OK

OK Cancel

Thank you

Close

Wolne rodniki — czym są, jak działają na naszą skórę?

Zarówno w świecie kosmetologii, jak i świecie dietetyki i fitnessu, coraz częściej mówi się o wolnych rodnikach. Wolne rodniki w kosmetyce to starzenie się skóry, które pragnie się powstrzymać. Przedwczesne starzenie się skóry to nie jedyny problem, jaki powoduje nadmiar wolnych rodników w organizmie. Powstawanie wolnych rodników, a w konsekwencji ich zbyt duża ilość, może prowadzić do miażdżycy, a nawet nowotworów. Jeśli więc interesujesz się nie tylko tym, jak odmłodzić twarz, ale także martwisz się o zdrowie swoje oraz swoich bliskich, dowiedz się w tym artykule, jakie znaczenie mają wolne rodniki i czym one w ogóle są.

Wolne rodniki, antyoksydanty — czym są?

Wolne rodniki są ściśle powiązane z atomami tlenu, którego liczba elektronów powinna być parzysta na jego ostatniej orbicie. Jeśli jednak z jakiegoś powodu, jeden elektron zostaje utracony, atom tlenu pozostaje „dziurawy” i tracąc równowagę, zaczyna on krążyć po organizmie w poszukiwaniu wypełnienia luki. Znajdując w bardzo szybkim tempie prawidłowy atom, odłącza od niego brakujący elektron, tworząc tym samym nowy wolny rodnik. Ten z kolei także traci równowagę i zaczyna poszukiwać odpowiedniego atomu, tworząc kolejne wolne rodniki. Wolne rodniki przyśpieszają procesy starzenia się skóry i odpowiadają za powstawanie zmarszczek.

Antyoksydanty to inaczej przeciwutleniacze. Usuwają z organizmu nadmiar wolnych rodników.

Wolne rodniki — skąd się biorą?

Wolne rodniki powstają na skutek wielu różnych czynników. Do głównych należą:

 • palenie papierosów
 • silny, długotrwały stres
 • oddychanie zanieczyszczonym powietrzem
 • długie, intensywne opalanie się
 • duży wysiłek fizyczny
 • wędzona, grillowana, smażona żywność

Czy wolne rodniki są niebezpieczne?

Tak, wolne rodniki są bardzo niebezpieczne, ale w zbyt dużych ilościach. Wolne rodniki są potrzebne organizmowi, między innymi, w walce z wirusami. Organizm używa wolnych rodników do pochłaniania elektronów wirusa, w związku z tym wirus jest zabijany.

Wolne rodniki — czym grożą?


Wolne rodniki uszkadzają ściany naczyń krwionośnych, a także utleniają tłuszcze, które odkładają się na tętnicach, powodując miażdżycę. Dodatkowo ich nadmiar na uszkodzonym naczyniu może odpaść i powędrować w postaci skrzepu do serca, co skutkuje zawałem serca, lub udarem mózgu, jeśli skrzep powędruje w jego stronę.

W momencie, w którym wolne rodniki zaczynają atakować elektrony DNA, następuje jego mutacja. Dochodzi do niezwykle szybkiej produkcji chorych komórek, które tworzą nowotwór.

Jak wolne rodniki wpływają na starzenie się skóry?

Tak jak pisaliśmy, wolne rodniki utleniają tłuszcze, także z naskórka. W ten sposób zostaje naruszona bariera ochronna skóry, a ta staje się wysuszona, oraz wrażliwa na podrażnienia.Tak samo uszkadzane są włókna kolagenowe, które odpowiedzialne są za elastyczność skóry. Twarz staje się podatna na powstawanie zmarszczek.

Jak powstrzymać przedwczesne starzenie się skóry?

Przede wszystkim należy unikać palenia, częstego picia alkoholu w dużych ilościach, jak najczęściej wyjeżdżać poza miasto, oddychając świeżym powietrzem. Dodatkowo koniecznie zadbaj o dobór odpowiednich kosmetyków, zapewniających głębokie nawilżanie i poprawę elastyczności skóry. Zapytani o radę specjaliści Vichy, opowiadają o pielęgnacji opóźniającej pojawianie się oznak starzenia Slow Age, który nie tylko nawilża, ale i chroni skórę twarzy.

Rekomendowane produkty

 • Pielęgnacja opóźniająca pojawianie się oznak starzenia - do wszystkich typów skóry
 • Najczęściej czytane

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Pielęgnacja ciała

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

  Przeczytaj artykuł

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Składniki dermokosmetyków

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  10 zastosowań olejku herbacianego

  Pielęgnacja ciała

  10 zastosowań olejku herbacianego

  Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

  Przeczytaj artykuł

  Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

  Pielęgnacja ciała

  Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

  Czytając składy produktów, często niektóre pozycje mówią nam bardzo niewiele bądź w ogóle nic. Dlatego zdarza się, że wybieramy kosmetyki, które mają gorszą formułę, przez co codzienna pielęgnacja nie jest tak efektywna, jak mogłaby być. Dlatego warto poznać składniki, które nie są powszechnie znane, a wchodzą w skład wielu produktów. Jednym z nich jest limonene. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jakie ma zastosowanie w kosmetyce!

  Przeczytaj artykuł

  go to top