OK

OK Cancel

Thank you

Close

Tłuste włosy - czy są oznaką choroby skóry głowy?

Nie możesz dać sobie rady z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów? Dowiedz się więc, jakie czynniki je wywołują, a skutecznie zwalczysz tę uciążliwą dolegliwość.

Główne przyczyny przetłuszczania się włosów

Tłuste włosy to nie tylko defekt kosmetyczny. Może on wynikać z innych przyczyn takich jak choroby narządów wewnętrznych, czy zaburzenia hormonalne W przypadku przyczyn związanych z chorobą, najczęściej u podłoża tego zjawiska wymienia się infekcje grzybicze. Łojotokowe zapalenie skóry na głowie wywoływane jest, w przeważającej części, przez drożdżaki z rodzaju Malessezia furfur, które przy okazji tworzą na twojej głowie łupież. Zaatakowana przez te drobnoustroje skóra jest podrażniona, zaczerwieniona, nadmiernie się łuszczy, a gruczoły łojowe wytwarzają nadmiar sebum. Innym z powodów, które przyczyniają się do tego, że masz tłuste włosy, są zmiany hormonalne. Podwyższenie prolaktyny u kobiet i obniżenie poziomu estrogenów bardzo często skutkuje nadmiernym wydzielaniem łoju. Również zaburzenia poziom testosteronu, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, przyczyniają się do tego, że pojawia się tłusta skóra głowy. Czynnikami, niezwiązanymi ze zdrowiem, ale z trybem życia, które powodują, że przetłuszczająca się skóra głowy staje się prawdziwą zmorą dnia codziennego, są również: niewłaściwa pielęgnacja, ciągły stres, brak witamin.

Sposoby na usunięcie nadmiaru sebum

W zależności od tego, z jakiego powodu doszło do tego, że masz tłuste włosy, zastosuj odpowiednie na to remedium. Jeśli u podłoża przetłuszczania się skóry głowy leżą drożdżaki, wówczas sięgnij po preparaty zawierające środki przeciwgrzybicze np. dwusiarczek selenu. Dzięki nim skutecznie zwalczysz grzyby i doprowadzisz skórę głowy do stanu równowagi. Jeśli oprócz łojotoku zaobserwowałaś u siebie nawarstwianie się łusek skóry, przydatny stanie się szampon do włosów tłustych z kwasem salicylowym np. Vichy Dercos szampon przeciwłupieżowy włosy normalne i przetłuszczające się, który ułatwi złuszczanie skóry i udrożni gruczoły łojowe. W przypadku łojotoku połączonego z podrażnieniem i swędzeniem skóry, sięgnij po taki szampon do włosów przetłuszczających się, który będzie miał działanie kojące i przeciwświądowe. Oprócz szamponów skorzystaj również z peelingów enzymatycznych, które dodatkowo usuną nadmiar martwego naskórka i spowodują lepsze oczyszczenie skóry.

Jak pielęgnować tłustą skórę głowy?

Tłusta skóra głowy wymaga, o dziwo, łagodnego traktowania. Nie myj jej więc codziennie po dwa razy i nie stosuj za każdym razem peelingu w nadziei, że w ten sposób skutecznie pozbędziesz się nadmiaru sebum. Tłusta skóra głowy, która traktowana jest agresywnie i jest na siłę odtłuszczana, również zareaguje agresją. W wyniku zniszczenia jej płaszcza lipidowego przez zbyt częste mycie, zacznie…wydzielać jeszcze więcej sebum. Chce w ten sposób odbudować swoją barierę ochronną. Jeśli więc do tej pory starałaś się myć włosy dwukrotnie, nieustannie złuszczałaś skórę głowy, zaprzestań tego. Postaw lepiej na delikatne szampony, które zawierają niezbędne składniki mogące usunąć tłuszcz oraz te, które działają antybakteryjnie. Trzymaj się z daleka od dziecięcych szamponów, które, mimo iż łagodne, nie działają korzystnie na twoją skórę. Aby rozpuścić tłuszcz, potrzebny jest detergent. A tego nie znajdziesz w dziecięcym kosmetyku. Jeśli nie odetkasz ujścia zapchanych gruczołów łojowych i nie zmyjesz już nawarstwionego na głowie sebum, twoje włosy będą się przetłuszczać coraz bardziej. Tego chyba nie chcesz. Jeśli to możliwe, postaraj się też myć włosy tak, jak to robią w salonach fryzjerskich, czyli z głową przechyloną do tyłu. Dzięki temu twoje włosy nie będą się plątały, a ty nie będziesz musiała wykonywać dodatkowych ruchów szczotką podczas ich rozczesywania, co znacznie ograniczy kolejne podrażnienia skóry głowy i nie pobudzi dodatkowo gruczołów łojowych do pracy.

Najczęściej czytane

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Pielęgnacja włosów

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Czarnuszka, zwana także czarnym kminem lub kminem rzymskim, posiada niesamowite właściwości zdrowotne. Wydawać się może, że czarnuszka jest lekiem na wszelkie problemy. Ma działanie antybakteryjne, wspomaga leczenie cukrzycy, niszczy pasożyty, a nawet wspiera walkę z nowotworami. Dodatkowo, czarnuszka wpływa na poprawę kondycji włosów. Jeżeli masz suche włosy, zastanawiasz się jakie odżywianie włosów realnie wpłynie na poprawę Twojego wyglądu, zobacz jak wpływ ma czarnuszka na włosy!

Przeczytaj artykuł

Witaminy na porost włosów - czyli co jeść, żeby zachwycać bujnymi włosami?

Pielęgnacja włosów

Witaminy na porost włosów - czyli co jeść, żeby zachwycać bujnymi włosami?


Kobiety pragnące cieszyć się zachwycającymi, gęstymi włosami, zadają sobie jedno podstawowe pytanie - co przyspieszy porost włosów?  W poszukiwaniu odpowiedzi można natknąć się na bardzo wiele porad i środków, wykorzystywanych na różne sposoby. Wcierki, preparaty, kosmetyki, tabletki, pigułki, diety.
Istnieje wiele różnych metod na porost włosów. Co jednak zrobić, by nasze starania stały się skuteczne? Jak przyspieszyć porost włosów? Czy witaminy na porost włosów są efektywne? A jeśli tak, to jakie? Poznaj sprawdzone sposoby na porost włosów.

Przeczytaj artykuł

Chelatowanie - sposób na zniszczone końcówki?

Pielęgnacja włosów

Chelatowanie - sposób na zniszczone końcówki?

Pomimo dokładnej pielęgnacji włosów masz suche końcówki, które łatwo się rozdwajają i negatywnie wpływają na wygląd Twojej fryzury? Być może winna jest twarda woda, w której je myjesz. Osad z „kranówki” niestety bardzo negatywnie wpływa na włosy, dosłownie je oblepia, przez co stają się matowe i szorstkie. Rozwiązaniem jest chelatowanie, czyli wypłukiwanie z nich osadzających się składników mineralnych, jakie znajdują się w twardej wodzie. Zobacz jak uratować zniszczone końcówki włosów.

Przeczytaj artykuł

go to top