OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak działają przeciwutleniacze w kosmetykach?

Przeciwutleniacze to związki chemiczne większości kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy. Czy wiesz czym są przeciwutleniacze i jaka jest ich rola w kosmetyce? Dowiedz się więcej o antyoksydantach i działaniu antyoksydacyjnym!

jak działają przeciwutleniacze w kosmetykach

Przeciwutleniacze w kosmetykach - definicja i cechy charakterystyczne

Przeciwutleniaczami nazywa się związki chemiczne, które wykorzystuje się podczas produkcji różnego rodzaju kosmetyków pielęgnacyjnych. Ich stężenie w danym produkcie jest niewielkie, ponieważ oscyluje w granicach 0.001% - 1%. Mimo z pozoru tak niewielkiej ilości, ich dobroczynne działanie jest bardzo widoczne. Co istotne, aby konkretny przeciwutleniacz mógł znaleźć się w składzie kosmetyku musi być przebadany pod kątem dermatologicznym. Oznacza to, iż powinien być bezpieczny dla skóry, czyli wykazywać tolerancję skórną oraz być nietoksyczny, czyli nie powodować żadnych skutków ubocznych. Dodatkowo przeciwutleniacze powinny mieć wysoką skuteczność nawet, gdy występują w niewielkim stężeniu; dobrą rozpuszczalność w preparacie; a także być odporne na działanie czynników fizycznych, chemicznych oraz wysokiej temperatury.

Rola przeciwutleniaczy w kosmetyce

Przeciwutleniacze wykorzystuje się do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych w celu wzmocnienia ich dobroczynnego działania na kondycję skóry. Przeciwutleniacze hamują proces peroksydacji nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT, które są składnikiem emulsji kosmetycznej oraz pełnią ważną funkcję ochronną względem kompozycji zapachowych. Innymi, równie istotnymi rolami przeciwutleniaczy w kosmetykach są neutralizacja wolnych rodników, ochrona nici DNA oraz wsparcie produkcji kolagenu i elastyny. W praktyce, działanie to dotyczy troski o kondycję skóry pod kątem jej zdrowego i młodego wyglądu. Skóra jest odżywiona, promienna, odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, a także na proces starzenia.

Działanie antyoksydantów

Działanie antyoksydacyjne dzieli się na dwa rodzaje, zwane mechanizmami.

  • Mechanizm pierwotny bazuje na przerwaniu reakcji łańcuchowej poprzez przekształcenie wolnych rodników do stabilniejszych form.
  • Mechanizm wtórny jest bardziej złożony i skomplikowany. Dotyczy opóźnienia utleniania lipidów, co następuje wskutek absorpcji promieniowania UV, dezaktywacji tlenu singletowego, a także częściowe zregenerowanie przeciwutleniaczy pierwotnych, stworzenie tzw. ochronnej powierzchni oraz kompleksonowanie jonów metali, które katalizują autooksydację.

Przykłady przeciwutleniaczy

Najczęściej wykorzystywanymi przeciwutleniaczami w kosmetyce są tokoferole i butylohydroksyanizol, które działają na podstawie wyżej opisanego mechanizmu pierwotnego. Z kolei antyutleniacze, działające na bazie mechanizmu wtórnego, które równie często znajdują się w kosmetykach to palmitynian askorbylu. Wśród naturalnych antyoksydantów - przeciwutleniaczy roślinnych wyróżnia się natomiast sylimarynę, kurkuminę oraz piknogenol.

Dobre kosmetyki o działaniu antyoksydacyjnym

Sięgając po kosmetyk o działaniu antyoksydacyjnym, upewnij się, że w jego składzie znajdują się przeciwutleniacze. Ich obecność jest warunkiem, aby cieszyć się dobroczynnościami, jakie wnoszą te składniki. Na rynku kosmetycznym można znaleźć wiele produktów, które wzmacniają struktury kolagenu i elastyny oraz opóźniają proces starzenia się skóry i powstawanie zmarszczek. Należy jednak pamiętać, że tylko te z nich będą skutecznie działać, które w swoim składzie będą posiadać składniki o działaniu antyoksydacyjnym.

Zespół Vichy

go to top