getGeoIPCountryCode = SiteAppCode = PL Test : 'PL/'

OK

OKCancel

Thank you

Close
mediacachable:1

Jak żyć w zgodzie z naturą? Zacznij od kremu!

Jak żyć w zgodzie z naturą? Zacznij od kremu!
 • favoris

Życie w zgodzie z naturą stało się w ostatnich czasach bardzo modne. Dzięki temu coraz częściej i chętniej sięgamy po owoce, wsiadamy na rower, a także… wybieramy kosmetyki bez chemii. Bowiem jak żyć w zgodzie z naturą, kiedy codziennie używane przez nas kremy mogą zawierać wiele szkodliwych substancji? Zobacz, czym tak naprawdę są kosmetyki naturalne.

Naturalnie, organicznie, ekologicznie - czyli jak wybrać krem w zgodzie z naturą

W Polsce kosmetyki naturalne to swoiste novum. Swoiste o tyle, że ustawy prawne dotychczas nie sprecyzowały, co konkretnie ma kryć się pod nazwą “kosmetyki naturalne”. A skoro nie ma jednoznacznej definicji, znaczenie tego określenia może rozciągać się na wiele różnych produktów, niekoniecznie pozostających w zgodzie z naturą.
Ogólnie rzecz ujmując, za kosmetyki naturalne, eko i bio powinno uznawać się wyłącznie te produkty, które spełniają szereg restrykcyjnych norm produkcyjnych ocenianych przez światowe organizacje certyfikujące jak na przykład ECOCERT.  Tego typu instytucje przed wystawieniem certyfikatu sprawdzają:
- czy dany kosmetyk był wykonany wyłącznie z substancji naturalnych (roślinnych, zwierzęcych, mineralnych),
- czy stosowane do ich uzyskania procesy fizyczne były szkodliwe dla środowiska (W produkcji kosmetyków naturalnych dopuszcza się: tłoczenie, ekstrakcję, filtrację, destylację, czy na przykład suszenie.)
- jak powstało jego opakowanie.

Skoro wyprodukowanie kremu bio wiąże się z tyloma wytycznymi nic dziwnego, że jego cena będzie stosunkowo większa od zwykłego kremu. Jednak w naszym kraju to i tak nie ma znaczenia, bowiem nawet kosmetyk z górnej półki, oznaczony jako ekologiczny, może okazać się zwykłym kotem w worku. Zatem co mają zrobić ci, którzy chcą być “eko” i wciąż pytają: jak żyć w zgodzie z naturą? Otóż przede wszystkim powinni zostać wnikliwymi badaczami etykiet.

Parabeny, konserwanty, barwniki - czyli co szkodzi z natury

Na początku krótkiego kursu dla wnikliwych badaczy etykiet najważniejszą informacją jest to, co takiego jest w kosmetykach, a być nie powinno, bo szkodzi:

KONSERWANTY, dzięki nim kosmetyki mają dłuższą datę użytku, jednak mają także właściwości alergizujące, a nawet kancerogenne. W ekoproduktach całkowicie zakazane są konserwanty syntetyczne, tj. Methyldibromoglutaronitrile, Imidazolidinyl Urea, Diazolidinyl Urea, Cetylpyridinium Chloride. Dopuszcza się z kolei: Potasion Sorbate, Sodium Benzoate, stosowane również przy konserwacji żywności.
PARABENY, czyli również konserwanty. Znajdują się w większości kremów nawilżających i mydeł. Działają na skórę alergizująco, drażniąco, uwrażliwiająco. Przenikają przez naczynia włosowate i dostają się do limfy, działając na cały organizm. Uznaje się je za źródło pokrzywki i rumienia. Zaleca się ostrożność w ich używaniu kobietom w ciąży i karmiącym. Parabeny w kosmetykach łatwo rozpoznać, ponieważ ich nazwa ma końcówkę -paraben: Methylparaben, Ethylparaben, etc.
SYNTETYCZNE ZAPACHY I BARWNIKI to tańsze zamienniki ich naturalnych odpowiedników. Również powodują alergię i podrażnienia.
SLS, SLES, czyli detergenty obecne w chemii gospodarczej (!). Nie tylko wysuszają naskórek, ale także mogą wywołać Atopowe Zapalenie Skóry. Ponadto bardzo często te substancje są zanieczyszczone rakotwórczym Dioxanem.
PEG (glikol polietylenowy) nadający kosmetykom formułę emulsji. Zabezpiecza przed utratą wody z naskórka, jednak może stanowić siedlisko wspomnianego już Dioxanu oraz tlenku etylenu, czyli trującego gazu uszkadzającego strukturę komórkową.
SILIKONY, stosowane dla efektu wygładzenia i wyrównania niedoskonałości. Tworzą na powierzchni skóry specjalny film, który ma wzmacniać barierę hydrolipidową skóry. To dobre rozwiązanie, jednak niekoniecznie dla osób o cerze wrażliwej, dla której zablokowanie ujścia gruczołów łojowych wiąże się z pojawieniem się zmian chorobowych.

Surowce naturalne, roślinne i mineralne - czyli, czego szukać w kosmetykach chcąc żyć w harmonii z naturą

Pytający, "Jak żyć w zgodzie z naturą?" wcale nie muszą wyszukiwać kremów z lapidarnymi graficznie etykietami z zielonym napisem EKO, czy BIO. Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele produktów o tzw. dobrym składzie, które ani nie podrażnią skóry, ani nie będą szkodliwe dla środowiska. Są to w głównej mierze te preparaty, których formuła w wysokim stopniu skomponowana jest z naturalnych surowców. Skądinąd warto podkreślić, że wcale nie muszą to być surowce ze specjalnych upraw ekologicznych. Wystarczy, aby nie pochodziły z roślin modyfikowanych genetycznie oraz z ciał martwych zwierząt (tu szczególnie należy uważać na rozsławione kolagen i elastynę).
Warto zatem sięgać po produkty, których podstawą jest woda termalna wzbogacona o wiele naturalnych pierwiastków i minerałów (porównaj Vichy Slow Age), które nie zawierają oczywiście konserwantów, a także które zostały odpowiednio przebadane. Ważnym testem, decydującym o bezpieczeństwie jego stosowania, jest test dermatologiczny. Ma on przede wszystkim sprawdzić, czy dany preparat nie powoduje jakichś niepokojących zmian na skórze i potwierdzić, że receptura kosmetyku jest adekwatna do jego opisu.

Jak więc żyć w zgodzie z naturą? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Na pewno należy kierować się rozsądkiem i nieustannie powiększać swoją wiedzę. Wówczas takie kwestie, jak odżywianie dziecka w zgodzie z naturą, czy wybór odpowiednio lekkiego kremu nawilżającego staną się EKO, a my będziemy mieli czyste sumienie.

Rekomendowane produkty

 • Pielęgnacja opóźniająca pojawianie się oznak starzenia
 • Najczęściej czytane

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  Wosk pszczeli w kosmetyce - do czego jest wykorzystywany?

  Składniki

  Wosk pszczeli w kosmetyce - do czego jest wykorzystywany?

  Już od dłuższego czasu zauważyć można tendencję wzrostową do wykorzystania wosku pszczelego w kosmetyce. Również coraz więcej osób zdecydowanie sięga po produkty z jego dodatkiem i chwali sobie ich działanie. Poznaj właściwości wosku pszczelego i dowiedz się, dlaczego warto używać kosmetyków na jego bazie!

  Przeczytaj artykuł

  Arbutyna - czy faktycznie jest toksyczna?

  Składniki

  Arbutyna - czy faktycznie jest toksyczna?

  Arbutyna jest naturalnym składnikiem grupy dermokosmetyków, mających zwalczyć problem plam posłonecznych, przebarwień, trądziku czy na przykład pękających naczynek krwionośnych. Chociaż to substancja bardzo skuteczna w działaniu, Unia Europejska uznała ją za “potencjalnie niebezpieczną”. Jednak na czym w istocie polega jej toksyczność? I dlaczego krem z arbutyną jest tak bardzo popularny w Azji, a maść z hydrochinonem łatwo dostępna w Stanach Zjednoczonych?

  Przeczytaj artykuł

  go to top