OK

OK Cancel

Thank you

Close

Rezorcyna w kosmetyce - w jakich produktach można ją spotkać?

  • favoris

Rezorcyna to nazwa składnika, który tylko brzmi obco i nieznajomo. Tymczasem rezorcyna znajduje się w wielu powszechnie stosowanych kosmetykach. Dowiedz się, czym jest rezorcyna i jakie ma działanie w kosmetyce!

Rezorcyna - chemiczna substancja, znajdująca się w kosmetykach

Rezorcyna w kosmetyce - w jakich produktach można ją spotkać?

Rezorcyna jest organicznym związkiem z grupy fenoli, który charakteryzuje się tym, że jego dwie hydroksylowe grupy są przyłączone do pierścienia benzenowego w pozycji meta. Ze względu na te właściwości i cechy charakterystyczne, rezorcyna pełni wiele korzystnych funkcji w kosmetykach, w których składzie się znajduje. Należy również pamiętać, że, mimo iż rezorcyna to substancja chemiczna, warto szukać jej w kosmetykach, ponieważ jej działanie jest dobroczynne. Rezorcyna m.in.:

* powstrzymuje wydzielaniu łoju (sebum jest niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów zachodzących w strukturach skóry, jednak w nadmiarze może prowadzić np. do trądziku), co jest korzystne zwłaszcza dla osób, które posiadają z natury tłustą lub mieszaną skórę,

* sprzyja udrożnieniu ujść mieszków włosowych i gruczołów łojowych, co ściśle łączy się z wyżej opisaną właściwością (nadmierna produkcja łoju prowadzi bowiem do zapychania ujść mieszków i gruczołów),

* wpływa na ujednolicenie kolorytu skóry oraz wyrównanie jej struktury, szczególnie po trądziku, ponieważ wybiela ona przebarwienia, plamy i blizny potrądzikowe, a nawet wygładza drobne wgłębienia i bruzdy,

* wykazuje działanie zmiękczające i nawilżające naskórek, a także rozpuszczające twardy naskórek,

cechuje się grzybobójczym działaniem.

Rezorcyna w kosmetyce

Rezorcyna w kosmetyce - w jakich produktach można ją spotkać?

Ze względu na wyżej wymienione właściwości i działanie rezorcyny, można ją znaleźć, chociażby w produktach dedykowanych do pielęgnacji skóry po leczeniu trądziku lub aktualnie borykającej się z tym schorzeniem. Dodatkowo zalecana jest dla osób, które posiadają tłustą lub mieszaną skórę, w związku z czym wydziela ona nadmiar łoju. Rezorcyna w maściach na przebarwienia lub na blizny po trądziku sprawia, że skóra zyskuje zdrową kondycję, mimo problemów, jakimi się odznaczała.

Rezorcynę można również znaleźć w produktach dedykowanych pielęgnacji stóp. To składnik kosmetyków nawilżających i zmiękczających (wówczas występuje w stężeniu 1-5%) oraz działających keratolitycznie, czyli wykorzystywanych w silnych zabiegach złuszczania zgrubiałego naskórka (stężenie rezorcyny wynosi wówczas od 5% do 25%).

Rezorcyna jest również głównym składnikiem pasty rezorcynowej. Produkt ten jest stosowany w celu pielęgnacji skóry stóp, która wymaga dogłębnej regeneracji i odnowy.

Rezorcynę można również znaleźć w farbach do włosów oraz na liście składu niektórych kosmetyków do układania włosów. Rezorcyna znajdująca się w farbach do włosów pełni rolę utleniacza, który pozwala trwale zmienić dotychczasowy kolor włosów.

Ze względu na grzybobójcze działanie rezorcyny, znajduje się ona również w lekach do stosowania zewnętrznego, stosowanych właśnie w celu grzybobójczym.

W XX wieku rezorcyna była składnikiem przyjmowanym doustnie. Zwłaszcza w przypadku problemów z układem pokarmowym i narządami biorącymi udział w trawieniu. Wówczas rezorcynę traktowano jako skuteczny środek odkażający w chorobach pasożytniczych, nieżycie jelit oraz żołądka, a także podczas różnego rodzaju infekcji bakteryjnych.

Z rezorcyny można również otrzymać spirytus rezorcynowy. Podobnie, jak w przypadku pasty rezorcynowej, leki do stosowania zewnętrznego, w których głównym składnikiem jest rezorcyna, należy kupować prosto z apteki i stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Najczęściej czytane

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Pielęgnacja ciała

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

Przeczytaj artykuł

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Pielęgnacja ciała

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

Pielęgnacja ciała

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

Nieprzyjemny zapach skóry może dotyczyć również osób, które regularnie dbają o higienę. Najczęściej jest to jednym z objawów choroby takiej jak cukrzyca, niewydolność wątroby czy nawet schizofrenia. Nie należy bagatelizować tego problemu, a w razie konieczności zgłosić się do lekarza, bo może okazać się, że dziwny zapach skóry świadczy o poważnym schorzeniu.

Przeczytaj artykuł

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Pielęgnacja ciała

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

Przeczytaj artykuł

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Pielęgnacja ciała

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

Przeczytaj artykuł

go to top