OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak działają przeciwutleniacze w kosmetykach?

Przeciwutleniacze to związki chemiczne większości kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy. Czy wiesz czym są przeciwutleniacze i jaka jest ich rola w kosmetyce? Dowiedz się więcej o antyoksydantach i działaniu antyoksydacyjnym!

Przeciwutleniacze w kosmetykach - definicja i cechy charakterystyczne

Jak działają przeciwutleniacze w kosmetykach?

Przeciwutleniaczami nazywa się związki chemiczne, które wykorzystuje się podczas produkcji różnego rodzaju kosmetyków pielęgnacyjnych. Ich stężenie w danym produkcie jest niewielkie, ponieważ oscyluje w granicach 0.001% - 1%. Mimo z pozoru tak niewielkiej ilości, ich dobroczynne działanie jest bardzo widoczne. Co istotne, aby konkretny przeciwutleniacz mógł znaleźć się w składzie kosmetyku musi być przebadany pod kątem dermatologicznym. Oznacza to, iż powinien być bezpieczny dla skóry, czyli wykazywać tolerancję skórną oraz być nietoksyczny, czyli nie powodować żadnych skutków ubocznych. Dodatkowo przeciwutleniacze powinny mieć wysoką skuteczność nawet, gdy występują w niewielkim stężeniu; dobrą rozpuszczalność w preparacie; a także być odporne na działanie czynników fizycznych, chemicznych oraz wysokiej temperatury.

Rola przeciwutleniaczy w kosmetyce

Jak działają przeciwutleniacze w kosmetykach?

Przeciwutleniacze wykorzystuje się do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych w celu wzmocnienia ich dobroczynnego działania na kondycję skóry. Przeciwutleniacze hamują proces peroksydacji nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT, które są składnikiem emulsji kosmetycznej oraz pełnią ważną funkcję ochronną względem kompozycji zapachowych. Innymi, równie istotnymi rolami przeciwutleniaczy w kosmetykach są neutralizacja wolnych rodników, ochrona nici DNA oraz wsparcie produkcji kolagenu i elastyny. W praktyce, działanie to dotyczy troski o kondycję skóry pod kątem jej zdrowego i młodego wyglądu. Skóra jest odżywiona, promienna, odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, a także na proces starzenia.

Działanie antyoksydantów

Jak działają przeciwutleniacze w kosmetykach?

Działanie antyoksydacyjne dzieli się na dwa rodzaje, zwane mechanizmami.

* Mechanizm pierwotny bazuje na przerwaniu reakcji łańcuchowej poprzez przekształcenie wolnych rodników do stabilniejszych form.

* Mechanizm wtórny jest bardziej złożony i skomplikowany. Dotyczy opóźnienia utleniania lipidów, co następuje wskutek absorpcji promieniowania UV, dezaktywacji tlenu singletowego, a także częściowe zregenerowanie przeciwutleniaczy pierwotnych, stworzenie tzw. ochronnej powierzchni oraz kompleksonowanie jonów metali, które katalizują autooksydację.

Przykłady przeciwutleniaczy

Jak działają przeciwutleniacze w kosmetykach?

Najczęściej wykorzystywanymi przeciwutleniaczami w kosmetyce są tokoferole i butylohydroksyanizol, które działają na podstawie wyżej opisanego mechanizmu pierwotnego. Z kolei antyutleniacze, działające na bazie mechanizmu wtórnego, które równie często znajdują się w kosmetykach to palmitynian askorbylu. Wśród naturalnych antyoksydantów - przeciwutleniaczy roślinnych wyróżnia się natomiast sylimarynę, kurkuminę oraz piknogenol.

Dobre kosmetyki o działaniu antyoksydacyjnym

Jak działają przeciwutleniacze w kosmetykach?

Sięgając po kosmetyk o działaniu antyoksydacyjnym, upewnij się, że w jego składzie znajdują się przeciwutleniacze. Ich obecność jest warunkiem, aby cieszyć się dobroczynnościami, jakie wnoszą te składniki. Na rynku kosmetycznym można znaleźć wiele produktów, które wzmacniają struktury kolagenu i elastyny oraz opóźniają proces starzenia się skóry i powstawanie zmarszczek. Należy jednak pamiętać, że tylko te z nich będą skutecznie działać, które w swoim składzie będą posiadać składniki o działaniu antyoksydacyjnym. Przykładem takiego produktu, a w zasadzie dermokosmetyku (kosmetyk, który posiada właściwości lecznicze i upiększające jednocześnie) jest Slow Age Vichy - pielęgnacja nawilżająca i opóźniająca pojawienie się oznak starzenia.

Rekomendowane produkty

 • Pielęgnacja opóźniająca pojawianie się oznak starzenia - do wszystkich typów skóry
 • Najczęściej czytane

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Pielęgnacja ciała

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

  Przeczytaj artykuł

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Składniki dermokosmetyków

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  10 zastosowań olejku herbacianego

  Pielęgnacja ciała

  10 zastosowań olejku herbacianego

  Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

  Przeczytaj artykuł

  Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

  Pielęgnacja ciała

  Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

  Czytając składy produktów, często niektóre pozycje mówią nam bardzo niewiele bądź w ogóle nic. Dlatego zdarza się, że wybieramy kosmetyki, które mają gorszą formułę, przez co codzienna pielęgnacja nie jest tak efektywna, jak mogłaby być. Dlatego warto poznać składniki, które nie są powszechnie znane, a wchodzą w skład wielu produktów. Jednym z nich jest limonene. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jakie ma zastosowanie w kosmetyce!

  Przeczytaj artykuł

  go to top