OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jakie jest działanie i zastosowanie koenzymu A?

Koenzymy są niebiałkowymi składnikami enzymów, czyli po prostu witaminami. Te organiczne związki chemiczne, które pełnią funkcję biokatalizatorów, odpowiadają za regulowanie wszelkich procesów zachodzących w organizmie. Jednym z nich jest koenzym A, znany także pod nazwą witaminy B5.

rola koenzymu A

Czym jest koenzym A?

Koenzym A, w skrócie CoA, to organiczny związek chemiczny, który powstaje głównie w procesie dekarboksylacji oksydacyjnej kwasu pirogronowego (reakcji chemicznej aktywowanej przez działanie enzymów, a polegającej na usunięciu grupy karboksylowej, co prowadzi do wydzielenia się dwutlenku węgla), rozpadu kwasów tłuszczowych i glicerolu, a także po części katabolizy aminokwasów (reakcji metabolicznej prowadzącej do produkcji energii). Tak powstały koenzym pełni funkcję przenośnika grup acylowych, bierze udział w cyklu kwasu cytrynowego (tzw. cyklu Krebsa), a ponadto wpływa na syntezę cholesterolu, hormonów steroidowych i acetylochoiny. Oznacza to, że acetylokoenzym A jest bardzo ważnym elementem procesów metabolicznych zachodzących w ludzkim organizmie.

Jakie jest działanie koenzymu A?

Acetylokoenzym A odgrywa kluczową rolę w procesie przemian metabolicznych. Jako już zostało wspomniane, odpowiada za:

1. przenoszenie związków dwutlenku węgla pomiędzy różnymi związkami biochemicznymi,
stymuluje różnego rodzaju procesy syntetyczne — w tym syntezę kwasów tłuszczowych, hormonów seroidowych, kartonoidów,
2. łączy się z powstawaniem kwasów, tłuszczów, glukozy i niektórych aminokwasów.

W ujęciu praktycznym rola koenzymu A w przemianie materii oznacza:
* ograniczenie nadmiaru tkanki tłuszczowej,
* przyspieszenie metabolizmu,
* stymulowanie procesu spalania wolnych kwasów tłuszczowych,
* hamowanie odkładania się w warstwie podskórnej substancji lipidowych.

Jakie jeszcze koenzym A spełnia funkcje?

Aktywną biologicznie postacią koenzymu A jest witamina B5, czyli kwas pantotenowy (D-pantenol). W organizmie występuje w komórkach wielu narządów, a oprócz tego, że wpływa na metabolizm, pełni ponadto zgoła odmienne funkcje. Właściwa ilość witaminy B5 w organizmie jest istotna dla regulacji poziomu cholesterolu, niezbędna do wytwarzania takich hormonów jak kortyzol, testosteron, progesteron, czy estradiol, a także syntetyzowania serotoniny i dopaminy. Ważną rolą związanej postaci koenzymu A jest także wytwarzanie przeciwciał koniecznych do obrony układu immunologicznego przed infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi.
Nie można także pominąć faktu, iż od kwasu pantotenowego zależy przebieg procesów regeneracyjnych tkanek naskórka, prawidłowość pigmentacji i co ważne, opóźnianie objawów starzenia się skóry.

Na czym polega zastosowanie koenzymu A?

Koenzym A w kosmetyce znajduje zastosowanie w produkcji preparatów do pielęgnacji skóry oraz włosów. Obecność D-pantenolu w formułach wielu kosmetyków opiera się na wyjątkowych właściwościach fizykochemicznych tej substancji. Przede wszystkim jest to składnik aktywny biologicznie, którego stosowanie jest bardzo bezpieczne, bowiem nie powoduje podrażnień ani alergii. Jako łatwo rozpuszczalny, nie sprawia problemów przy wdrożeniu go do receptur. Kwas pantotenowy cechuje się dobrą przenikalnościa przez naskórek, dzięki czemu skutecznie może aktywować procesy naprawcze, ochronne i pielęgnacyjne.

Witamina B5 w kosmetykach stosowana jest w celu:
* poprawienia gospodarki hydrolipidowej,
* złagodzenia stanów zapalnych,
* wspomożenia procesów regeneracyjnych skóry,
* ogłębnego nawilżenia
* wzmocnienia struktury włosów,
* wygładzenia włosów,
* osłabienia tendencji końcówek do rozdwajania się.

Zespół Vichy

Rekomendowane produkty

ENERGY+ WZMACNIAJĄCA ODŻYWKA DO WŁOSÓW

ENERGY+ WZMACNIAJĄCA ODŻYWKA DO WŁOSÓW

Ogranicza łamanie się i wypadanie włosów.

go to top