OK

OK Cancel

Thank you

Close

Wpływ nikotyny na organizm

 • favoris

Nikotyna, uwalniająca się podczas palenia papierosów, bardzo silnie uzależnia organizm ludzki. Negatywny wpływ palenia na organizm człowieka, wydawać by się mogło, jest od dawna znany. Obrazki zamieszczane na pudełkach papierosów, mające działać na wyobraźnię człowieka, dziesiątki kampanii społecznych, specjalne lekcje w szkołach, wszystko to wciąż wydaje się być niewystarczająco skuteczne. Liczba osób palących papierosy wciąż jest bardzo wysoka. Jeżeli widzisz, że Twoja skóra staje się coraz bardziej szara, matowa, coraz mniej w niej blasku, a coraz więcej zmarszczek, lepiej zastanów się jak rzucić palenie oraz jak oczyścić organizm z nikotyny.

Palenie papierosów - skutki

Najbardziej zgubnym dla palaczy jest fakt, że większość poważnych skutków palenia pojawia się dość późno, często kiedy choroby są już mocno rozwinięte.

Do szybko pojawiających się objawów należą:

 • mdłości,
 • szczypanie oczu, uczucie suchości oczu,
 • kaszel, chrypka, uczucie zwężającego się gardła.


Do trwalszych, poważniejszych skutków palenia należą między innymi:
 • patologie ciąży, wysokie ryzyko poronienia,
 • choroby układu oddechowego, w tym nowotwory, astma,
 • choroby układu pokarmowego - między innymi wrzody, niestrawność ,
 • infekcje płuc, uszu, oczu.

Palenie papierosów a skóra

Palenie papierosów ma także ogromny wpływ na przyspieszenie procesu starzenia się skóry. U palaczy występuje zdecydowanie zwiększone ryzyko powstawania pierwszych zmarszczek, szarzenia skóry, tworzenia się brzydkich przebarwień. Skóra staje się matowa i pozbawiona blasku. Traci także swoją elastyczność i jędrność.

Jak oczyścić organizm z nikotyny?

Nikotyna to nic innego jak uzależniające toksyny, które znajdują się w organizmie na skutek palenia bądź przebywania w otoczeniu palacza i dymu. Nie ma cudownego sposobu, który sprawi, że nikotyna zniknie z krwiobiegu natychmiast. Tym bardziej czasochłonny staje się ten proces, jeżeli dotyczy on nałogowego palacza, palącego od lat. Istotne są także procesy metaboliczne.

Jeżeli pragniesz jak najszybciej oczyścić organizm z nikotyny, przede wszystkim już teraz przestań palić! Bez tego nie masz szans na pozbycie się toksyn. Dodatkowo możesz podjąć kroki przyspieszające proces oczyszczania. Są to między innymi:

 • dieta detox - dieta ta oparta jest głównie na sokach owocowo-warzywnych, herbatkach ziołowych i dużych ilościach wypijanej wody. Przede wszystkim zabronione jest spożywanie nawet najmniejszej ilości alkoholu, słodyczy, papierosów (to chyba dość oczywiste), produktów zawierających sztuczne barwniki, konserwanty, mięs, soli, ostrych przypraw, pieczywa, orzechów, produktów mącznych. Tak naprawdę jest to bardzo rygorystyczna dieta, w której powinno się spożywać jedynie owoce, warzywa i zioła.
 • aktywność fizyczna - jest niesamowicie ważna w procesie usprawniania funkcjonowania metabolizmu. Poddawany wysiłkowi fizycznemu organizm znacznie szybciej pozbywa się trujących toksyn, chociażby wraz z potem.
 • picie herbat - wiele mówi się o silnym, przeciwutleniającym działaniu zielonej herbaty, która jest świetnym rozwiązaniem w walce z wolnymi rodnikami - powstałymi także na skutek palenia. Dodatkowo wskazane są różnego rodzaju napary z ziół takich jak ostropest, czystek, pokrzywa.


Pamiętaj także o piciu dużych ilości wody każdego dnia!
Wpływ nikotyny widoczny jest także na skórze. Aby pozbyć się oznak zmęczenia i skutecznie oczyścić twarz ze zrogowaciałego naskórka warto regularnie stosować delikatne peelingi, np. Peeling na noc IDÉALIA. Innowacyjny produkt marki Vichy nie wymaga spłukiwania, a nałożony na noc, sprawia, że następnego dnia skóra jest pełna blasku.

Najczęściej czytane

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Pielęgnacja ciała

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

Przeczytaj artykuł

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Pielęgnacja ciała

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Pielęgnacja ciała

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

Przeczytaj artykuł

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

Pielęgnacja ciała

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

Nieprzyjemny zapach skóry może dotyczyć również osób, które regularnie dbają o higienę. Najczęściej jest to jednym z objawów choroby takiej jak cukrzyca, niewydolność wątroby czy nawet schizofrenia. Nie należy bagatelizować tego problemu, a w razie konieczności zgłosić się do lekarza, bo może okazać się, że dziwny zapach skóry świadczy o poważnym schorzeniu.

Przeczytaj artykuł

Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

Pielęgnacja twarzy

Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy to substancja powszechnie stosowana w kosmetyce i medycynie. Wykorzystuje się ją zarówno przy zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, jak i przy produkcji wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. Jakie właściwości posiada krem do twarzy z kwasem hialuronowym? Podpowiadamy, kto w szczególności powinien sięgnąć po dobry krem do twarzy z dodatkiem tej substancji!

Przeczytaj artykuł

go to top