OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czy mięśnie twarzy mają wpływ na proces starzenia? Sprawdź, co zrobić, by jak najdłużej cieszyć się młodym wyglądem

Mięśnie twarzy nie tylko stanowią rusztowanie dla skóry, ale również wpływają na jej młody wygląd. Regularnie ćwicząc mięśnie twarzy, możesz skutecznie opóźnić proces starzenia się skóry. Poznaj anatomię mięśni mimicznych twarzy oraz przykładowe ćwiczenia na mięśnie twarzy, dzięki którym odmłodzisz wygląd twarzy!

Mięśnie twarzy wpływają na młody wygląd twarzy

Mięśnie twarzy: czym są mięśnie mimiczne i skurcze mięśni twarzy?

Zazwyczaj, mówiąc o budowie skóry twarzy, skupiamy się na warstwach skóry (np.warstwa rogowa naskórka, warstwa hydrolipidowa), dwóch podstawowych białkach, a mianowicie na kolagenie i elastynie, czy też na aktywności gruczołów łojowych, za pomocą których ustala się typ skóry (normalna, sucha, tłusta, mieszana). Każda z tych części składowych jest jak najbardziej istotna i w żaden sposób nie można jej lekceważyć. Do tego zbioru należy jednak dołączyć jeszcze mięśnie twarzy, które odgrywają bardzo ważną rolę względem jej wyglądu fizycznego (rysy, kształt) i wpływają na młody wygląd. Jeśli chcemy, aby mięśnie twarzy prawidłowo spełniały swoje funkcje, należy wykonywać ćwiczenia na mięśnie twarzy. Bez nich się nie obejdzie, ponieważ każdy rodzaj mięśni, zatem mięśnie twarzy również, należy ćwiczyć, aby były one funkcjonalne. Mięśnie mimiczne twarzy ćwiczy się poprzez skurcz tych mięśni. Praca ta jest minimalna i prawie niezauważalna, jednak efekty jakie pozwala uzyskać czasem przewyższają korzyści, jakie niosą ze sobą najlepsze kremy do skóry dojrzałej. Zanim przejdziesz do ćwiczenia mięśni mimicznych twarzy, poznaj anatomię tych mięśni oraz więcej funkcji jakie pełnią.

Anatomia mięśni mimicznych twarzy i szyi

Zagłębiając się w budowę twarzy można wyróżnić wiele grup mięśni twarzy. Są to głównie (zaczynając od góry twarzy) mięśnie otoczenia szpary powiek, mięśnie otoczenia nozdrzy, mięśnie otoczenia szpary ust oraz mięśnie żucia. Jeśli mówimy o tzw. mięśniach otoczenia oznacza to, że znajdują się one w okolicy danej partii twarzy, nie są ich główną i jedyną częścią składową, ale stanowią pewnego rodzaju podporę. Nieco inaczej jest w przypadku mięśni żucia. Mięśnie te biorą bezpośredni udział w budowie danego narządu. Poznając i analizując niżej przedstawioną dokładniejszą anatomię mięśni twarzy i szyi, zdecydowanie skuteczniej będziesz w stanie dbać o ich funkcjonalność, co przełoży się na opóźnienie procesu starzenia się skóry oraz młody wygląd twarzy.

  1. Mięśnie otoczenia szpary powiek to grupa mięśni twarzy, w której skład wchodzą kolejno mięsień okrężny oka, mięsień podłużny oraz mięsień odpowiadający za marszczenie brwi. Główną funkcją tych mięśni twarzy jest zaciskanie powiek oraz zdolność marszczenia brwi. Dodatkowo, dzięki tym mięśniom mimicznym twarzy potrafimy wyrażać emocje takie jak zamyślenie, ciekawość, złość, smutek czy niecierpliwość, za które głównie odpowiada układ naszych oczu i brwi.
  2. Mięśnie otoczenia szpary ust to grupa aż dwunastu różnego rodzaju mięśni mimicznych! Wśród nich wyróżnia się m.in.: mięsień bródkowy, mięsień śmiechowy, mięsień policzkowy czy też mięsień okrężny ust. Ta grupa mięśniowa odpowiada głównie za umiejętność otwierania i zamykania ust. Dodatkowo anatomia mięśni mimicznych twarzy należąca do mięśni otoczenia szpary ust sprawia, że nasze usta układają się w kształt, wyrażający smutek (usta jako “podkówka”) lub zadowolenie (uśmiech).
  3. Do mięśni otoczenia nozdrzy wlicza się mięsień nosowy oraz obniżacz przegrody. Ich funkcją jest rozwieranie nozdrzy, co można zauważyć głównie w procesie oddychania.
  4. Mięśnie żucia to grupa mięśni, która odpowiada nie tylko za wygląd dolnej części twarzy. Mięśnie żucia, jak wskazuje ich nazwa, biorą również udział w następujących procesach - poruszanie żuchwy, chwytanie przy pomocy żuchwy, przecinanie pożywienia. Dzięki mięśniom żucia możemy także unosić i obniżać żuchwę, cofać ją i wysuwać, a także kierować na boczne strony. Za taką funkcjonalność tego rodzaju mięśnia twarzy, odpowiadają kolejno mięsień skroniowy, żwacz, skrzydłowy przyśrodkowy i boczny, które wchodzą w skład grupy mięśniowej, jaką jest mięsień żucia.
  5. Jeśli chodzi o mięśnie szyi, one również wpływają na młody wygląd. Wynika to stąd, że oznaki procesu starzenia widać także na szyi, na której z upływem czasu skóra staje się wiotka i obwisła. Mięśnie szyi tworzą grupy mięśniowe, znajdujące się w okolicy kręgosłupa. Anatomia tych mięśni jest bardzo rozległa, jednak kilka informacji warto zapamiętać. Otóż mięsień szeroki szyi po części odpowiada za ułożenie kącików ust; mięśnie nadgnykowe za umiejętność poruszania żuchwą, a ogólnie mięśnie szyi wpływają również na kondycję skóry twarzy, jej gęstość, jędrność, elastyczność.

Mimo, że anatomia mięśni twarzy i szyi jest zupełnie inna, należy pamiętać, aby traktować je kompleksowo. Tylko wtedy można skutecznie odmłodzić twarz i opóźnić proces starzenia się skóry.

Ćwiczenia na mięśnie twarzy. Jak skutecznie ćwiczyć mięśnie twarzy?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ćwiczenia mięśni twarzy naprawdę są skuteczne i pomocne podczas opóźniania procesu starzenia się skóry. Odpowiedź jest jednoznaczna - TAK! Mięśnie twarzy, tak samo jak inne mięśnie, aby spełniały swoje funkcje i nie zanikły, stale muszą być poddawane ćwiczeniom. Podczas gdy odpuścimy sobie ćwiczenia na mięśnie twarzy, skóra szybko stanie się wiotka, a proces starzenia się będzie postępował w zatrważającym tempie. Z tego względu, każdego dnia (nie zapominając o regularności i dokładności) należy poświęcić kilka minut na ćwiczenie mięśni twarzy. Nie jest to wcale trudne. Jak zatem ćwiczyć mięśnie twarzy i jakie przynosi to efekty? Poznaj kilka propozycji. Każde z ćwiczeń należy wykonać od 5 do 10 razy.

  1. Palce wskazujące przyłóż do zewnętrznych kącików ust. Rozciągaj wargi na zewnątrz i do wewnątrz. Staraj się, aby rozciągnąć je maksymalnie, zachowując racjonalny umiar, a ściągając, układaj je w wąski dziubek. Dzięki temu ćwiczeniu na mięśnie twarzy skutecznie powstrzymasz opadanie kącików ust.
  2. Dwa wskazujące palce przyłóż do zewnętrznych kącików brwi i przyciśnij je do skóry. Następnie zmarszcz brwi, przy czym próbuj pokonać opór, który pojawia się wskutek przyłożonych palców do kącików brwi. Ćwiczenie to opóźnia tworzenie się pionowych zmarszczek na czole.
  3. Ułóż usta w wąski dziubek i kieruj je raz na lewo, a raz na prawą stronę. Staraj się przy tym maksymalnie ułożyć je w danym kierunku. Ten rodzaj ćwiczenia mięśni twarzy wpływa na skóry przy linii żuchwy.
  4. Dla zachowania młodego wyglądu skóry wokół ust, sprawdza się ćwiczenie, które wykonuje wielu aktorów i mówców. Polega ono na głośnym i przesadnie dokładnym wymawianiu następujących samogłosek - a, e, o, u. Dzięki niemu ćwiczymy nie tylko dokładną dykcję, lecz także zapobiegamy powstawaniu zmarszczek wokół warg.
  5. Unieś głowę wysoko, kierując podbródek do sufitu. W tym samym czasie ułóż wargi w dziubek i wykonaj gest jakbyś wysyłała buziaka. Dzięki temu prostemu ćwiczeniu zadbasz jednocześnie o jędrność skóry szyi, wyraźne rysy podbródka, skórę wokół żuchwy oraz podniesiesz kąciki ust.

Ćwiczenia na opadające policzki. Jak podnieść opadające policzki?

Wykonując ćwiczenia mięśni twarzy zazwyczaj skupiamy się na mięśniach odpowiadających za jędrność czoła oraz elastyczność skóry wokół ust. Bardzo często zapominamy o policzkach, które zajmują największą powierzchnię naszej twarzy, a z tego względu należy zadbać także o ich gęstość i o to, aby nie opadały. Wśród skutecznych ćwiczeń na opadające policzki znajdują się następujące propozycje.

Napełnij usta powietrzem tak, abyś miała “napompowane” policzki. Następnie przesuwaj to powietrze raz na prawą stronę, a raz na lewą. Pamiętaj, aby mocno napinać przy tym mięśnie. Wykonaj kilka takich ruchów, a potem wypuść powietrze przez ułożone wąsko usta. Wykonaj około 5 takich powtórzeń.

Ułóż twarz tak, jakbyś się dziwiła. Otwórz szeroko usta w kształcie litery “O”, otwórz i podnieś wysoko oczy oraz unieś brwi. Tę minę wstrzymaj około 5 - 10 sekund, wróć do normalnego ułożenia twarzy i ponownie wykonaj kilka takich powtórzeń. To ćwiczenie na mięśnie twarzy zapobiega opadaniu skóry policzków i sprawia, że jest ona jędrna i elastyczna.

Jednym ze sposobów na to, jak podnieść opadające policzki jest ich regularne masowanie. Należy przy tym wykonywać koliste ruchy i kierować je ku górze. Dzięki temu mięśnie twarzy będą pobudzone, skóra na policzkach nie będzie tak obwisła. Masowanie mięśni na policzkach jest również dobrym sposobem na to, aby rozpocząć dwa wyżej wymienione ćwiczenia na opadające policzki.

*Ćwiczenia na opadające policzki są bardzo skuteczne, a ich regularne wykonywanie pozwala uzyskać niesamowite efekty. Pamiętaj jednak, że z genetyką nie można walczyć, a z natury bardzo opadające policzki mogą być nieco oporne na ćwiczenia właśnie tych mięśni twarzy.

Masaż twarzy na zmarszczki mimiczne

Nie tylko ćwiczenia na mięśnie twarzy są skuteczne podczas zapobiegania procesowi starzenia się skóry. Jednym ze sposobów na to, aby odmłodzić twarz jest również masaż twarzy pod kątem eliminacji zmarszczek. Możesz wykonywać go wraz z ćwiczeniami mięśni twarzy lub samodzielnie, jako jedyna forma troski o młody wygląd skóry. Tak czy tak, masaż twarzy na zmarszczki mimiczne niesie ze sobą niesamowicie dużo korzyści.

Masaż twarzy zapobiegający zmarszczkom najlepiej wykonywać podczas wieczornej pielęgnacji. Nakładając krem czy też serum na noc można jednocześnie masować twarz. Z jednej strony to oszczędność czasu, a z drugiej masaż podczas aplikacji kosmetyków pielęgnacyjnych sprzyja jego efektywności. Jak zatem prawidłowo wykonać masaż twarzy na zmarszczki mimiczne? Oto kilka podstawowych ruchów względem konkretnych partii twarzy.

Masaż szyi: wyciągnij szyję, w tym celu możesz również unieść podbródek do góry. Palce połóż na dolnej części szyi i kieruj je ku górze. Dzięki temu poprawisz elastyczność skóry szyi i zapobiegniesz jej wiotkości.
Masaż żuchwy: ułóż palce po obu stronach dolnej szczęki i przesuwaj je w kierunku dolnej części ucha. Ponów tą samą czynność z tym, że przesuwaj palce od brody do dolnej części ucha. Dzięki temu zadbasz o wyraźny kontur twarzy.
Masaż czoła: wystarczy, że ułożysz palce nad brwiami i będziesz kierować je ku górze. W ten sposób opóźnisz pojawienie się zmarszczek na czole.
Masaż okolic oczu: ułóż palce wskazujące po obu stronach nosa i kieruj je do skroni. Dzięki temu wzmocnisz skórę pod oczami i wokół oczu.
Masaż twarzy nie tylko skutecznie eliminuje zmarszczki. Dodatkowo poprawia ukrwienie skóry w miejscu, które masujesz, a także sprawia, że składniki aplikowanych przez ciebie kosmetyków działają o wiele wydajniej.

Czy wykonując ćwiczenia twarzy można wyszczuplić twarz?

Ćwiczenia mięśni twarzy wykonuje się głównie po to, aby pobudzić mięśnie twarzy do pracy. Dzięki temu, że są one regularnie ćwiczone, efektywniej spełniają swoje funkcje. Stanowią bowiem silne rusztowanie dla skóry i wpływają na kształt oraz rysy twarzy. Dodatkowo wykonując ćwiczenia mięśni twarzy wraz z masażem twarzy pobudza się ukrwienie skóry, a każda z budujących ją warstw lepiej realizuje właściwe dla siebie zadania. Jeśli chodzi o ćwiczenia wyszczuplające twarz to są to tak naprawdę wszystkie wymienione w tym artykule ćwiczenia twarzy wraz z masażem twarzy. Wyszczuplenie to dotyczy jednak wyłącznie poprawy rysów i kształtu twarzy, a nie utraty podskórnej tkanki tłuszczowej, która znajduje się w skórze. Borykając się z problemem otyłości, wpływającym na pulchność twarzy, ćwiczeniami mięśni twarzy nie pozbędziemy się tego estetycznego defektu. Wówczas należy zadbać o utratę komórek tłuszczowych z całego ciała, co przełoży się również na szczupły wygląd twarzy. Co istotne, podczas tego procesu warto pamiętać o ćwiczeniach mięśni twarzy oraz masażu twarzy, ponieważ ich regularne wykonywanie ujędrni skórę i zapobiegnie jej wiotkości oraz obwisłości na sam koniec wyszczuplania sylwetki.

Ćwiczenia mięśni twarzy oraz masaż to skuteczna broń w walce z procesem starzenia się skóry. Warto połączyć ją z dobrym kremem przeciwzmarszczkowym oraz prawidłową pielęgnacją twarzy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że kompleksowo dbamy o naszą skórę, a dobroczynne tego efekty pojawią się same!

go to top