OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czym są glicerydy?

  • favoris

Glicerydy, powszechnie są znane jako tłuszcze. Znajdują się głównie w produktach spożywczych, ale można je również znaleźć w kosmetykach. Dowiedz się, czym są glicerydy oraz poznaj ich właściwości i zastosowanie!

Glicerydy - czym są?

Czym są glicerydy?

Glicerydy są to organiczne związki chemiczne (estry acylowe glicerolu), które powszechnie określa się acyloglicerolami. To estry, które powstały z gliceryny oraz kwasów tłuszczowych; są również naturalnym składnikiem tłuszczów. W pojedynczym glicerolu każda z trzech grup hydroksylowych (-OH) może zostać zestryfikowana kwasem karboksylowym. Z tego względu, w zależności od stopnia wspomnianej estryfikacji, wyróżnia się monoglicerole, diglicerole, triacyloglicerole. Glicerole można znaleźć głównie w organizmach żywych, wówczas zwane są tłuszczami. Dodatkowo stanowią regulator procesów biochemicznych. Występują również pod postacią produktów przemiany materii.

*Podobnym związkiem - pod względem biochemicznym - do glicerydów są alkiloglicerole. Różnica w ich budowie polega na tym, że w miejsce wiązania estrowego jest wiązanie eterowe.

Właściwości i cechy charakterystyczne glicerydów

Czym są glicerydy?

Glicerydy (tłuszcze właściwe, czyli estry glicerolu oraz wyższych kwasów tłuszczowych) są jednym z wysokokalorycznych materiałów zapasowych. Wśród nich wyróżnia się np. trójoleinian gliceryny, a także trójpalmitynian gliceryny. Glicerydy te są trawione przez lipazę, czyli enzym produkowany w trzustce i kierowany do przewodu pokarmowego.
Glicerydy mogą znaleźć się w kosmetykach zawierających takie składniki jak alkohol etylowy, benzen czy też dichloroetan. Wynika to stąd, że tłuszcze te są nierozpuszczalne w wodzie, zaś dobrze rozpuszczają się w różnego rodzaju rozpuszczalnikach (substancjach) organicznych.
Glicerydy, jako składnik kosmetyków, można stosować w ramach własnoręcznego przygotowania produktu. Należy wówczas pamiętać, aby w zależności od rodzaju kosmetyku dobrać odpowiedni gliceryd, a do niego dopasować inne substancje pomocnicze. W ten sposób można stworzyć np. maseczki na twarz, odżywki na włosy lub preparaty odżywiające skórę dłoni, stóp czy też całego ciała.
W kosmetyce wyróżniamy glicerydy kwiatowe i ziołowe. Analogicznie, pierwsze z nich pochodzą z kwiatów, a drugie pozyskuje się z ziół.
Jednym z rodzajów glicerydów kosmetycznych są tzw. glicerydy kokosowe. Ich główną funkcją jest ochrona warstwy lipidowej (inaczej warstwy tłuszczowej; lipidy - tłuszcze) naskórka.
Glicerydy należą do grupy NNKT, czyli Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych. Są one bogate chociażby w kwasy omega 3 i 6, które są niezbędne nie tylko dla zdrowia organizmu, lecz także wspierają prawidłowe nawilżenie skóry i jej ogólną kondycję.
Glicerydy, które są dodawane podczas produkcji artykułów spożywczych, występują pod nazwą składnika E47. Wówczas pełnią one funkcję emulgatora żywności, znajdującego się chociażby w margarynie, wyrobach cukierniczych, pszennych, a także dżemach i konfiturach. Mimo że obecność glicerydów w pożywieniu określa się jako składnik E, to jego niekorzystne bądź szkodliwe działanie nie zostało potwierdzone. Nie ma również ustalonego stężenia lub ilości, w jakiej maksymalnie gliceryd mógłby występować w danym produkcie.

Najczęściej czytane

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Pielęgnacja ciała

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

Przeczytaj artykuł

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Pielęgnacja ciała

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

Pielęgnacja ciała

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

Nieprzyjemny zapach skóry może dotyczyć również osób, które regularnie dbają o higienę. Najczęściej jest to jednym z objawów choroby takiej jak cukrzyca, niewydolność wątroby czy nawet schizofrenia. Nie należy bagatelizować tego problemu, a w razie konieczności zgłosić się do lekarza, bo może okazać się, że dziwny zapach skóry świadczy o poważnym schorzeniu.

Przeczytaj artykuł

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Pielęgnacja ciała

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

Przeczytaj artykuł

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Pielęgnacja ciała

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

Przeczytaj artykuł

go to top