OK

OK Cancel

Thank you

Close

Apiterapia - kto powinien ją stosować? Na czym polega?

  • favoris

Apiterapia jest jednym ze sposobów leczenia różnych schorzeń skóry i organizmu. To rodzaj działań, należący do medycyny niekonwencjonalnej, który bazuje na leczeniu miodem. Dowiedz się więcej o apiterapii i sprawdź, kto powinien ją stosować!

Apiterapia - leczenie miodem

Apiterapia - kto powinien ją stosować? Na czym polega?

Apiterapia to rodzaj terapii, którą podejmuje się w ramach medycyny niekonwencjonalnej. Polega ona na leczeniu chorób i schorzeń różnorodnymi produktami pszczelimi. Zwolennicy tego sposobu leczenia wskazują na szereg korzyści, jakie wykazują wyroby pszczelarskie oraz na dobroczynne właściwości miodu. W apiterapii wykorzystuje się głównie miód (w zależności od rodzaju miodu ma on inne zastosowanie), pyłek kwiatowy, pierzgę, propolis, mleczko pszczele oraz jad pszczeli.

W jakich schorzeniach pomaga apiterapia?

Apiterapia - kto powinien ją stosować? Na czym polega?

Leczenie produktami pszczelimi wykorzystuje się chociażby podczas problemów z układem krążenia, oddechowym, moczowym, czy też układem pokarmowym. Wówczas sięga się głównie po miód leczniczy. Dodatkowo, miód stosowany w ramach apiterapii, sprawdza się w przypadku chorób skóry, błon śluzowych oraz różnego rodzaju schorzeń ginekologicznych, w tym np. hemoroidów. W zależności od problemu należy sięgnąć po inny miód leczniczy, ponieważ każdy rodzaj miodu ma nieco inne zastosowanie.

Podczas problemów z oczami (niepełna widoczność), czy też uszami (kłopoty z wyraźnym słyszeniem), wykorzystuje się głównie propolis. Sprawdza się on także w leczeniu czyraków oraz odleżyn w mniej zaawansowanym stopniu. Dodatkowo propolis skutecznie wpływa na schorzenia alergiczne (uczulenia, wyprysk kontaktowy) i  reumatoidalne zapalenie stawów (pozwala zwalczać nieprzyjemne objawy). Tak, jak miód leczniczy, propolis jest także stosowany podczas zaburzeń układu krążenia.


Apiterapia bazująca na pierzdze (l.poj. pierzga) oraz pyłku kwiatowym ma zastosowanie w leczeniu schorzeń psychicznych. To dość oryginalna i ciekawa właściwość, która również jest podważana i negowana. Wśród zastosowań wspomnianych produktów pszczelich wyróżnia się także wsparcie w leczeniu chorób żołądka, wątroby oraz jelit. Pierzga i pyłek kwiatowy wspierają też tok leczenia prostaty oraz układu krwiotwórczego.


Podczas leczenia chorób układu krążenia i układu pokarmowego (usprawnia metabolizm, eliminując zaburzenia przemiany materii) wykorzystywane jest mleczko pszczele. Sprawdza się ono również w eliminacji schorzeń skóry i błon śluzowych. Mleczko pszczele wspiera także narząd wzroku, ruchu i łagodzi zaburzenia tych narządów w starczym wieku.

Apiterapia wykorzystująca właściwości jadu pszczelego (wówczas nazywana jest apitoksynoterapią) znajduje zastosowanie w takich problemach i schorzeniach jak: reumatoidalne zapalenie stawów, alergie, blizny pooperacyjne.  Miód często jest wykorzystywany do pielęgnacji skóry alergicznej.

Kto powinien skorzystać z leczniczego zastosowania miodu i produktów pszczelich?

Apiterapia - kto powinien ją stosować? Na czym polega?

Apiterapia, z racji że jest rodzajem medycyny niekonwencjonalnej jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, które wybierają ten sposób leczenia organizmu z danych schorzeń i chorób. Dodatkowo leczenie miodem można traktować jako wsparcie tradycyjnej kuracji leczniczej. Sprawdza się ono głównie w problemach, chorobach i schorzeniach, które wymieniono wyżej. Mimo że apiterapia niesie ze sobą wiele korzyści i dobroczynnych właściwości, to leczenie miodem nie jest dla każdego. Zrezygnować powinny z tego głównie osoby uczulone na miód i inne produkty pszczele (propolis, mleczko pszczele, jad pszczeli, pyłek kwiatowy). Szczególną ostrożność powinny zachować osoby borykające się z cukrzycą; a w przypadku zastosowania jadu pszczelego - każdy, bez względu na zdrowie, powinien skontaktować się z lekarzem. Jad pszczeli jest bowiem silnie działającą substancją, której stosowanie wymaga wykonania konkretnych badań, umożliwiających jego stosowanie. 

Co ciekawe do apiterapii można również zaliczyć regularne spożywanie miodu lub innych produktów pszczelich w ramach wsparcia układu immunologicznego. Wówczas zastosowanie miodu sprowadza się do ochrony i uodpornienia organizmu na szkodliwe bakterie i wirusy znajdujące się w środowisku zewnętrznym.

Najczęściej czytane

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Pielęgnacja ciała

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

Przeczytaj artykuł

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Pielęgnacja ciała

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Pielęgnacja ciała

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

Przeczytaj artykuł

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

Pielęgnacja ciała

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

Nieprzyjemny zapach skóry może dotyczyć również osób, które regularnie dbają o higienę. Najczęściej jest to jednym z objawów choroby takiej jak cukrzyca, niewydolność wątroby czy nawet schizofrenia. Nie należy bagatelizować tego problemu, a w razie konieczności zgłosić się do lekarza, bo może okazać się, że dziwny zapach skóry świadczy o poważnym schorzeniu.

Przeczytaj artykuł

Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

Pielęgnacja twarzy

Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy to substancja powszechnie stosowana w kosmetyce i medycynie. Wykorzystuje się ją zarówno przy zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, jak i przy produkcji wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. Jakie właściwości posiada krem do twarzy z kwasem hialuronowym? Podpowiadamy, kto w szczególności powinien sięgnąć po dobry krem do twarzy z dodatkiem tej substancji!

Przeczytaj artykuł

go to top