OK

OK Cancel

Thank you

Close

Choroby wywoływane przez słońce - jak chronić przed nimi skórę?

  • favoris

Nadmierna ekspozycja skóry na słońce może doprowadzić do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia schorzeń i chorób. Dowiedz się, jakie wyróżnia się choroby wywołane przez słońce oraz jak chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV!

Rodzaje chorób wywołanych przez słońce

Ekspozycja skóry na promienie słoneczne sprzyja uzyskaniu opalenizny, jednak niesie ze sobą wiele szkodliwych skutków. Wcale nie trzeba opalać się bez żadnej ochrony, aby doświadczyć ich na własnej skórze i organizmie. Zimowe promienie słońca, które na pozór są bardzo delikatne, również wykazują negatywne działanie. Do skutków ubocznych, jakie wykazują promienie słoneczne zalicza się: przebarwienia skóry, przedwczesne starzenie się skóry (zmarszczki, wiotkość, utrata jędrności), nowotwory, poparzenia słoneczne.

Niebezpieczeństwo chorób wywołanych przez słońce

Wiele osób szkodliwy wpływ promieni słonecznych na skórę rozumie w kontekście poparzeń słonecznych. Co prawda jest to jeden z rodzajów negatywnego oddziaływania słońca, ale nie jedyny. Mało tego, mimo że poparzenia stanowią najłagodniejszą formę szkodliwego wpływu słońca, to w momencie, gdy borykamy się z poparzeniami drugiego lub trzeciego stopnia, jesteśmy narażeni na poważny uszczerbek na zdrowiu. Oparzenie słoneczne jest reakcją obronną skóry na nadmierną ekspozycję słoneczną. To swoista odpowiedź układu immunologicznego, który w przypadku znacznych poparzeń, może zostać uszkodzony i wykazywać trudność w ochronie skóry przed słońcem. Innym ważnym czynnikiem świadczącym o tym, że oparzeń nie można bagatelizować jest fakt, że mogą one wywołać inne choroby, np. nowotwory, które stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia. Pierwsze symptomy nowotworów skóry są porównywalne z objawami poparzeń - miejscowe zmiany o charakterze rumieniowym. Warto zwrócić  na nie uwagę i, w razie problemu z diagnozą czy zmiana dotyczy nowotworu, czy jest skutkiem oparzenia, skonsultować się ze specjalistą.

Czy każdy jest narażony na szkodliwe działanie słońca?

Każdy z nas jest narażony na negatywne skutki promieni słonecznych. Osoby, które borykają się z alergiami słonecznymi wykazują większą podatność na jego szkodliwe oddziaływanie. Podobnie jest w przypadku dzieci, osób młodych i starszych. W szczególny sposób narażone na słońce są również osoby, w rodzinie których pojawił się problem nowotworów skóry, ponieważ predyspozycja do nich może być zapisana w genach. Bez względu na grupy osób, które w szczególnej mierze są podatne na szkodliwość słońca, każdy z nas powinien skutecznie się przed nim chronić.

Jak skutecznie chronić się przed słońcem?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV jest unikanie słońca w godzinach między 11:00 a 14:00. Nie zawsze jednak jest to możliwe i wystarczające. Z tego względu należy zaopatrzyć się w specjalne przeciwsłoneczne produkty. Warto postawić na wysokiej jakości kosmetyki, np. te dostępne w aptekach, które zawierają wysokie filtry, a przez to są bardziej skuteczne. Ogromna różnorodność kosmetyków przeciwsłonecznych pozwala na dobranie takiego, którego forma i cechy charakterystyczne będą spełniać nasze potrzeby. Przykładem kosmetyku, który skutecznie zapobiega chorobom skóry wywołanym przez słońce jest Spray do opalania SPF 30 Vichy Idéal Soleil. Spray ten zawiera wysoki filtr, chroni skórę przed poparzeniami, przedwczesnym starzeniem i przebarwieniami, a dzięki temu minimalizuje ryzyko nowotworów. W ofercie dermokosmetyków do opalania Vichy Idéal Soleil, znajdziesz również kosmetyki przydatne po opalaniu, w które również warto się zaopatrzyć. Dodatkowo, aby uchronić się przed szkodliwym działaniem słońca i chorobami, jakie może ono wywołać, zaleca się nosić kapelusze lub czapki oraz okulary z dużymi szkłami i filtrami przeciwsłonecznymi.

Najczęściej czytane

Opalanie się w solarium - jak dbać o skórę?

Słońce

Opalanie się w solarium - jak dbać o skórę?

Opalanie się w solarium jest dla wielu osób metodą na przygotowanie skóry do sezonu letniego, utrzymanie opalenizny po wakacjach, jak również nadanie skórze promiennego kolorytu podczas długiej zimy. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że solarium posiada równie niekorzystny wpływ na naszą skórę, co naturalnie promienie słoneczne, dlatego przed opalaniem w solarium należy odpowiednio zabezpieczyć swoją skórę właściwymi kosmetykami. Podpowiadamy zatem, jak dbać o skórę, by zapewnić sobie bezpieczne opalanie na solarium!

Przeczytaj artykuł

Jaki jest Twój fototyp skóry?

Słońce

Jaki jest Twój fototyp skóry?

Fototyp skóry jest dla wielu z nas terminem nieco zagadkowym i mało znanym, a prawda jest taka, że znajomość tego pojęcia może nam bardzo pomóc w określeniu poziomu wrażliwości naszej skóry. Dzięki fotypowi skóry jesteśmy w stanie określić zdolność naszej skóry do opalania, jej możliwą reakcję na działanie promieni ultrafioletowych, a nawet skuteczność działania depilacji laserowej. Jakie zatem fototypy skóry możemy wyróżnić? I z czym dokładnie się to wiąże?

Przeczytaj artykuł

Czy krem może zredukować przebarwienia skóry?

Pielęgnacja twarzy

Czy krem może zredukować przebarwienia skóry?

Nieskazitelnie gładka skóra o równomiernym kolorycie występuje niebywale rzadko. Piegi, plamy i przebarwienia to dziś problem wielu osób. Czy istnieje skuteczny sposób na wyeliminowanie tych niedoskonałości cery? Czy krem redukujący przebarwienia faktycznie działa? A może pozostaje nam tylko maskowanie nieestetycznych plam?

Przeczytaj artykuł

Oparzenia słoneczne - jak zniwelować pieczenie skóry?

Słońce

Oparzenia słoneczne - jak zniwelować pieczenie skóry?

Oparzenia słoneczne to dolegliwość typowa dla sezonu wakacyjnego. Wynika ona przede wszystkim z długotrwałego i intensywnego opalania się, a przy tym niewystarczającej ochrony przed promieniami UVB. Jak skutecznie leczyć oparzenia słoneczne? Domowymi sposobami czy przy pomocy specjalistycznych preparatów? Podpowiadamy, co stosować na oparzenia po słońcu!

Przeczytaj artykuł

go to top