OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jakich składników kosmetycznych unikać zimą? Jak dbać o skórę?

 • favoris

Ciężkie warunki atmosferyczne powodują, że skóra bardzo łatwo ulega przesuszeniu, odwodnieniu i łuszczeniu, a to sprawia, że coraz częściej towarzyszą jej podrażnienia i zaczerwienienia, a także nieprzyjemne uczucie ściągnięcia i pieczenia. To wszystko powoduje, że o skórę twarzy w zimę należy troszczyć się o wiele bardziej niż w pozostałe pory roku i dostarczać jej na co dzień odpowiednią ilość substancji nawilżających i odżywczych. Podpowiadamy, jakich składników kosmetycznych należy unikać zimą i jak dbać o cerę, by skutecznie zabezpieczyć ją przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Codzienna pielęgnacja skóry twarzy zimą

Prawidłowe funkcjonowanie skóry twarzy zimą jest możliwe tylko wtedy, gdy zapewnimy jej codzienną pielęgnację kosmetykami o odpowiednim składzie. Zimą mamy do czynienia z wyraźnymi zmianami w naturalnym płaszczu hydrolipidowym skóry - znacznemu obniżeniu ulega poziom lipidów w skórze (to znaczy kwasów tłuszczowych, ceramidów i cholesterolu), zaś bariera skóry ulega uszkodzeniu, czego efektem jest jej skłonność do przesuszania, odwodnienia, ściągnięcia i podrażnień. W codziennej pielęgnacji skóry twarzy zimą chodzi zatem właśnie o to, by każdego dnia dostarczać jej odpowiednią ilość tych składników, które tak łatwo traci w wyniku mrozu, wiatru, obniżonej wilgotności powietrza i ogrzewania centralnego.

Skład kosmetyków - substancje pożądane zimą

Zima to czas, w którym skórze potrzebne są przede wszystkim takie składniki, które będą wzmacniały jej naturalną barierę ochronną i wytwarzały na jej powierzchni niewidzialny płaszcz, utrudniający proces ucieczki wody z naskórka. Zadaniem kremu na zimę jest pełnienie zastępczej funkcji naturalnego płaszcza hydrolipidowego, który o tej porze roku jest wyraźnie osłabiony. W ochronnym kremie na zimę powinny zatem znaleźć się lipidy (substancje o charakterze tłuszczów), które znajdziemy m. in. w kremie Vichy Nutrilogie 2, a także substancje uzupełniające i wzmacniające naturalną powłokę naskórka np. ceramidy. Idealnymi towarzyszami na zimę będą też te kosmetyki, które w składzie posiadają: oleje roślinne i mineralne, glicerynę, masło shea, kwas hialuronowy oraz jego pochodne.

Oczywiście należy pamiętać również o tym, by krem do twarzy na zimę był również odpowiednio dostosowany do potrzeb naszego typu cery - cera sucha będzie wymagała od nas dużo większej ilości lipidów i substancji nawilżających niż cera tłusta. Odpowiedni krem do twarzy powinien przede wszystkim pomóc skórze zachować prawidłową równowagę.

Jak dbać o cerę? Składniki kosmetyczne, których unikać

Zimą przede wszystkim należy unikać tych kremów i składników kosmetycznych, które stosujemy na skórze latem. Zdecydowanie należy zrezygnować z lekkich kremów nawilżających na rzecz wyraźnie tłustszych kremów o właściwościach ochronnych, które odnowią płaszcz lipidowy naskórka, dzięki czemu będzie on skuteczniej pełnił swoje funkcje izolacyjne. Lekkie kremy, które zawierają w swoim składzie dużą ilość wody, nie będą w stanie dobrze ochronić skóry przed mrozem. Takich kremów nie należy przede wszystkim stosować bezpośrednio przed wyjściem na zimno, bowiem wilgotna skóra przy kontakcie z mrozem może stać się krucha i skłonna do pękania. Zimą należy też ostrożnie stosować te kosmetyki zawierające kwas salicylowy czy retinoidy, bowiem mogą one przesuszać i podrażniać skórę o tej porze roku.

Rekomendowane produkty

 • Intensywnie pielęgnujący krem ​​do skóry bardzo suchej VICHY NUTRILOGIE
 • Najczęściej czytane

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Pielęgnacja twarzy

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

  Przeczytaj artykuł

  Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

  Pielęgnacja twarzy

  Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

  W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

  Przeczytaj artykuł

  Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

  Pielęgnacja twarzy

  Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

  Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

  Przeczytaj artykuł

  go to top