OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak żyć w zgodzie z naturą? Zacznij od kremu!

 • favoris

Życie w zgodzie z naturą stało się w ostatnich czasach bardzo modne. Dzięki temu coraz częściej i chętniej sięgamy po owoce, wsiadamy na rower, a także… wybieramy kosmetyki bez chemii. Bowiem jak żyć w zgodzie z naturą, kiedy codziennie używane przez nas kremy mogą zawierać wiele szkodliwych substancji? Zobacz, czym tak naprawdę są kosmetyki naturalne.

Naturalnie, organicznie, ekologicznie - czyli jak wybrać krem w zgodzie z naturą

W Polsce kosmetyki naturalne to swoiste novum. Swoiste o tyle, że ustawy prawne dotychczas nie sprecyzowały, co konkretnie ma kryć się pod nazwą “kosmetyki naturalne”. A skoro nie ma jednoznacznej definicji, znaczenie tego określenia może rozciągać się na wiele różnych produktów, niekoniecznie pozostających w zgodzie z naturą.
Ogólnie rzecz ujmując, za kosmetyki naturalne, eko i bio powinno uznawać się wyłącznie te produkty, które spełniają szereg restrykcyjnych norm produkcyjnych ocenianych przez światowe organizacje certyfikujące jak na przykład ECOCERT.  Tego typu instytucje przed wystawieniem certyfikatu sprawdzają:
- czy dany kosmetyk był wykonany wyłącznie z substancji naturalnych (roślinnych, zwierzęcych, mineralnych),
- czy stosowane do ich uzyskania procesy fizyczne były szkodliwe dla środowiska (W produkcji kosmetyków naturalnych dopuszcza się: tłoczenie, ekstrakcję, filtrację, destylację, czy na przykład suszenie.)
- jak powstało jego opakowanie.

Skoro wyprodukowanie kremu bio wiąże się z tyloma wytycznymi nic dziwnego, że jego cena będzie stosunkowo większa od zwykłego kremu. Jednak w naszym kraju to i tak nie ma znaczenia, bowiem nawet kosmetyk z górnej półki, oznaczony jako ekologiczny, może okazać się zwykłym kotem w worku. Zatem co mają zrobić ci, którzy chcą być “eko” i wciąż pytają: jak żyć w zgodzie z naturą? Otóż przede wszystkim powinni zostać wnikliwymi badaczami etykiet.

Surowce naturalne, roślinne i mineralne - czyli, czego szukać w kosmetykach chcąc żyć w harmonii z naturą

Pytający, "Jak żyć w zgodzie z naturą?" wcale nie muszą wyszukiwać kremów z lapidarnymi graficznie etykietami z zielonym napisem EKO, czy BIO. Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele produktów o tzw. dobrym składzie, które ani nie podrażnią skóry, ani nie będą szkodliwe dla środowiska. Są to w głównej mierze te preparaty, których formuła w wysokim stopniu skomponowana jest z naturalnych surowców. Skądinąd warto podkreślić, że wcale nie muszą to być surowce ze specjalnych upraw ekologicznych. Wystarczy, aby nie pochodziły z roślin modyfikowanych genetycznie oraz z ciał martwych zwierząt (tu szczególnie należy uważać na rozsławione kolagen i elastynę).
Warto zatem sięgać po produkty, których podstawą jest woda termalna wzbogacona o wiele naturalnych pierwiastków i minerałów (porównaj Vichy Slow Age), które nie zawierają oczywiście konserwantów, a także które zostały odpowiednio przebadane. Ważnym testem, decydującym o bezpieczeństwie jego stosowania, jest test dermatologiczny. Ma on przede wszystkim sprawdzić, czy dany preparat nie powoduje jakichś niepokojących zmian na skórze i potwierdzić, że receptura kosmetyku jest adekwatna do jego opisu.

Jak więc żyć w zgodzie z naturą? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Na pewno należy kierować się rozsądkiem i nieustannie powiększać swoją wiedzę. Wówczas takie kwestie, jak odżywianie dziecka w zgodzie z naturą, czy wybór odpowiednio lekkiego kremu nawilżającego staną się EKO, a my będziemy mieli czyste sumienie.

Rekomendowane produkty

 • Pielęgnacja opóźniająca pojawianie się oznak starzenia
 • Najczęściej czytane

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Składniki dermokosmetyków

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Składniki dermokosmetyków

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  go to top