OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czy twarda woda ma wpływ na jakość naszej skóry?

Czy to, jaka jest jakość naszej domowej „kranówki”, przekłada się na jakość naszej skóry? Oczywiście! Przecież twarda woda, która niszczy bębny pralek i zmywarek, nie może być łaskawa dla czegoś tak delikatnego, jak skóra! Sprawdź, jaki jest wpływ twardej wody na skórę i zobacz, jak można go zneutralizować!

Twarda woda, czyli jaka?

Wodę nazywamy twardą, kiedy w jej składzie chemicznym znajduje się wysokie stężenie rozpuszczonych soli wapnia, magnezu, cynku, żelaza i innych metali ciężkich. W Polsce za twardą wodę uznaje się tę, w której suma wymienionych pierwiastków waha się między 60 a 500 mg CaCo3 na litr.

Co twarda woda oznacza w praktyce?

Twarda woda w domu oznacza nie tylko kamień w czajniku i narażenie sprzętów gospodarstwa domowego na awarie.Twarda wodato większe obciążenie domowego budżetu, gdyż musimy używać więcej środków zmiękczających wodę, a więc i więcej na nie wydawać!

Jaki jest wpływ twardej wody na skórę?

Zła jakość wody, typowa dla dużych polskich miast, może powodować problemy ze skórą. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, stosowanie większej niż trzeba w istocie ilości preparatów myjących wcale nie jest dla skóry wskazane, a wręcz przeciwnie. Tu dermatolodzy są zgodni, że w myciu twarzy powinna rządzić zasada „im mniej, tym lepiej”.
Po drugie, nawet hypoalergiczne syndety pod wpływem twardej wody wytrącają specyficzny osad, który, osiadając na powierzchni skóry, tworzy film zatykający ujścia porów, a więc przekładający się na powstanie różnego rodzaju wykwitów trądzikowych zaskórników, pryszczy, torbieli).
Po trzecie, sole wapnia i magnezu zawarte w kranówce działają destrukcyjnie na naturalną barierę ochronną skóry, a naruszenie warstwy hydrolipidowej jest jednoznaczne z wysuszoną skórą skłonną do łuszczenia się.
Po czwarte w końcu, twarda woda może przyczyniać się do uszkodzenia komórek skóry, bowiem pierwiastki takie jak cynk, magnez, czy wapń osłabiają aktywność włókien elastynowo-kolagenowych tworzących jej strukturę. Co więcej, takie wewnętrzne defekty w połączeniu z osłabieniem warstwy ochronnej naskórka zwiększają przepuszczalność czynników zewnętrznych, czyli na przykład zwiększają szkodliwy wpływ promieniowania ultrafioletowego na skórę.

Twarda woda pośrednio przyczynia się do:

  • powstawania zmian trądzikowych,
  • pogorszenia kolorytu,
  • uwrażliwienia skóry,
  • wysuszenia naskórka,
  • większej aktywności szkodliwych czynników zewnętrznych,
  • podniesienia ryzyka wystąpienia infekcji bakteryjnych,
  • przyspieszenia pojawienia się symptomów starzenia się skóry.

Jak można ograniczyć negatywny wpływ twardej wody na skórę?

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że fakt, iż posiadamytwardą wodę, a skóra wygląda jakoś niezdrowo, są silnie skorelowane. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu byłoby po prostu zmiękczenie wody - w tym celu montuje się na kranie tańsze bądź droższe filtry. Jednak, kiedy to rozwiązanie nie jest możliwe, warto zastanowić się, czy myć twarz wodą w ogóle. Rezygnacja z wody może być o tyle kłopotliwa, że kilka "chlapnięć" w zupełności wystarczy, aby skutecznie usunąć z twarzy resztki kosmetyków. Ale przecież dziś łatwo ten efekt zastąpić, ponieważ na rynku dostępnych jest mnóstwo płynów micelarnych bez spłukiwania oraz wód termalnych, które są wręcz zalecane przez dermatologów.
Oprócz tego posiadacze twardej wody mogą włączyć do codziennej pielęgnacji skóry specjalne preparaty wzbogacone o substancje lipidowotwórcze, wzmacniające barierę hydrolipidową oraz dbające o optymalne nawilżenie naskórka. Dzięki nim nie tylko pozbędą się problemu suchej skóry, ale także zabezpieczą ją przed wpływem czynników zewnętrznych.
Pozostaje jeszcze kwestia przyspieszonego procesu starzenia się skóry. Otóż po części rozwiązuje ją dogłębne nawilżenie, które jednak powinno być wzmocnione w odpowiednim czasie wdrożoną profilaktyką przeciwzmarszczkową. Jednak mało kto o tym wie, że większość kremów dermatolodzy zalecają już 30-latkom, ponieważ walka ze zmarszczkami musi zaczynać się od profilaktyki.

Wpływ twardej wody na skórę jest widoczny gołym okiem. Istnieje jednak wiele sposobów na poprawienie jakości naszej domowej kranówki. Warto je wykorzystać i dla zdrowia, i dla urody, i dla domowego budżetu!

Zespół Vichy

go to top