OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak skutecznie radzić sobie z nadmiernym poceniem się ciała?

 • favoris

Nadmierne pocenie się to bardzo uciążliwe schorzenie. Zahamuj je, dzięki zwalczeniu podstawowych przyczyn, które je wywołują.

Nadmierna potliwość jest schorzeniem nie tylko uciążliwym ale i krępującym. Plamy pod pachami, spływający po czole pot, czy nadmiernie wilgotne dłonie, to najczęstsze powody, dla których powoli wycofujesz się z życia towarzyskiego. Nie wybieraj jednak życia samotnika tylko dlatego, że doskwiera ci nadmierne pocenie. Istnieją przecież sposoby na pozbycie się tej przykrej dolegliwości.

Przyczyny nadmiernego pocenia

Nadmierne pocenie się jest efektem zwiększonego wydzielania potu przez gruczoły ekrynowe. Możesz mieć na nie podatnośc niezależnie od tego jaki rodzaj skóry posiadasz. Występują one na całej powierzchni skóry, a ich ilość szacuje się na 2-3 mln. Największe skupiska tych gruczołów znajdują się w okolicach pach, dłoni, nosa, czoła oraz podeszw stóp. To dlatego w tych obszarach najszybciej i najbardziej się pocimy. Wydzielanie potu związane jest ściśle ze zjawiskiem termoregulacji. Kiedy temperatura otoczenia się podnosi, wówczas nasz organizm stara się schłodzić poprzez wydzielanie potu. Granicą cieplną, po której występuje nadmierne pocenie się, jest temperatura 31 stopni Celsjusza. Może on być objawem przemeczenia i stresu W przypadku podwyższonej temperatury otoczenia, w wyniku nagłego stresu, czy też wysiłku fizycznego, nadmierne pocenie się jest całkowicie normalne. Jednak jeśli nadpotliwość dotyka nas notorycznie, bez względu na sytuację emocjonalną, czy temperaturę pomieszczenia, wówczas mamy do czynienia ze zjawiskiem odbiegającym od normy. Nadmierne pocenie przyczyny może mieć wielorakie:

*Może być wynikiem chorób,
*Może być związane z trybem życia lub dietą np. zbyt dużą ilością kofeiny czy nikotyny,
*Może wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi np. w okresie menopauzy.

W momencie, gdy źródłem nadpotliwości jest konkretna choroba, czy zaburzenia hormonalne, z pomocą może przyjść lekarz, który po zdiagnozowaniu problemu, przepisze nam odpowiednie do schorzenia lekarstwa lub hormony. W przypadku, gdy winę za nadmierne pocenie się ponosi niezdrowy tryb życia, wystarczy udać się do dietetyka, aby zmodyfikował nam dietę. Z naszej zaś strony, oprócz zmiany menu, powinna również nastąpić zmiana trybu życia na bardziej aktywny.  Bywa jednak i tak, że źródło nadpotliwości pozostaje nieznane. Wtedy, niestety, musisz na własną rękę sięgnąć po znane sposoby na zahamowanie nadmiernego pocenia się.

Sposoby na zahamowanie pocenia

Co zrobić, żeby się nie pocić? Jeśli twój problem dotyczy głównie obszaru pach, w pierwszej kolejności sięgnij po sprawdzone antyperspiranty. Być może do tej pory używałaś kosmetyków, których składniki były zbyt słabe, by poradzić sobie z nadmierną aktywnością gruczołów potowych. Zwróć więc uwagę, aby posiadały one przynajmniej sole glinu lub sole aluminium, tak jak np. antyperspirant Vichy Kuracja przeciw nadmiernemu poceniu 48- godzinna skuteczność, które powstrzymają zbyt intensywne pocenie, zapewnią ci suchość skóry przez cały dzień i pozostawią świeży i przyjemny zapach. Pamiętaj również o częstym podmywaniu pach w ciągu dnia oraz noszeniu ubrań z naturalnych, przepuszczających powietrze, materiałów. Jeżeli twoim głównym problemem są zbyt wilgotne dłonie czy stopy, możesz zastosować kąpiele ziołowe z kory dębu, szałwii, rumianku, liści orzecha włoskiego i mięty. Kiedy kąpiele nie przyniosą zadowalających rezultatów, a nadmierne pocenie się bardzo ci dokucza, udaj się do gabinetu kosmetycznego na zabieg jonoforezy. Jonoforeza to zabieg elektroleczniczy, który polega na wprowadzeniu do tkanek leku, czy innych substancji aktywnych, przy pomocy prądu stałego. Nie jest bolesny i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. W skrajnych przypadkach, kiedy miejscowe pocenie jest bardzo nasilone, a ty nie możesz dać sobie z nim rady nieinwazyjnymi metodami, możesz wypróbować zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej. Metoda ta przynosi świetne rezultaty, jednak jej efekt jest nietrwały. Zabieg trzeba powtarzać co 6-12 miesięcy.

Rekomendowane produkty

 • Dezodorant Kuracja przeciw nadmiernemu poceniu. 48-godzinna skuteczność VICHY
 • Najczęściej czytane

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Składniki dermokosmetyków

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Pielęgnacja ciała

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

  Przeczytaj artykuł

  10 zastosowań olejku herbacianego

  Pielęgnacja ciała

  10 zastosowań olejku herbacianego

  Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

  Przeczytaj artykuł

  go to top