OK

OK Cancel

Thank you

Close

Wpływ życia w mieście na starzenie się skóry

Miejski styl życia oraz czynniki środowiskowe, na jakie jesteśmy narażeni żyjąc w mieście, powodują szybsze starzenie się skóry. Związane to jest z wyjątkowo silnym ekspozomem, czyli ogółem czynników, na jakie nasze ciało jest eksponowane każdego dnia. To przede wszystkim smog, promienie UV (potęgujące negatywny wpływ zanieczyszczeń), ale też stres wynikający z szybkiego tempa życia w mieście.

Ekspozom - smog w mieście

Smog w mieście

Duże miasta należą do obszarów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu – tylko 12% mieszkańców miast żyje w obszarach, które spełniają wymogi Światowej Organizacji Zdrowia co do jakości powietrza1. To właśnie tutaj najczęściej powstaje smog – określenie to pochodzi od dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła), ponieważ smog tworzy się przy współistnieniu dwóch czynników: zanieczyszczonego powietrza oraz zamglenia i bezwietrznej pogody (miejska zabudowa osłabia wiatr). Duże znaczenie ma też specyficzne zjawisko atmosferyczne, nazywane inwersją temperaturową, gdy temperatura wzrasta wraz z wysokością – jest to obserwowane szczególnie podczas mroźnych, bezchmurnych nocy. Wtedy przy powierzchni Ziemi utrzymuje się dużo niższa temperatura niż na wysokości kilkudziesięciu lub kilkuset metrów nad gruntem, co powoduje, że zanieczyszczenia są zatrzymywane blisko powierzchni Ziemi. Notowane są też wtedy największe stężenia szkodliwych gazów i pyłów w powietrzu, a w miastach ogłaszany jest alarm związany z występowaniem tzw. smogu londyńskiego. Na smog ma też wpływ położenie danego miasta – najwyższe stężenia zanieczyszczeń obserwuje się w obszarach leżących w zagłębieniach terenu, jak Kraków, a także otoczonych górami, jak Żywiec. Powstaniu miejskiego smogu sprzyjają też wielki przemysł, duża ilość samochodów, ciągle stosowane piece węglowe, a także zabudowanie infrastrukturą tzw. korytarzy powietrznych, co utrudnia „oczyszczanie się” miasta z zanieczyszczeń i spalin.


Zmarszczki?

Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist

Liftactiv krem przeciw
zmarszczkom.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Liftactiv - skuteczność Liftactiv - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach. 2Badania kliniczne, 40 kobiet (40-65 lat), po 4 godzinach.

Liftactiv

Zmarszczki?

Smog londyński

Ten typ smogu często pojawia się w miastach w okresie grzewczym i powodowany jest głównie przez niską emisję – czyli przez ogrzewanie domów kotłami niskiej klasy i złej jakości opałem. W jego skład wchodzą dwutlenki siarki, tlenki azotu, tlenki węgla, sadza oraz trudno opadające pyły, które są szkodliwe nie tylko dla naszej skóry, ale też zdrowia i życia. Skąd ta nazwa? Na początku grudnia 1952 r. w Londynie pojawiła się gęsta mgła, a temperatura znacząco spadła. Mieszkańcy zaczęli intensywniej ogrzewać budynki węglem, w dodatku często kiepskiej jakości. Szkodliwe gazy kumulowały się między budynkami, a problem dodatkowo nasiliło wystąpienie zjawiska inwersji temperaturowej. W ciągu czterech dni odnotowano ponad 4 tysiące zgonów spowodowanych przez komplikacje zdrowotne wywołane smogiem, a choć zmiana pogody i wiatr po kilku dniach rozproszyły smog, jego skutki były odczuwalne jeszcze przez kilka tygodni. Z powodu ostrej niewydolności oddechowej umierały kolejne osoby, łączna liczba ofiar smogu londyńskiego wyniosła ok. 12 tysięcy osób.

Smog fotochemiczny

Ten rodzaj smogu (nazywany też smogiem typu Los Angeles) rzadziej występuje w Polsce, częściej w krajach o subtropikalnej pogodzie, choć wraz z ocieplaniem klimatu bywa też obserwowany w krajach o umiarkowanym klimacie. Powstaje w dolnej partii atmosfery, pod wpływem słońca i wysokiej temperatury oraz reakcji fotochemicznych zachodzących między tymi czynnikami pogodowymi a zanieczyszczeniami, głównie spalinami (zwykle smog pojawia się przy dużym natężeniu ruchu ulicznego, przy słabym wietrze). W jego skład wchodzą przede wszystkim gazy: tlenki węgla, tlenki azotu i węglowodory.

Ekspozom w mieście - kobieta w masce

Jak smog wpływa na skórę?

Najbardziej szkodliwe dla naszej skóry i zdrowia są pyły zawieszone PM 2.5 (ich średnica nie przekracza 2,5 mikrometra, są nawet 20-krotnie mniejsze niż średnica włosa!), które ze względu na swój mikroskopijny rozmiar mogą z łatwością wnikać do naszego organizmu przez płuca czy skórę. Pyły te zostały zaliczone przez Światową Organizację Zdrowia do czynników rakotwórczych. Wpływają negatywnie na układ oddechowy i sercowo-naczyniowy, nerwowy, a nawet rozrodczy. Są też jednym z głównych czynników powodujących przyspieszone starzenie się skóry poprzez:

 • niszczenie ochronnej bariery hydrolipidowej skóry – czego efektem jest przesuszenie i większa podatność na podrażnienia wywoływane czynnikami zewnętrznymi, a także nasilenie objawów egzemy czy atopii,
 • zwiększenie produkcji wolnych rodników i wywoływanie stresu oksydacyjnego,
 • uszkodzenie DNA komórek skóry,
 • zmniejszenie produkcji kwasu hialuronowego w skórze, odpowiedzialnego za jej dobre uwodnienie,
 • degradację włókien kolagenu i elastyny, co powoduje szybszą utratę jędrności i sprężystości, pogłębia zmarszczki,
 • zaburzenie pracy melanocytów, co prowadzi do pojawiania się przebarwień i plam barwnikowych,
 • rogowacenie naskórka, co objawia się szorstkością i ziemistym kolorem skóry,
 • zaburzenie pracy gruczołów łojowych, co może nasilać problemy z trądzikiem i stany zapalne skóry.

Ekspozom w mieście - kobieta patrzy na miasto

Elektrosmog

Coraz częściej mówi się o negatywnym wpływie pola elektromagnetycznego (PEM), emitowanego m.in. przez komputery czy telefony, na skórę oraz zdrowie człowieka. W mieście, gdzie następuje kumulacja urządzeń komunikacji bezprzewodowej (korzystamy z nich praktycznie wszędzie – w domu, w pracy, na ulicy, w autobusie), zwiększa się znacząco natężenie sztucznych pól elektromagnetycznych o niekorzystnym działaniu. Według Światowej Organizacji Zdrowia, sztuczne PEM są jednym z najbardziej powszechnych i najszybciej rozwijających się czynników zanieczyszczających nasze środowisko. Jak się przed nimi chronić? Na pewno warto:

 • starać się ograniczać rozmowy przez telefon komórkowy czy smartfon,
 • zawsze rozmawiać przez zestawy komórkowe, nie trzymać urządzenia przy głowie,
 • na noc włączać w smartfonie tryb samolotowy (budzik nadal będzie działał),
 • wyłączać na noc Wi-fi w komputerze i telefonie,
 • jeśli to możliwe, wybierać Internet przewodowy (najlepiej światłowodowy), a nie mobilny,
 • nie zostawiać na noc urządzeń w trybie czuwania, wyłączać je,
 • często wietrzyć pomieszczenia, w których znajduje się dużo urządzeń elektronicznych.

Aby chronić skórę przed elektrosmogiem, przede wszystkim należy wzmacniać jej funkcje ochronne poprzez stosowanie kosmetyków odbudowujących płaszcz lipidowy. Gdy pracujesz cały dzień przy komputerze, nakładaj je nawet kilka razy dziennie. Warto też stosować antyoksydanty, ponieważ pole elektromagnetyczne odpowiada w dużej mierze za stres oksydacyjny w skórze. Dokładnie też oczyszczaj skórę z zanieczyszczeń, rano i wieczorem.

Miejska ochrona przed słońcem

Wiele osób stosuje filtry przeciwsłoneczne wyłącznie podczas wakacyjnych wyjazdów. Tymczasem ich działanie jest szkodliwe dla skóry przez cały rok. Oczywiście, może jesienią czy wiosną nie poparzysz się tak szybko jak latem na plaży (bo słońce operuje mniej intensywnie i jest go zwykle dużo mniej, a ty się na nie specjalnie nie wystawiasz), ale jeśli chodzi o wpływ promieni UV (zwłaszcza UVA) na tempo starzenia się skóry – pora roku nie ma znaczenia. Dlatego już kilkanaście lat temu pojawiła się idea miejskiej ochrony przeciwsłonecznej (zwykle w wysokości SPF15, SPF 20) – obecne zalecenia mówią o tym, aby używać filtrów w zależności od potrzeb, np. w słoneczny zimowy dzień (pamiętając, że promienie UVA przenikają też przez szyby samochodu czy biurowca). Co ważne – filtry UV mogą też uchronić skórę przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń powietrza, które w połączeniu ze słońcem stają się bardzo agresywne dla skóry (nawet przy niewielkim stężeniu). W mieście świetnie sprawdzają się preparty ochronne jednocześnie koloryzujące skórę (zamiast makijażu).

Dowiedz się więcej o tym, jak klimat wpływa na stan skóry.

Ekspozom - kobieta w mieście

Jak miejski styl życia wpływa na skórę?

Nad pewnymi czynnikami ekspozomu przyspieszającymi starzenie się skóry i pogarszającymi jej kondycję możemy mieć kontrolę. Dotyczy to przede wszystkim:

 • nieodpowiedniej diety – przetworzona żywność, duże ilości cukru, smażone i grillowane produkty uszkadzają włókna kolagenowe i elastynowe, przyczyniają się też do produkcji wolnych rodników; uważaj na to, co kupujesz w fast-foodach i barkach, warto poszukać knajpek ze zdrowymi daniami, przygotowywanymi bez polepszaczy smaku i konserwantów;
 • jakości snu, zarywania nocy – nie ma przesady w powiedzeniu, że sen to podstawowy kosmetyk; noc jest porą, kiedy nasza skóra się regeneruje i naprawia uszkodzenia wywołane w ciągu dnia m.in. przez promienie UV i wolne rodniki, a skóra osób, które śpią źle lub mało– radzi sobie z tymi procesami znacznie gorzej, co skutkuje widocznymi objawami przyspieszonego starzenia się: przesuszeniem, nadwrażliwością, zmarszczkami oraz cieniami pod oczami;
 • stresu wynikającego z szybkiego tempa życia w mieście –  pod wpływem chronicznego stresu i utrzymującego się długo wysokiego poziomu kortyzolu dochodzi do znacznego osłabienia warstwy ochronnej skóry, a także przyspieszonej degradacji kolagenu, zaostrzają się problemy stany naczynkowej, wrażliwej, atopowej, alergicznej, trądzikowej, pojawia się wypadanie włosów, osłabienie paznokci. Ponadto stres odbija się na rysach twarzy – utrwaleniu ulegają zmarszczki mimiczne nadające jej strapiony wyraz, cała buzia wygląda na zmęczoną i przemęczoną;
 • imprezowego stylu życia – zarwane noce, częste firmowe bankiety, alkohol, papierosy – to wszystko widać na kondycji skóry; na poziomie biologicznym palenie działa na skórę jak promienie UV – wywołując w niej silny stres oksydacyjny i zaburzając procesy regeneracyjne oraz naprawcze.

1 WHO, OECD (2015): Economic cost of the health impact of air pollution in Europe: Clean air, health and wealth. WHO Regional Office for Europe. Dostępny pod adresem: http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0004/276772/Economic-cost-health-impact-air-pollution-en.pdf


Zmarszczki?

Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist

Liftactiv krem przeciw
zmarszczkom.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Liftactiv - skuteczność Liftactiv - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Test instrumentalny, 40 kobiet po 4 godzinach. 2 Ocena kliniczna, 58 kobiet po 8 tygodniach.

Liftactiv

Zmarszczki?

go to top