OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czym jest DHA (dihydroxyaceton)? Jakie jest jego działanie w kosmetykach?

 • favoris

Współcześnie opalona skóra jest bardzo modna, dlatego wiele osób, kiedy tylko ma okazję, zażywa kąpieli słonecznych. Jednak jest to przyjemność, na którą nie każdy może sobie pozwolić, np. ze względów zdrowotnych. Jak zatem w bezpieczny sposób uzyskać ciemniejszy odcień skóry? Dobrym rozwiązaniem są samoopalacze, które dzięki zawartemu w nich DHA (dihydroxyaceton) pozwalają w ciągu kilku minut uzyskać efekt naturalnej opalenizny.

DHA - co to jest?

Czym jest DHA (dihydroxyaceton)? Jakie jest jego działanie w kosmetykach?

Dihydroxyaceton jest jednym z podstawowych produktów pośrednich metabolizmu glicerolu i węglowodanów wśród bakterii kwasu octowego i drożdzy. Związek ten występuje w komórkach roślin i zwierząt w postaci fosforanu. Jest cukrem redukującym - stabilnym w pH od 4 do 6 i rozkładającym się przy pH powyżej 7. Dihydroxyaceton jest współcześnie pozyskiwany drogą mikrobiologiczną poprzez wykorzystanie bakterii z rodzajów Acetobacter, Gluconobacter i Gluconacetobacter. Został uznany za substancję bezpieczną, dlatego też chętnie wykorzystuje się go w kosmetyce i medycynie.

Zastosowanie dihydroxyacetonu w kosmetyce

Czym jest DHA (dihydroxyaceton)? Jakie jest jego działanie w kosmetykach?


DHA jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków brązujących skórę i nadających jej efekt naturalnej opalenizny. Właściwości samoopalające tego związku zostały odkryte już w latach 20. XX wieku, ale badania nad wykorzystaniem go w kosmetykach rozpoczęto dopiero w latach 60. Pierwszy preparat samoopalający został stworzony w 1960 roku. Niestety, pierwsze produkty były brudzące i nieprzyjemnie pachniały, na szczęście dalsze badania nad udoskonaleniem produktów doprowadziły do wyeliminowania tych wad. Efekt brązowienia skóry jest możliwy dzięki reakcji wolnych grup aminowych z grupami karbonylowymi cukrów redukujących. Zachodzi ona tylko w warstwie rogowej naskórka. DHA powoduje zmianę zabarwienia skóry na lekko brązową już po około 30 minutach. Ta “sztuczna opalenizna” jest bezpieczna, a uzyskany kolor samoistnie blednie po kilku dniach (znika wraz ze złuszczającym się naskórkiem). W preparatach samoopalających dihydroxyaceton może być używany w stężeniu od 2,5% do 10%, im większe stężenie, tym efekt opalenizny będzie mocniejszy.

Jak wybrać samoopalacz?

Czym jest DHA (dihydroxyaceton)? Jakie jest jego działanie w kosmetykach?

Preparaty na bazie DHA są bezpieczne dla skóry i stanowią doskonałą alternatywę dla naturalnego opalania się na słońcu. Dziś możemy wybierać wśród wielu różnych produktów samoopalających. Do wyboru mamy kosmetyki w sprayu, żelu, kremie, balsamie, płynie, piance, a nawet nasączone chusteczki. Doskonałą propozycją jest mleczko brązujące Vichy Idéal Soleil, które pozwala uzyskać złocistą i równomierną opaleniznę. Produkt może być stosowany zarówno na twarz, jak i całe ciało. Zawsze podstawą jest dobranie właściwego kosmetyku do rodzaju swojej karnacji, a także prawidłowe rozprowadzenie go na skórze. Tylko wtedy uzyskamy pożądany efekt.

Jak nakładać samoopalacz?

Czym jest DHA (dihydroxyaceton)? Jakie jest jego działanie w kosmetykach?

1. Na dzień przed nałożeniem samoopalacza powinniśmy wykonać depilację.
Bezpośrednio przed użyciem kosmetyku zaleca się wykonanie peelingu całego ciała, dzięki któremu usuniemy martwy naskórek. Skóra będzie wówczas nieskazitelnie gładka i idealnie przygotowana do nakładania preparatu samoopalającego.
2. Kolejnym krokiem jest nałożenie kosmetyku do opalania zgodnie z instrukcją, jaką znajdziemy na opakowaniu. Pamiętajmy, że precyzja jest tutaj najważniejsza (aby nie powstały nieestetyczne smugi).
3.W celu podtrzymania efektu opalenizny można powtarzać aplikację produktu, np. 2 razy w tygodniu.
4. Po użyciu kosmetyku pamiętajmy, aby regularnie nawilżać skórę.

Jeśli zależy Ci na zdrowej, pięknej i bezpiecznej opaleniźnie, to kosmetyki z DHA pozwolą Ci uzyskać pożądany efekt. Preparaty brązujące, to dziś świetna alternatywa dla tradycyjnego opalania. Możemy bez problemu używać ich o każdej porze roku, kiedy tylko mamy ochotę nadać brązowy odcień naszej skórze.

Rekomendowane produkty

 • Brązujące mleczko nawilżające ciało i twarz
 • Najczęściej czytane

  Opalanie się w solarium - jak dbać o skórę?

  Słońce

  Opalanie się w solarium - jak dbać o skórę?

  Opalanie się w solarium jest dla wielu osób metodą na przygotowanie skóry do sezonu letniego, utrzymanie opalenizny po wakacjach, jak również nadanie skórze promiennego kolorytu podczas długiej zimy. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że solarium posiada równie niekorzystny wpływ na naszą skórę, co naturalnie promienie słoneczne, dlatego przed opalaniem w solarium należy odpowiednio zabezpieczyć swoją skórę właściwymi kosmetykami. Podpowiadamy zatem, jak dbać o skórę, by zapewnić sobie bezpieczne opalanie na solarium!

  Przeczytaj artykuł

  Jaki jest Twój fototyp skóry?

  Słońce

  Jaki jest Twój fototyp skóry?

  Fototyp skóry jest dla wielu z nas terminem nieco zagadkowym i mało znanym, a prawda jest taka, że znajomość tego pojęcia może nam bardzo pomóc w określeniu poziomu wrażliwości naszej skóry. Dzięki fotypowi skóry jesteśmy w stanie określić zdolność naszej skóry do opalania, jej możliwą reakcję na działanie promieni ultrafioletowych, a nawet skuteczność działania depilacji laserowej. Jakie zatem fototypy skóry możemy wyróżnić? I z czym dokładnie się to wiąże?

  Przeczytaj artykuł

  Czy krem może zredukować przebarwienia skóry?

  Pielęgnacja twarzy

  Czy krem może zredukować przebarwienia skóry?

  Nieskazitelnie gładka skóra o równomiernym kolorycie występuje niebywale rzadko. Piegi, plamy i przebarwienia to dziś problem wielu osób. Czy istnieje skuteczny sposób na wyeliminowanie tych niedoskonałości cery? Czy krem redukujący przebarwienia faktycznie działa? A może pozostaje nam tylko maskowanie nieestetycznych plam?

  Przeczytaj artykuł

  Oparzenia słoneczne - jak zniwelować pieczenie skóry?

  Słońce

  Oparzenia słoneczne - jak zniwelować pieczenie skóry?

  Oparzenia słoneczne to dolegliwość typowa dla sezonu wakacyjnego. Wynika ona przede wszystkim z długotrwałego i intensywnego opalania się, a przy tym niewystarczającej ochrony przed promieniami UVB. Jak skutecznie leczyć oparzenia słoneczne? Domowymi sposobami czy przy pomocy specjalistycznych preparatów? Podpowiadamy, co stosować na oparzenia po słońcu!

  Przeczytaj artykuł

  go to top