Rezorcyna w kosmetyce - w jakich produktach można ją spotkać?
Rezorcyna to nazwa składnika, który tylko brzmi obco i nieznajomo. Tymczasem rezorcyna znajduje się w wielu powszechnie stosowanych kosmetykach. Dowiedz się, czym jest rezorcyna i jakie ma działanie w kosmetyce!
Rezorcyna - chemiczna substancja, znajdująca się w kosmetykach
Rezorcyna jest organicznym związkiem z grupy fenoli, który charakteryzuje się tym, że jego dwie hydroksylowe grupy są przyłączone do pierścienia benzenowego w pozycji meta. Ze względu na te właściwości i cechy charakterystyczne, rezorcyna pełni wiele korzystnych funkcji w kosmetykach, w których składzie się znajduje. Należy również pamiętać, że, mimo iż rezorcyna to substancja chemiczna, warto szukać jej w kosmetykach, ponieważ jej działanie jest dobroczynne. Rezorcyna m.in.:
* powstrzymuje wydzielaniu łoju (sebum jest niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów zachodzących w strukturach skóry, jednak w nadmiarze może prowadzić np. do trądziku), co jest korzystne zwłaszcza dla osób, które posiadają z natury tłustą lub mieszaną skórę,
* sprzyja udrożnieniu ujść mieszków włosowych i gruczołów łojowych, co ściśle łączy się z wyżej opisaną właściwością (nadmierna produkcja łoju prowadzi bowiem do zapychania ujść mieszków i gruczołów),
* wpływa na ujednolicenie kolorytu skóry oraz wyrównanie jej struktury, szczególnie po trądziku, ponieważ wybiela ona przebarwienia, plamy i blizny potrądzikowe, a nawet wygładza drobne wgłębienia i bruzdy,
* wykazuje działanie zmiękczające i nawilżające naskórek, a także rozpuszczające twardy naskórek,
cechuje się grzybobójczym działaniem.
Rezorcyna w kosmetyce
Ze względu na wyżej wymienione właściwości i działanie rezorcyny, można ją znaleźć, chociażby w produktach dedykowanych do pielęgnacji skóry po leczeniu trądziku lub aktualnie borykającej się z tym schorzeniem. Dodatkowo zalecana jest dla osób, które posiadają tłustą lub mieszaną skórę, w związku z czym wydziela ona nadmiar łoju. Rezorcyna w maściach na przebarwienia lub na blizny po trądziku sprawia, że skóra zyskuje zdrową kondycję, mimo problemów, jakimi się odznaczała.
Rezorcynę można również znaleźć w produktach dedykowanych pielęgnacji stóp. To składnik kosmetyków nawilżających i zmiękczających (wówczas występuje w stężeniu 1-5%) oraz działających keratolitycznie, czyli wykorzystywanych w silnych zabiegach złuszczania zgrubiałego naskórka (stężenie rezorcyny wynosi wówczas od 5% do 25%).
Rezorcyna jest również głównym składnikiem pasty rezorcynowej. Produkt ten jest stosowany w celu pielęgnacji skóry stóp, która wymaga dogłębnej regeneracji i odnowy.
Rezorcynę można również znaleźć w farbach do włosów oraz na liście składu niektórych kosmetyków do układania włosów. Rezorcyna znajdująca się w farbach do włosów pełni rolę utleniacza, który pozwala trwale zmienić dotychczasowy kolor włosów.
Ze względu na grzybobójcze działanie rezorcyny, znajduje się ona również w lekach do stosowania zewnętrznego, stosowanych właśnie w celu grzybobójczym.
W XX wieku rezorcyna była składnikiem przyjmowanym doustnie. Zwłaszcza w przypadku problemów z układem pokarmowym i narządami biorącymi udział w trawieniu. Wówczas rezorcynę traktowano jako skuteczny środek odkażający w chorobach pasożytniczych, nieżycie jelit oraz żołądka, a także podczas różnego rodzaju infekcji bakteryjnych.
Z rezorcyny można również otrzymać spirytus rezorcynowy. Podobnie, jak w przypadku pasty rezorcynowej, leki do stosowania zewnętrznego, w których głównym składnikiem jest rezorcyna, należy kupować prosto z apteki i stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.