getGeoIPCountryCode = SiteAppCode = PL Test : 'PL/'

OK

OKCancel

Thank you

Close
mediacachable:1

Czym jest DHA (dihydroxyaceton)? Jakie jest jego działanie w kosmetykach?

Czym jest DHA (dihydroxyaceton)? Jakie jest jego działanie w kosmetykach?
 • favoris

Współcześnie opalona skóra jest bardzo modna, dlatego wiele osób, kiedy tylko ma okazję, zażywa kąpieli słonecznych. Jednak jest to przyjemność, na którą nie każdy może sobie pozwolić, np. ze względów zdrowotnych. Jak zatem w bezpieczny sposób uzyskać ciemniejszy odcień skóry? Dobrym rozwiązaniem są samoopalacze, które dzięki zawartemu w nich DHA (dihydroxyaceton) pozwalają w ciągu kilku minut uzyskać efekt naturalnej opalenizny.

DHA - co to jest?

Dihydroxyaceton jest jednym z podstawowych produktów pośrednich metabolizmu glicerolu i węglowodanów wśród bakterii kwasu octowego i drożdzy. Związek ten występuje w komórkach roślin i zwierząt w postaci fosforanu. Jest cukrem redukującym - stabilnym w pH od 4 do 6 i rozkładającym się przy pH powyżej 7. Dihydroxyaceton jest współcześnie pozyskiwany drogą mikrobiologiczną poprzez wykorzystanie bakterii z rodzajów Acetobacter, Gluconobacter i Gluconacetobacter. Został uznany za substancję bezpieczną, dlatego też chętnie wykorzystuje się go w kosmetyce i medycynie.

Zastosowanie dihydroxyacetonu w kosmetyce


DHA jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków brązujących skórę i nadających jej efekt naturalnej opalenizny. Właściwości samoopalające tego związku zostały odkryte już w latach 20. XX wieku, ale badania nad wykorzystaniem go w kosmetykach rozpoczęto dopiero w latach 60. Pierwszy preparat samoopalający został stworzony w 1960 roku. Niestety, pierwsze produkty były brudzące i nieprzyjemnie pachniały, na szczęście dalsze badania nad udoskonaleniem produktów doprowadziły do wyeliminowania tych wad. Efekt brązowienia skóry jest możliwy dzięki reakcji wolnych grup aminowych z grupami karbonylowymi cukrów redukujących. Zachodzi ona tylko w warstwie rogowej naskórka. DHA powoduje zmianę zabarwienia skóry na lekko brązową już po około 30 minutach. Ta “sztuczna opalenizna” jest bezpieczna, a uzyskany kolor samoistnie blednie po kilku dniach (znika wraz ze złuszczającym się naskórkiem). W preparatach samoopalających dihydroxyaceton może być używany w stężeniu od 2,5% do 10%, im większe stężenie, tym efekt opalenizny będzie mocniejszy.

Jak wybrać samoopalacz?

Preparaty na bazie DHA są bezpieczne dla skóry i stanowią doskonałą alternatywę dla naturalnego opalania się na słońcu. Dziś możemy wybierać wśród wielu różnych produktów samoopalających. Do wyboru mamy kosmetyki w sprayu, żelu, kremie, balsamie, płynie, piance, a nawet nasączone chusteczki. Doskonałą propozycją jest mleczko brązujące Vichy Idéal Soleil, które pozwala uzyskać złocistą i równomierną opaleniznę. Produkt może być stosowany zarówno na twarz, jak i całe ciało. Zawsze podstawą jest dobranie właściwego kosmetyku do rodzaju swojej karnacji, a także prawidłowe rozprowadzenie go na skórze. Tylko wtedy uzyskamy pożądany efekt.

Jak nakładać samoopalacz?

1. Na dzień przed nałożeniem samoopalacza powinniśmy wykonać depilację.
Bezpośrednio przed użyciem kosmetyku zaleca się wykonanie peelingu całego ciała, dzięki któremu usuniemy martwy naskórek. Skóra będzie wówczas nieskazitelnie gładka i idealnie przygotowana do nakładania preparatu samoopalającego.
2. Kolejnym krokiem jest nałożenie kosmetyku do opalania zgodnie z instrukcją, jaką znajdziemy na opakowaniu. Pamiętajmy, że precyzja jest tutaj najważniejsza (aby nie powstały nieestetyczne smugi).
3.W celu podtrzymania efektu opalenizny można powtarzać aplikację produktu, np. 2 razy w tygodniu.
4. Po użyciu kosmetyku pamiętajmy, aby regularnie nawilżać skórę.

Jeśli zależy Ci na zdrowej, pięknej i bezpiecznej opaleniźnie, to kosmetyki z DHA pozwolą Ci uzyskać pożądany efekt. Preparaty brązujące, to dziś świetna alternatywa dla tradycyjnego opalania. Możemy bez problemu używać ich o każdej porze roku, kiedy tylko mamy ochotę nadać brązowy odcień naszej skórze.

Rekomendowane produkty

 • Brązujące mleczko nawilżające ciało i twarz
 • Najczęściej czytane

  Sprawdź, co ma wspólnego beta-karoten i opalenizna?

  Słońce

  Sprawdź, co ma wspólnego beta-karoten i opalenizna?

  Beta-karoten to substancja, którą wiele kobiet decyduje się zażywać przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego. W ten sposób chcą one poprawić koloryt swojej skóry i uzyskać jeszcze lepsze efekty opalania. Czy jednak rzeczywiście warto stosować beta-karoten w tabletkach? Podpowiadamy, jakie właściwości posiada ta substancja i jakich efektów możemy się spodziewać!

  Przeczytaj artykuł

  Czy krem może zredukować przebarwienia skóry?

  Pielęgnacja twarzy

  Czy krem może zredukować przebarwienia skóry?

  Nieskazitelnie gładka skóra o równomiernym kolorycie występuje niebywale rzadko. Piegi, plamy i przebarwienia to dziś problem wielu osób. Czy istnieje skuteczny sposób na wyeliminowanie tych niedoskonałości cery? Czy krem redukujący przebarwienia faktycznie działa? A może pozostaje nam tylko maskowanie nieestetycznych plam?

  Przeczytaj artykuł

  Jaki jest Twój fototyp skóry?

  Słońce

  Jaki jest Twój fototyp skóry?

  Fototyp skóry jest dla wielu z nas terminem nieco zagadkowym i mało znanym, a prawda jest taka, że znajomość tego pojęcia może nam bardzo pomóc w określeniu poziomu wrażliwości naszej skóry. Dzięki fotypowi skóry jesteśmy w stanie określić zdolność naszej skóry do opalania, jej możliwą reakcję na działanie promieni ultrafioletowych, a nawet skuteczność działania depilacji laserowej. Jakie zatem fototypy skóry możemy wyróżnić? I z czym dokładnie się to wiąże?

  Przeczytaj artykuł

  Nawilżający balsam po opalaniu - jakie składniki powinien zawierać?

  Słońce

  Nawilżający balsam po opalaniu - jakie składniki powinien zawierać?

  Wystawiając swoją skórę na działanie szkodliwych promieni słonecznych, narażamy ją na wiele nieprzyjemnych konsekwencji. W wyniku długotrwałego opalania możemy mieć do czynienia nie tylko z poparzeniami czy przebarwieniami słonecznymi, ale też nadmiernym przesuszeniem skóry. Dlatego też niezbędne jest zastosowanie nawilżającego balsamu po opalaniu, który pomoże nam zredukować ten dyskomfort. Jakie składniki powinien posiadać krem po opalaniu? Podpowiadamy, jak dokonać właściwego wyboru!

  Przeczytaj artykuł

  go to top