OK

OK Cancel

Thank you

Close

Dieta na wypadanie włosów - sprawdź jak należy się odżywiać, by zapobiec wypadaniu włosów!

Nadmierne wypadanie włosów to bardzo poważny problem nie tylko natury estetycznej, ale i zdrowotnej. Bagatelizowanie go może prowadzić nawet do całkowitego wyłysienia. Aby do tego nie dopuścić, warto lepiej przyjrzeć się swojemu dotychczasowemu sposobowi żywienia. Bowiem to właśnie niedobory witamin i minerałów są jedną z najczęstszych przyczyn przerzedzania się włosów. Sprawdź, jak powinna być zbilansowana dieta na wypadanie włosów!

dieta na wypadanie włosów

Czego unikać w diecie na wypadanie włosów?

Związek między wypadaniem włosów a dietą jest bardzo silny. Jesteś tym, co jesz - mówi stare porzekadło, a o jego prawdziwości mogą się przekonać ci, którzy źle się odżywiają i mają na głowie poważny problem…
Zanim jednak odpowiemy na pytanie: „Co jeść na wypadanie włosów?”, zastanówmy się wcześniej nad tym, czego nie jeść, aby tego nie doświadczyć. Bowiem dieta przy wypadających włosach to również rezygnacja z dotychczasowych żywieniowych nawyków, które niestety w znaczący sposób niszczą strukturę włosa. A mowa tu przede wszystkim o tzw. niezdrowym jedzeniu, do którego zaliczamy:

* tłuszcze zwierzęce występujące pod postacią fast foodów,
* kofeinę, której działanie blokuje wchłanianie się do organizmu żelaza i cynku, których niedobór oznacza właśnie cienkie i łamliwe pasma,
* alkohol wypłukujący z organizmu składniki odżywcze wysusza skórę głowy oraz łodygi włosa, a także przyczynia się do kruszenia się ich końcówek.

Cukry proste, których nadmiar w diecie przyspiesza pracę gruczołów łojowych, a więc odpowiada za szybsze przetłuszczanie się skóry głowy oraz powstanie łupieżu.

Na wypadające włosy dieta pełna warzyw i owoców!

Aby wzmocnić włosy, należy zwrócić uwagę, aby w codziennym jadłospisie znalazły się produkty bogate w witaminy i minerały. Przede wszystkim dieta na wypadające włosy musi zawierać tłuste ryby takie jak, bardzo u nas popularną makrelę, czy na przykład łososia. Stanowią one bowiem bardzo dobre źródło kwasów omega-3, białek, aminokwasów, witamin A oraz D - czyli składników wpływających bezpośrednio na powstanie keratyny oraz kolagenu, będących naturalnymi budulcami włosów.

Drugim bardzo ważnym składnikiem decydującym o dobrej kondycji naszego owłosienia jest żelazo - pierwiastek, wzmacniający strukturę włosa. Jego niedobór nie tylko oznacza częstsze czyszczenie szczotki, ale także może przyczyniać się do powstania niedokrwistości (anemii). Dlatego też tak istotne jest zarówno to, aby zadbać o źródło żelaza w diecie oraz o jego przyswajalność, która hamowana jest przez kofeinę oraz szczawiany. Zatem jedzenie nawet codziennie fasolki szparagowej, suszonych moreli i wołowiny nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli jednocześnie będziemy pić hektolitry kawy/herbaty, jeść szpinak, gotować zupę szczawiową.

W diecie na wypadanie włosów ponadto należy zadbać o białko, czyli produkty takie jak: strączki, nabiał, ryby oraz drób. Nie można także zapominać o witaminach. Szczególnie powinno się zadbać o źródło:
Witaminy B5 bardzo ważnej dla prawidłowego funkcjonowania keratynocytów, czyli komórek budujących łodygę włosa. Witaminę B5 znajdziemy w wątróbce, żółtkach jaj, czy produktach pszczelich.
Biotyny, zwanej jako witamina H, która stanowi bodziec energentyczny dla wzrostu włosów. Biotyna w dużej ilości obecna jest w drożdżach, mleku i wątróbce.
* “Witaminy młodości” A, C, E, które nie tylko poprawiają kondycję włosów, ale także skóry oraz paznokci. Tutaj głównie należy kierować się kolorystyką warzyw i owoców. Zielone, czerwone i pomarańczowe zazwyczaj stanowią najlepsze źródło tych witamin.

Jak jeszcze można zapobiec wypadaniu włosów?

Przede wszystkim zadbać o odpowiednią pielęgnację. I nie chodzi tu wyłącznie o stosowanie profesjonalnych szamponów na wypadanie włosów jak na przykład Dercos Vichy. Należy uświadomić sobie, że bardzo często zabiegi pielęgnacyjne, które tak pieczołowicie wykonujemy są zbyt inwazyjne dla naszych włosów. Dlatego też obok wprowadzenia odpowiedniej diety na wypadanie włosów warto przestać je męczyć i pożegnać się na jakiś czas z prostownicą czy farbą.

Szukając sposobu na łysienie wiele osób sięga po suplementy diety na wypadanie włosów. Czy to dobre rozwiązanie? Wydaje się, że nie ma nic złego w stosowaniu suplementacji, jednak należy pamiętać, że w Polsce bardzo wiele tego typu medykamentów nie jest dokładnie przebadanych, a ich skład wzięty pod lupę może okazać się wielkim zaskoczeniem. Na pewno dobrze jest uzupełniać brakujące pierwiastki i witaminy w sposób naturalny - jedząc jabłko lub pijąc mus truskawkowy. Ponadto przyjmowanie suplementów diety powinno odbywać się w porozumieniu w lekarzem.

go to top