OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czym jest adenozyna i jakie ma zastosowanie w kosmetyce?

Adenozyna to organiczny związek chemiczny, który jest szeroko wykorzystywany w medycynie (głównie w kardiologii) i kosmetyce. W przypadku chorób kardiologicznych działa na skurcze serca zapobiegając arytmii serca, a zastosowana w kosmetyce – rozluźnia napięcie włókien mięśniowych twarzy redukując zmarszczki mimiczne. Jak dokładnie działa i w jakich kosmetykach ją znajdziesz?

 • Adenozyna to składnik kremów o działaniu przeciwstarzeniowym i rozluźniającym napięcie mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek mimicznych.
 • Zapobiega też wypadaniu włosów w łysieniu androgenowym.
 • Kremy z adenozyną są doskonałą profilaktyką przeciwstarzeniową i można je stosować w każdym wieku.
 • Dodatkowo składnik ten przyspiesza regenerację skóry, ujednolica jej koloryt, poprawia jędrność i sprężystość.

Adenozyna jest skutecznym składnikiem przeciwzmarszczkowym

Adenozyna – czym jest?

Adenozyna jest związkiem chemicznym, który naturalnie występuje w organizmie człowieka. Jest częścią DNA i ma wpływ na funkcjonowanie wielu układów w naszym ciele. Pochodzi z grupy nukleozydów i tworzą ją adenina w parze z węglem pierścienia rybozy. Adenozyna jest niezbędna dla prawidłowego przebiegu wielu procesów biochemicznych, takich jak: transport energii, przekazywanie informacji genetycznych czy regulacja średnicy naczyń. Działa również jako neuroprzekaźnik hamujący w ośrodkowym układzie nerwowym. Wpływa na funkcjonowanie układów: sercowo-naczyniowego, moczowo-płciowego, immunologicznego oraz oddechowego. Bez tego związku organicznego nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować, a nawet żyć.

Adenozyna w kosmetyce

Dzięki swoim właściwościom, oprócz szerokiego zastosowania w medycynie, adenozyna została odkryta również przez przemysł kosmetyczny. Stanowi składnik kosmetyków przeznaczonych do walki z objawami starzenia. Jej działanie polega na regulacji skurczów włókien mięśniowych twarzy. Dzięki temu adenozyna w skuteczny sposób walczy ze zmarszczkami mimicznymi i kurzymi łapkami, opóźnia procesy starzenia i sprawia, że twarz dłużej zachowuje młodość. Dodatkowo pozytywny wpływ adenozyny na naszą skórę wzmacniają magnez, cynk, miedź, mangan, kofeina oraz peptydy.
Adenozyna przyczynia się też do szybszej regeneracji skóry, wyrównuje jej koloryt (zmniejsza przebarwienia i posłoneczne zmiany pigmentacyjne), poprawia jędrność i elastyczność tkanek (wpływając korzystnie na wytwarzanie kolagenu oraz elastyny). Skóra staje się gładsza, a twarz wygląda na rozluźnioną i wypoczętą. Także osoby, które borykają się z szorstką i wysuszoną skórą, powinny szukać adenozyny w składzie kosmetyków. Idealnie również składnik ten sprawdzi się w kosmetykach przeznaczonych do włosów, wzmacniając je oraz zapobiegając ich wypadaniu poprzez stymulację czynników w mieszku włosowym. Jest uznawana za skuteczny składnik w terapii łysienia androgenowego.

Najczęściej adenozynę stosuje się w takich kosmetykach, jak:

 • kremy przeciwzmarszczkowe,
 • intensywne kuracje odmładzające w formie serum do twarzy czy ampułek,
 • wcierki i lotiony do włosów,
 • produkty wyszczuplające.

Efekty działania kremów z adenozyną to:

 • redukcja zmarszczek, przede wszystkim zmarszczek mimicznych,
 • wygładzenie i nawilżenie skóry,
 • ujędrnienie skóry, zwiększona elastyczność i sprężystość,
 • poprawa owalu i konturu,
 • ujednolicony koloryt.

Kosmetyki z tym składnikiem są polecane zarówno do skóry młodej, jako profilaktyka przeciwstarzeniowa, jak i dojrzałej, aby zmniejszyć objawy starzenia. Mogą je też bezpiecznie stosować kobiety, które spodziewają się dziecka.

go to top