OK

OK Cancel

Thank you

Close

Antocyjany - jaki mają wpływ na zdrowie człowieka?

  • favoris

Antocyjany to naturalne barwniki. Można je spotkać zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i spożywczym. Antocyjany to składnik kosmetyków, a także warzyw i owoców. Dowiedz się, jaki wpływ na zdrowie mają barwniki - antocyjany!

Antocyjany - naturalny barwnik pochodzenia roślinnego

Antocyjany - jaki mają wpływ na zdrowie człowieka?

Antocyjany, zwane są również antocyjaninami. Powszechnie występują pod nazwą popularnego składnika spożywczego - E163. Antocyjany należą do grupy organicznych związków chemicznych przypisanych klasie flawonoidów. To substancje, w których barwnik nosi nazwę antocyjanidynu. Wyróżnia się trzy główne typy tego rodzaju barwników, a mianowicie są to - pelargonidyna, cyjanidyna oraz delfinidyna.

Wyżej wspomniana charakterystyka antocyjanów w ujęciu chemicznym, może wydawać się dość skomplikowana. Przekładając ją na zrozumiałą treść, należy przede wszystkim zaznaczyć, że antocyjany są naturalnymi barwnikami pochodzenia roślinnego. Mogą przyjmować różnorodne barwy od czerwonej po fioletową, co jest uwarunkowane pH soku komórkowego.

Antocyjany w kosmetyce i produktach spożywczych

Antocyjany - jaki mają wpływ na zdrowie człowieka?

Antocyjany to barwniki, które znajdują się zarówno w kosmetykach, jak i w różnego rodzaju produktach spożywczych. Źródłem ich występowania jest sok komórkowy roślin, a szczególnie kwiaty i owoce. Wówczas antocyjany przyjmują postać granulek i nieregularnej i różnorodnej wielkości. W celu wykorzystania antocyjanów do przemysłu spożywczego, należy dokonać ekstrakcji skórek winogron lub liści czerwonej kapusty. Wśród owoców i warzyw, najwięcej barwnika antocyjanu posiadają np.: jeżyny, czarna porzeczka i czarny bez, maliny, aronia, winogrona;  a także bakłażany i czerwona kapusta. Jeśli natomiast chodzi o antocyjany w kosmetyce, są one obecne głównie w produktach naturalnych (antocyjany są naturalnymi barwnikami roślinnymi) oraz ukierunkowanych na konkretną pielęgnację skóry (np. ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB). Dodatkowo, antocyjany w kosmetykach wykazują właściwości przeciwzapalne, a także mają zdolność zmniejszania obrzęków skóry. Wykorzystywane są również w produktach do skóry wrażliwej i podatnej na alergie. Co istotne antocyjany znajdujące się w kosmetykach, wpływają na przyspieszenie syntezy kolagenu, a także odpowiadają za zdrowy wygląd włosów i paznokci.

Antocyjany a zdrowie człowieka

Antocyjany - jaki mają wpływ na zdrowie człowieka?

Antocyjany, jako składnik produktów do opalania, chronią skórę nie tylko przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych (absorbują promieniowanie UV), ale również wspierają codzienną pielęgnację. Wówczas stężenie antocyjanów w takich preparatach mieści się w granicach 0.01% - 0.1%. Warto o tym pamiętać, wybierając ochronę przed słońcem i decydując się na bezpieczne opalanie.

Antocyjany są również składnikiem wielu suplementów, których celem jest wsparcie i poprawa wzroku.

Ten barwnik spożywczy można także znaleźć w lekach dla kobiet w ciąży oraz karmiących, które aktualnie borykają się z przeziębieniem. Wówczas zauważyć można ochronne działanie leków z antocyjanami. W tym celu wykorzystuje się głównie ekstrakt z owoców aronii.

Dodatkowo, antocyjany są doskonałym wsparciem dla układu krążenia (uszczelniają naczynia krwionośne, wpływają na elastyczność naczyń włosowatych, regulują ich przepuszczalność) i poprawiają ciśnienie. Z tego względu suplementy z barwnikami antocyjanowymi są zalecane dla osób z nadciśnieniem.

Antocyjany (w postaci świeżych owoców lub suplementów z tym barwnikiem spożywczym) zaleca się stosować dla ogólnej ochrony organizmu przed przeziębieniem i różnymi chorobami cywilizacyjnymi.

Ze względu na ogromny zakres aktywności biologicznej, antocyjany wykazują bardzo pozytywny wpływ w kontekście działań antyoksydacyjnych (zapobiegają rozwojowi wolnych rodników oraz chronią organizm przed stresem oksydacyjnym), a także zatrzymujących apoptozę (nieunikniona śmierć komórki). Dodatkowo wspierają aktywność enzymów oraz uczestniczą w oddziaływaniach komórkowych.

Wykazano również, że barwniki antocyjanowe, które znajdują się w czerwonym winie skutecznie wpływają na zmniejszenie nadreaktywności płytek krwi.

Antocyjany posiadają również korzystne dla całego organizmu właściwości przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe.

Najczęściej czytane

Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

Life Style

Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

Dieta koktajlowa jest zdecydowanym potwierdzeniem tego, że dieta odchudzająca nie musi być nudna, męcząca i całkowicie pozbawiona smaku. Na czym polega dieta koktajlowa i ile można na niej schudnąć? Podpowiadamy, kiedy w szczególności warto się na nią zdecydować!

Przeczytaj artykuł

Bańka chińska - co warto wiedzieć zanim udasz się na masaż?

Life Style

Bańka chińska - co warto wiedzieć zanim udasz się na masaż?

Zabieg wykonywany przy użyciu bańki chińskiej to popularny i skuteczny sposób na cellulit, rozstępy czy zmniejszenie objętości brzucha, a przy tym przyjemny i relaksujący rodzaj masażu. Czy jednak jest on przeznaczony dla wszystkich? Na czym dokładnie polega masaż bańką chińską? Zobacz, co powinnaś wiedzieć, zanim udasz się na ten zabieg!

Przeczytaj artykuł

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Life Style

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Kolagen naturalny w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny. Głośno o nim w prasie, a na forach internetowych od zachwytów i sprzeciwów aż wrze. Czym jest właściwie ten osławiony kolagen naturalny i jakie jest jego rzeczywiste zastosowanie?

Przeczytaj artykuł

Czym jest ekstrakt?

Life Style

Czym jest ekstrakt?

Ekstrakt, czyli inaczej wyciąg, powstaje w efekcie procesu ekstrakcji polegającego na wyodrębnieniu danego składnika bądź mieszaniny za pomocą dyfuzji. Ekstrakty mogą pochodzić z różnych źródeł. Wyodrębnia się ekstrakty roślinne, ziołowe, owocowe, warzywne, a nawet drożdżowe. Zastosowanie wyciągów jest bardzo szerokie. Proces ekstrakcji wykorzystuje wiele gałęzi przemysłu: medyczną, farmaceutyczną, kosmetyczną, spożywczą, itp.

Przeczytaj artykuł

Jak stosować błonnik witalny?

Life Style

Jak stosować błonnik witalny?

Błonnik witalny to naturalny suplement diety, który posiada bardzo korzystny wpływ na różne funkcje naszego organizmu. Przeciwdziała wielu groźnym chorobom i doskonale wspomaga odchudzanie. Podpowiadamy, kiedy szczególnie warto sięgnąć po błonnik witalny i jak go stosować!

Przeczytaj artykuł

go to top