OK

OK Cancel

Thank you

Close

Starzenie się skóry, czyli jak pielęgnować skórę w okresie klimakterium?

  • favoris

Największe zagęszczenie receptorów dla estrogenów występuje na skórze twarzy. Jak ją zatem pielęgnować, zważywszy na fakt, że wraz z okresem klimakterium zanika produkcja tych hormonów młodości?

Etapy menopauzy

Okres klimakterium powszechnie nazywany jest menopauzą, jednak określenie to odnosi się do jednego z jego etapów. Ogólnie proces ten dzieli się na cztery fazy, trwa około 10 lat i związany jest z wygasaniem głównych funkcji jajników. Premenopauza rozpoczyna się już kilka lat przed menopauzą, zazwyczaj około 40. roku życia. W tym czasie wzrasta poziom hormonu folikulotropowego produkowanego przez przysadkę mózgową (FSH), powoli spada zaś produkcja hormonów żeńskich, m.in. estrogenów. Następny etap, perimenopauza, trwa kilka lat przed menopauzą oraz rok po niej. Sama menopauza, czyli ostatnia miesiączka, występuje zazwyczaj około 45.-55. roku życia. Ostatnia faza, postmenopauza, rozpoczyna się 12 miesięcy po menopauzie.

Klimakterium – objawy

Typowe objawy dla klimakterium często mają miejsce dopiero w fazie perimenopauzy. W  tym etapie cykl miesiączkowy zostaje skrócony, krwawienie staje się bardziej obfite i nasilają się objawy napięcia przedmiesiączkowego. Pojawiają się objawy wypadowe, tj. uderzenia gorąca, nagłe zaczerwienienia twarzy, huśtawka nastrojów, silna potliwość, uczucie suchości w pochwie, obniżenie libido, ogólne osłabienie organizmu, problemy ze snem i koncentracją, nawracające zapalenia dróg moczowych, bóle głowy. Skóra traci swój młodzieńczy wygląd, staje się cienka, przesuszona i wyostrzają się zmarszczki. Może także wystąpić porost włosów na twarzy i przerzedzenie włosów na głowie . W etapie postmenopauzy, następującym po menopauzie, objawy wypadowe początkowo utrzymują się, z czasem część z nich zanika. Do tego dochodzi do całkowitego zaniku miesiączkowania.

Proces starzenia się skóry

Na proces starzenia się skóry istotny wpływ mają czynniki wewnętrzne oraz zewnętrzne. Do tych pierwszych należą zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety wraz z wiekiem. Obniżenie poziomu estrogenów, odpowiedzialnych za odżywienie, wygląd skóry, produkcję nawilżającego kwasu hialuronowego oraz syntezę kolagenu, skutkuje jej nadmierną wrażliwością, suchością, wiotczeniem, zmniejszeniem grubości i utratą jędrności. Do tego dochodzi spadek aktywności gruczołów łojowych, wytwarzających naturalną warstwę hydrolipidową skóry – sebum. Do czynników zewnętrznych przyspieszających proces starzenia należy głównie promieniowanie słoneczne, które potęguje degeneracyjne działanie wolnych rodników. W parze z młodzieńczym wyglądem nie idzie także stres, nieprawidłowa dieta i palenie papierosów.

Pielęgnacja skóry w okresie klimakterium

Starzenie się skóry nie jest procesem nagłym, co oznacza, że odpowiednia pielęgnacja skóry dojrzałej może go znacznie opóźnić. Istotną rolę odgrywają odpowiednio dobrane, dedykowane dla kobiet w okresie menopauzy kosmetyki, które pomogą zachować jej zdrowy wygląd i blask. Neovadiol Kompleks Uzupełniający Vichy to serum odbudowujące strukturę skóry, którego formuła opiera się na synergicznym działaniu składników aktywnych o udowodnionej skuteczności, m.in. pro-xylane, kwas hialuronowy, hedion, hebes i hydrovance. Produkt pozostawia skórę wygładzoną, miękką i pełną blasku. Wyrównuje jej koloryt, pomaga utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia, ujędrnia. Pozbawiony jest parabenów.

Najczęściej czytane

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Pielęgnacja ciała

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

Przeczytaj artykuł

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Pielęgnacja ciała

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Pielęgnacja ciała

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

Przeczytaj artykuł

Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

Pielęgnacja twarzy

Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy to substancja powszechnie stosowana w kosmetyce i medycynie. Wykorzystuje się ją zarówno przy zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, jak i przy produkcji wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. Jakie właściwości posiada krem do twarzy z kwasem hialuronowym? Podpowiadamy, kto w szczególności powinien sięgnąć po dobry krem do twarzy z dodatkiem tej substancji!

Przeczytaj artykuł

go to top