas przyjmowania błonnika witalnego pić co najmniej 2 lity wody. Taka ilość sprawi, że masy kałowe ulegną rozrzedzeniu, dzięki czemu wypróżnienie będzie ułatwione. Gdy natomiast wody będzie za mało, błonnik zwiąże obecną wodę w przewodzie pokarmowym i zamiast nam pomóc, doprowadzi do zaparć.

Błonnik witalny w ciąży

Nie ma żadnych wyraźnych przeciwwskazań co do stosowania błonnika witalnego przez kobiety w ciąży. Co więcej, różne źródła podają, że stosowanie jednego ze składników błonnika witalnego, a mianowicie babki jajowatej, jest wręcz zalecane kobietom w ciąży, które w tym czasie posiadają skłonności do zaparć, hemoroidów czy innych problemów związanych z funkcjonowaniem układu trawiennego. Aby jednak mieć pewność, że błonnik witalny nie zaszkodzi nam ani naszemu maluchowi, najlepiej skonsultować się w tej kwestii z lekarzem. Warto również zgłosić się po poradę do specjalisty w przypadku stosowania błonnika witalnego u kobiet karmiących, niemowląt oraz małych dzieci.

Błonnik witalny przeciwwskazania i skutki uboczne

Pomimo wielu swoich zalet, istnieją pewne przeciwwskazania co do stosowania błonnika witalnego. Ze względu na właściwości przeczyszczające oraz wpływ na funkcjonowanie gospodarki hormonalnej i przewodu pokarmowego, spożywanie błonnika nie sprawdzi się przy:

 • bólach brzucha o nieokreślonej przyczynie,
 • stwierdzonej nadwrażliwości lub alergii na jeden ze składników błonnika witalnego,
 • niedrożności jelit,
 • wypustkach żołądka,
 • chorobach przełyku,
 • wymiotach lub nudnościach,
 • stanach skurczowych,
 • krwawieniu z odbytu,
 • ciężkiej do unormowania farmakologicznie cukrzycy.

Pamiętajmy też o tym, że błonnik witalny może zmniejszyć wchłanialność niektórych leków, np. suplementów wzbogaconych składnikami mineralnymi i witaminami, leków nasercowych czy pochodnych kumaryn, dlatego błonnik należy spożywać minimum po upływie 30-60 minut od zażycia tych środków. W przypadku cukrzyków, aby błonnik mógł przynieść oczekiwane rezultaty, może okazać się, że konieczne będzie odstawienie insuliny - tę kwestię należy jednak najpierw skonsultować z lekarzem.

Stosowanie błonnika może mieć też swoje nieprzyjemne skutki uboczne - szczególnie jeśli będziemy go dawkować według własnych upodobań. Spożycie błonnika witalnego w zbyt dużych ilościach (przekroczenie zalecanej przez producenta lub lekarza dawki) może wywołać problem bolesnych wzdęć czy biegunek. Zdecydowanie należy unikać przyjmowania całodziennej dawki błonnika witalnego na raz - najlepiej rozdzielić jego zażywanie pomiędzy głównymi posiłkami.

Nie można też zapominać o tym, że błonnik posiada właściwości wiążące inne, ważne dla naszego organizmu substancje odżywcze. W związku z tym u osób, które przyjmują dużo błonnika może pojawić się niedobór m. in. żelaza, magnezu, cynku, wapnia czy manganu. Dlatego starajmy się przyjmować błonnik według zaleceń i stosować w czasie kuracji dodatkową suplementację.

Rekomendowane produkty

go to top