OK

OK Cancel

Thank you

Close

Poznaj wpływ ekspozomu na trądzik

Trądzik to dziś nie tylko problem nastolatków. Coraz częściej pojawia się tzw. trądzik wieku dorosłego, na którego rozwój ma wiele czynników, w tym osadzające się na skórze zanieczyszczenia powietrza, nieodpowiednia pielęgnacja i długotrwały bądź silny stres.

Czym jest trądzik?

Schorzenie to związane jest przede wszystkim ze wzmożoną produkcją sebum, nadmiernym rogowaceniem ujść mieszków włosowych i namnażaniem bakterii Propionbacterium Acnes. Wzmożona aktywność gruczołów łojowych prowadzi do zablokowania gruczołów włosowo-łojowych i powstania zaskórników. W ten sposób powstają warunki beztlenowe umożliwiające namnażanie się bakterii i zastój sebum, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego.
Typowo nastolatkowy trądzik objawia się zmianami skórnymi, które w 95% występują na twarzy i w górnych okolicach tułowia (przede wszystkim na klatce piersiowej i plecach). Są to zaskórniki i zmiany zapalne – grudki, torbiele, krostki i torbiele ropne, które po ustąpieniu często zostawiają blizny.
Trądzik wieku dorosłego charakteryzuje się umiejscowieniem w strefie U – na linii żuchwy, szyi i za uszami. Zwykle ma postać bolących, głęboko położonych grudek, które utrzymują się tygodniami i niemal zawsze pozostawiają blizny lub ślady pozapalne. U niektórych osób zmiany są pojedyncze i nasilają się w okresie miesiączki. Objawy te powodują duży dyskomfort, zwłaszcza u kobiet, które w tym okresie życia chciałyby się skupić na pielęgnacji i podkreślaniu urody, a nie walce z „nastolatkowymi” niedoskonałościami. Ze względu na to, że wiele z nich myśli o ciąży i dziecku, nie mogą też sięgnać po kuracje doustne na bazie izotretinoiny, które są wskazane i skuteczne przy ciężkich postaciach trądziku. Według badań z powodu trądziku cierpi ok. 40% osób dorosłych, w tym 85% stanowią kobiety1.


Trądzik?

Wypróbuj skuteczną pielęgnację DLA SKÓRY
SKŁONNEJ  DO TRĄDZKU Normaderm

Normaderm pielęgnacja dla skóry skłonnej do trądziku.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Normaderm - skuteczność Normaderm - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badania kliniczne na grupie 50 kobiet ze skórą skłonną do powstawnia trądziku. Skóra wrażliwa. Stosowanie: 2x dziennie przez 8 tygodni.

Normaderm

Trądzik?

„Acne Exposome”

Naukowcy marki Vichy przeprowadzili w 2018 roku globalne badania nad wpływem czynników ekspozomu na rozwój trądziku. Wzięło w nich udział 6 krajów (Francja, Niemcy, Włochy, Brazylia, Kanada i Rosja), przebadano w sumie 6700 ludzi (2800 pacjentów z trądzikiem i 3900 bez trądziku). Ocenie poddano 6 głównych czynników ekspozomu i potwierdzono ich wpływ na nasilenie trądziku. Są to:

 • spożycie cukru,
 • spożycie produktów mlecznych,
 • stosowanie hormonów anabolicznych,
 • przewlekły bądź silny, traumatyczny stres,
 • spożycie alkoholu,
 • częste używanie produktów złuszczających, które naruszają barierę hydrolipidową skóry.

Ekspozom a trądzik - cukier

Jakie czynniki nasilają trądzik?

Istnieje wiele przyczyn nasilenia stanu zapalnego w trądziku bądź częstszych nawrotów stanów zapalnych. Zalicza się do nich przede wszystkim czynniki związane z współczesnym stylem życia, na które jesteśmy narażeni każdego dnia, przez cały rok (ich ogół nazywa się ekspozomem). To przede wszystkim:

Ekspozom a trądzik - oczyszczanie

 • Długotrwały stres i intensywny tryb życia –  tzw. hormon stresu – kortyzol stymuluje gruczoły łojowe do wzmożonej produkcji sebum, co w połączeniu ze spowolnionym procesem rogowacenia naskórka i aktywnością bakteryjną prowadzi do pojawiania się wykwitów skórnych. Podejrzewa się, że stres może też zmieniać nasz mikrobiom, co zaburza aktywność bakterii odpowiedzialnych za trądzik i stany zapalne.
 • Zanieczyszczenia powietrza – trądzik dotyka głównie mieszkańców terenów zurbanizowanych i uprzemysłowionych. Związane to jest ze stylem życia, stresem, brakiem snu, spożywaniem przetworzonej żywności, a także zanieczyszczeniami powietrza, które uszkadzają barierę naskórkową i nasilają zmiany zapalne. Mikropyły, gazy i toksyny obecne w powietrzu z łatwością wnikają w pory skóry i przyczyniają się do powstawania wyprysków, co często można zaobserwować już bezpośrednio po kontakcie skóry ze smogiem. Zanieczyszczenia wpływają na wszystkie etapy powstawania zmian trądzikowych, a więc: zwiększone wydzielanie łoju, rogowacenie mieszkowe i namnażanie się chorobotwórczej bakterii Propionibacterium acne.
 • Promienie UV – dają chwilową poprawę stanu skóry na zasadzie „wysuszenia”,  jednak tak naprawdę są jednym z głównych czynników nasilających zmiany zapalane w dłuższej perspektywie. Promieniowanie UV – zwłaszcza w połączeniu z zanieczyszczeniami powietrza – jest silnym katalizatorem stresu oksydacyjnego w skórze. Uważa się, że może to być jedną z głównych przyczyn trądziku u osób dojrzałych – tworzące się nadtlenki i wolne rodniki odpowiadają za powstanie ropnych zmian skórnych. U osób z trądzikiem poziom stresu oksydacyjnego jest wyższy niż u tych, które nie mają problemów ze skórą, a jednocześnie występuje u nich niedobór najważniejszych antyoksydantów, tworzących podstawową linię obrony przeciwko procesom utleniania komórek, takich jak witaminy A, C i E.
 • Stosowanie komedogennych kosmetyków – mowa tutaj głównie o ciężkich kryjących podkładach, które mogą zatykać ujścia gruczołów łojowych i nasilać stany zapalne. Po tego typu produkty często sięgają kobiety z trądzikiem dorosłych, które chcą zatuszować niedoskonałości i poczuć się atrakcyjnie –niestety daje to odwrotny skutek. Marka Vichy stworzyła podkład Dermablend o przedłużonej trwałości i doskonałym kryciu, przeznaczony do skór problematycznych, który nie ma działania komedogennego.
 • Nieprawidłowa dieta – badania wykazały, że częste spożycie węglowodanów (głównie cukru), produktów o wysokim ładunku glikemicznym oraz nabiału nasila objawy trądziku. W procesach zapalnych dużą rolę odgrywają kwasy tłuszczowe, a szczególnie omega-6 i omega-3. Trzeba pamiętać o odpowiednim stosunku kwasów omega-6 do omega-3 – powinien on wynosić 2-5:1, tymczasem we współczesnej diecie krajów rozwiniętych wynosi nawet 25:1. To może nasilać stany zapalne w trądziku. U pacjentów z trądzikiem często też obserwuje się niski poziom cynku i selenu.
 • Warunki klimatyczne – nagłe zmiany temperatury zaburzają pracę gruczołów łojowych. Szczególnie niesprzyjające warunki to wysoka temperatura i duża wilgotność – w takim bowiem otoczeniu najszybciej namnażają się bakterie (mówi się nawet o tzw. trądziku tropikalnym).

Dowiedz się więcej o tym, jak klimat wpływa na stan skóry.

Mit: słońce leczy trądzik

Wiele osób z trądzikiem zauważa poprawę stanu skóry latem, zwłaszcza gdy jest gorące i suche. Niestety, trwa to tylko chwilę, a potem objawy wracają w zaostrzonej postaci – związane to jest z reakcją „przesuszonych” gruczołów łojowych, które próbują nadrobić straty w produkcji sebum.

Oksydacja skwalenu

Naukowcy z L’Oréal po raz pierwszy zwrócili uwagę na to, że oksydowany skwalen jest markerem zanieczyszczonego środowiska. Skwalen stanowi 15 proc. składu skóry – pełni ważną funkcję ochronną, ma właściwości regenerujące, antybakteryjne i dotleniające. W testach wykazano, że ozon, promienie UVA i dym z papierosów to czynniki silnie utleniające skwalen. Tworzenie się zaskórników, które biorą udział w pojawianiu się trądziku zapalnego i zmian na powierzchni skóry (zmarszczki), może być efektem jego oksydacji. Podobnie jak nasilenie problemu łupieżu na skórze głowy.

Ekspozom a trądzik - słońce

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Skóra trądzikowa bardzo szybko reaguje na wysoki poziom pyłów i toksyn w powietrzu oraz inne niekorzystne czynniki ekspozomu. Dlatego w jej pielęgnacji powinno się przestrzegać kilku ważnych zasad, a także zwrócić uwagę na styl życia i dietę, co podkreślają dermatolodzy. O czym pamiętać szczególnie?
Dokładne oczyszczanie skóry – skórę powinno się myć zarówno rano, jak i wieczorem. Rano, aby zmyć ze skóry sebum, które nagromadziło się nocą, a wieczorem – by dokładnie usunąć wszystkie osadzające się na niej zanieczyszczenia, łój i resztki makijażu. Do mycia najlepiej używać łagodnych środków oczyszczających – zbyt agresywne, np. na bazie alkoholu, mogą w efekcie, po chwilowym przesuszeniu skóry, prowadzić do nasilenia objawów.
Odpowiednio dobrane kremy – częstym problemem osób dorosłych z trądzikiem jest występowanie zwiększonej wrażliwości skóry na czynniki zewnętrzne i składniki kosmetyków, co dodatkowo daje objawy podrażnienia i zaczerwienienia skóry. W takim wypadku niewskazane jest stosowanie preparatów, które choć leczą trądzik, mogą zaostrzać te objawy i zaburzać prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej. Vichy proponuje nawilżający krem do skóry trądzikowej dla dorosłych Normaderm o hipoalergicznej formule dedykowanej skórze skłonnej do podrażnień.
Ochrona przed promieniami UV – słońce wywołuje w skórze stres oksydacyjny,  niszczy jej funkcje ochronne i przyspiesza starzenie; co ważne – połączenie promieni UVA z pyłem zawieszonym tworzy bardzo agresywną cząsteczkę utleniającą (tzw. tlen singletowy), która generuje w skórze stany zapalne. Warto szukać specjalnych lekkich kremów ochronnych o działaniu matującym, np. Vichy Idéal Soleil matujący krem do twarzy SPF 50.
Ochrona przed ekspozomem i naprawa uszkodzeń – coraz więcej jest na rynku preparatów o działaniu ochronno-naprawczym, które wzmacniają obronne właściwości skóry, hamują osadzanie się na niej cząsteczek zanieczyszczeń, regenerują uszkodzenia powstałe w ciągu dnia. Należy do nich pierwszy na rynku Booster Minéral 89 – unikalna kombinacja bogatej w minerały wody termalnej Vichy w stężeniu 89% oraz kwasu hialuronowego naturalnego pochodzenia, który wzmacnia barierę ochronną skóry i dzięki temu przeciwdziała negatywnemu wpływowi czynników ekspozomu na skórę.
Odpowiednia dieta – unikaj nabiału i dużej ilości węglowodanów (przede wszystkim cukrów), badania dowodzą, że one w największym stopniu zaostrzają problemy skóry trądzikowej. Najlepsza jest dobrze zbilansowana dieta o niskim ładunku glikemicznym, bogata w owoce i warzywa, błonnik pokarmowy, ograniczająca spożycie produktów mlecznych, cukrów prostych oraz wszelkich produktów przetworzonych. Zadbaj o dostarczanie organizmowi zdrowych kwasów Omega w odpowiednich proporcjach, przy stwierdzonych niedoborach warto też suplementować się cynkiem i selenem.

1 Adult Acne Versus Adolescent Acne: A Retrospective Study of 1,167 Patients; Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology 11(1):21-25, styczeń 2018


Trądzik?

Wypróbuj skuteczną pielęgnację DLA SKÓRY
SKŁONNEJ  DO TRĄDZKU Normaderm

Normaderm pielęgnacja dla skóry skłonnej do trądziku.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Normaderm - skuteczność Normaderm - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badania kliniczne na grupie 50 kobiet ze skórą skłonną do powstawnia trądziku. Skóra wrażliwa. Stosowanie: 2x dziennie przez 8 tygodni.

Normaderm

Trądzik?

Zespół Vichy

go to top