OK

OK Cancel

Thank you

Close

Masło karite w kosmetyce - jak nawilżyć skórę zimą?

Masło karite, zwane inaczej masłem shea lub po łacinie butyspermum parkii to jeden z tych cudownych składników kosmetycznych, które mogą być stosowane niemal do wszystkiego. Nazywane jest masłem ze względu na swoją stałą konsystencje, która pod wpływem temperatury przechodzi w ciekłą i przypomina olej.

Masło karite - naturalna odżywka dla skóry

Powstaje z orzechów drzewa zwanego masłoszem - w Afryce uważanego za święte. Od setek lat było substancją stosowaną w tym regionie świata jako produkt leczniczy o działaniu gojącym oraz kosmetyk o właściwościach pielęgnacyjnych. Orzechy, z których wytwarza się masło shea zbierane są ręcznie tylko przez kobiety, a rodzące je drzewa nie są uprawiane na plantacjach, spotyka się je tylko na sawannie. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom i praktycznie ekologicznej metodzie produkcji masło shea zawitało również na inne kontynenty i podbiło serca kobiet na całym świecie. Najbardziej popularne jest rafinowane masło shea, stosowane w przemyśle kosmetycznym jako składnik kremów i balsamów oraz odżywek do włosów. Najwięcej cennych składników zawiera naturalne masło karite nierafinowane, pozyskiwane metodą wytłaczania na zimno.

Masło shea - panaceum na wszystko?

Wszechstronność zastosowania masła karite w pielęgnacji skóry i włosów wynika przede wszystkim z bogactwa substancji odżywczych. Zawiera ono prowitaminę A, witaminę E, F, nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe oraz naturalną allantoinę o działaniu nawilżającym, gojącym oraz łagodzącym podrażnienia. Obecność naturalnych wosków sprzyja odbudowie bariery ochronnej skóry. W naszym klimacie jest to szczególnie cenna właściwość wykorzystywana przy produkcji kremów do skóry suchej oraz poddawanej trudnym warunkom atmosferycznym, jak wiatr, mróz, niskie temperatury. Masło karite gwarantuje nawilżenie twarzy, tworzy barierę ochraniającą ją od czynników zewnętrznych oraz…stanowi naturalny filtr przeciwko promieniowaniu UV (o niskim faktorze na poziomie 4 SPF). Jest dobrze tolerowane przez osoby ze skórą atopową i alergiczną. Nie stanowi zagrożenia dla kobiet w ciąży.

Masło karite zimą

Masło karite dzięki silnie odżywczym i natłuszczającym właściwościom świetnie sprawdza się jako składnik pomadek i balsamów do ust o działaniu ochronnym. Wraz z kwasem hialuronowym, olejami naturalnymi, parafiną jest składnikiem kremów ochronnych na wiatr i mróz. Stanowi też doskonały składnik kremów do skóry suchej i bardzo suchej, które mogą być stosowane przez cały rok. Zapobiega szybkiemu odparowywaniu wody z naskórka, uelastycznia, regeneruje. Ważną cechą masła shea jest również jego niekomedogenność - nie wpływa na pogorszenie stanów skóry tłustej i z trądzikiem, a nawet wykazuje działanie przeciwzapalne. Z tego powodu mimo swojej tłustej konsystencji nie powinny się go obawiać osoby ze skórą skłonną do przetłuszczania, które zwykle poszukują w zimie lżejszych kosmetyków ochronnych. Masło shea jest również jednym z głównych składników balsamów i głęboko odżywczych maseł do ciała, które polecane są do stosowania w okresie jesienno-zimowym, do skóry wysuszonej, piekącej, podrażnionej niską wilgotnością powietrza i podwyższonymi temperaturami w pomieszczeniach. Doskonale nawilży i natłuści wysuszone, spierzchnięte dłonie. Nie podrażnia gruczołów łojowych. Zawierają go również olejki do kąpieli o działaniu regenerującym i nawilżającym, szczególnie przydatne w pielęgnacji osłabionej w tym okresie skóry.  Jeśli masz skórę bardzo przesuszoną i podrażnioną zimową aurą możesz spróbować stosować masło shea w czystej postaci-sprawdzi się jako silnie regenerujący, naturalny krem na noc oraz ekologiczny krem ochronny na minusowe temperatury.

Zespół Vichy

go to top