OK

OK Cancel

Thank you

Close

Dieta na włosy i paznokcie - czyli jak zdrowym żywieniem poprawić ich ogólną kondycję

  • favoris

W celu wzmocnienia kondycji włosów i paznokci, zazwyczaj sięgamy po różnorodne specyfiki, preparaty czy też tabletki. Środki te mogą poprawić ich jakość, jednak nie tak skutecznie, jak prawidłowa dieta. Dowiedz się zatem, jak powinna wyglądać dieta na włosy i paznokcie, by cieszyć się ich zdrowiem!

Dieta na włosy i paznokcie - pielęgnacja od środka

Dieta na włosy i paznokcie - czyli jak zdrowym żywieniem poprawić ich ogólną kondycję

Zdrowe odżywianie jest jednym z najlepszych lekarstw na zdrowe włosy i paznokcie. Spożywając produkty bogate w witaminy i składniki mineralne można skutecznie zadbać o kondycję włosów i paznokci. Nie chodzi o to, aby z codziennej pielęgnacji wyeliminować dobre odżywki czy inne preparaty, jednak nie jest też wskazane, aby troska bazowała wyłącznie na nich. Odpowiednia dieta ma moc skutecznego i długotrwałego wzmocnienia włosów i paznokci, gdyż obowiązuje tu jedna kluczowa zasada - kondycja zewnętrzna odzwierciedla kondycję wewnętrzną.

Jak dietą wzmocnić włosy i paznokcie?

Dieta na włosy i paznokcie - czyli jak zdrowym żywieniem poprawić ich ogólną kondycję

1. Tak, jak zostało wspomniane nieco wyżej, ważne jest, żeby jadłospis bazował na jak najmniej przetworzonych posiłkach, a zawierał te pełnowartościowe, bogate w witaminy i składniki mineralne. Co zatem należy jeść, aby wzmocnić włosy i paznokcie? W diecie, wspierającej kondycję włosów i paznokci, nie powinno zabraknąć witamin A, C, E oraz witamin z grupy B. Jeśli chodzi o składniki mineralne, należy zadbać o obecność:

* żelaza - posiada właściwości wzmacniające, zapobiega wypadaniu włosów i łamaniu się paznokci;
* magnezu - hamuje utratę włosów i wzmacnia paznokcie;
* krzemu - sprawia, że włosy stają się lśniące, a paznokcie mają jednolity koloryt;
* miedzi i manganu - przyspieszają wzrost paznokci i porost włosów oraz powstrzymują przedwczesne siwienie;
* cynku i selenu - odpowiadają za dłuższą świeżość włosów.

2. Warto również do diety włączy różnorodne oleje, np. olej lniany czy kokosowy. Mają one właściwości nawilżające i atłuszczające (przydatne podczas znacznego przesuszenia skóry głowy i włosów). Dodatkowo zawierają cenne witaminy i składniki mineralne, które skutecznie regenerują zarówno włosy, jak i paznokcie od wewnątrz.

3.W diecie, ukierunkowanej na wzmocnienie paznokci, powinien również znaleźć się wapń. Zaniedbane, łamiące i ,,brzydkie’’ paznokcie, najczęściej są wynikiem niedoboru wapnia. Odpowiada on bowiem za twardość płytki paznokcia i wzmacnia jej odporność na łamanie czy też rozdwajanie.

4. Codzienny jadłospis warto wesprzeć dodatkową suplementacją w postaci tabletek na włosy i paznokcie. Sięgając po dobrej jakości środki, można skutecznie wzmocnić działanie diety. Mimo że dane produkty zawierają konkretne witaminy i składniki mineralne, to niestety jest ich tam znikoma ilość, która czasem, w przypadkach bardzo zniszczonych włosów i paznokci, może okazać się niewystarczająca. Suplementując się witaminami i składnikami mineralnymi w postaci tabletek, można skutecznie uzupełnić różne braki i wzmocnić włosy oraz paznokcie.

Czy dieta na włosy i paznokcie zawsze jest niezawodna?

Dieta na włosy i paznokcie - czyli jak zdrowym żywieniem poprawić ich ogólną kondycję

Mimo że dobrze ułożona dieta - zbilansowana, zawierająca cenne witaminy i składniki mineralne, a wykluczająca produkty i dania przetworzone - może skutecznie wzmocnić włosy i paznokcie, to nie zawsze jest wystarczająca. Zdrowe odżywianie pomaga wówczas, gdy chcemy poprawić ogólną kondycję włosów i paznokci. Z kolei, gdy borykamy się z konkretnymi schorzeniami, chorobami czy problemami, np. nadmierną utratą włosów, ciągłym przetłuszczaniem się ich czy łysieniem, dieta może okazać się niewystarczająca. Oczywiście nie należy z niej rezygnować, lecz warto pamiętać, by całej kuracji pielęgnacyjnej nie opierać wyłącznie na żywieniu. Wówczas konieczne jest, by zastosować także profesjonalne środki, ukierunkowane na dany problem. Przykładem jednego z nich jest Szampon energetyzujący Dercos Vichy, który pomaga uporać się z najpowszechniejszym problemem, a mianowicie - nadmierną utratą włosów.

Najczęściej czytane

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Pielęgnacja włosów

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Jaki ma związek brak witamin a wypadanie włosów? Znaczący! Witaminy i minerały są niezbędne, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, w tym także, aby nasze włosy wyglądały zdrowo, były gładkie i lśniące. Dowiedz się brak, jakich witamin powoduje wypadanie włosów i jak w związku z tym powinieneś zmienić swoją codzienną dietę!

Przeczytaj artykuł

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Pielęgnacja włosów

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Łupież to bardzo często występujące schorzenie skóry głowy, które wywołane jest działaniem grzyba drożdżopodobnego Pityrosoporum ovale żywiącego się wydzielającym przez ludzką skórę sebum. Z sypiącymi się z głowy białymi płatami zrogowaciałego naskórka zmaga się co trzeci dorosły, jednak ta przypadłość niestety nie omija najmłodszych. Łupież u dzieci to częsty problem, z którym dorośli muszą sobie poradzić!

Przeczytaj artykuł

go to top