OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jesteś biernym palaczem? Sprawdź jakie przyniesie to konsekwencje!

  • favoris

Mówi się, że bierne palenie jest bardziej szkodliwe niż palenie bezpośrednie. Mówi się o tym tak często, że zdanie to zamiast motywować siłą przekazu staje się jałowym, pustym frazesem. A przecież jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia wdychanie dymu tytoniowego przez osoby dorosłe stanowi jedną z głównych przyczyn ich przedwczesnej umieralności! Dlatego też należy wciąż uświadamiać biernych palaczy i samych palących o skutkach palenia papierosów.

Kto jest biernym palaczem?

Bierne palenie dotyczy osób nieuzależnionych od wyrobów tytoniowych, które narażone są na inhalowanie bocznego strumienia dymu wydychanego przez osobę palącą. Biernym palaczem jest każdy, kto przebywa w otoczeniu osób palących niezależnie od tego czy dzieje się to w pomieszczeniu, czy na zewnątrz.

Ilu jest biernych palaczy w Polsce?

Badania ankietowe z 2007 roku pokazują, że biernymi palaczami jest w naszym kraju aż 25% Polaków. Oznacza to, że ¼ niepalących jest narażona na wdychanie dymu tytoniowego w domu, pracy czy miejscach publicznych i ponosi skutki biernego palenia. Oczywiście od 2007 roku wiele się w Polsce zmieniło. Mamy za sobą ustawę antynikotynową i kilka kampanii społecznych, które w dość dużym stopniu przyczyniły się do zmniejszenia liczby biernych palaczy, a nawet części palaczy aktywnych. Jednak nie można zapominać, że palenie tytoniu wciąż stanowi w Polsce główny powód przedwczesnej umieralności - nałóg skraca nam życie nawet o 22 lata!

Jakie są konsekwencje biernego palenia?

Szkodliwość biernego palenia znacznie przerasta szkodliwość palenia aktywnego. Jak podaje MInisterstwo Zdrowia ekspozycja na dym tytoniowy w pomieszczeniu jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ boczny strumień dymu tytoniowego zawiera nawet do 15 razy więcej tlenku węgla i do 20 razy więcej nikotyny od dymu bezpośrednio wdychanego przez osoby palące. Ponadto wdychany dym składa się także z wielu substancji alergizujących, które mogą powodować podrażnienia naskórka, oczu, błony śluzowej nosa, problemy z układem oddechowym, a nawet wywoływać astmę. Warto jeszcze zaznaczyć, że bycie biernym palaczem oznacza słabszą kondycję, mniejszą wydajność, gorszą zdolność do pracy i ogólną demobilizację - co staje się chyba koronnym argumentem dla wprowadzania zakazu palenia w miejscach pracy.

Ale konsekwencje biernego palenia odbijają się nie tylko na naszym zdrowiu, ale także w znaczący sposób wpływają na nasz wygląd zewnętrzny. Palenie szkodzi skórze, niszczy włosy. Dym papierosowy zmienia ich zapach. Powoduje, że skóra nabiera ziemistego odcienia, staje się przesuszona i a proces starzenia się przebiega szybciej. Notabene to paradoksalne, że w czasach, kiedy wydajemy fortunę na cudowne kremy typu Anti Ageing, uzbrajamy się w maseczki przeciwzmarszczkowe i peelingi usuwające oznaki zmęczenia Idealia, godzimy się na to, aby naszą urodę niszczył tak po prostu dym tytoniowy. Zapominamy, że palenie może przyczynić sie do powstawania zmarszczek w młodym wieku.

Mówiąc o szkodliwości palenia tytoniu, nie można nie wspomnieć o dzieciach. Przecież wielu dorosłych wciąż woli zapalić niż uchronić swoją pociechę od bycia biernym palaczem. Chociaż głód nikotynowy jest na pewno bardzo silny, nie może stanowić to usprawiedliwienia dla palenia przy dzieciach. I nie chodzi tu wyłącznie o wychowanie. Palenie bierne oznacza dla najmłodszych zakażenia dróg oddechowych, nawracające infekcje ucha, upośledzenia funkcji płuc, astmę. Noworodki nastawione na ekspozycję dymu tytoniowego bardzo często mają niską masę urodzeniową i są bardziej narażone na śmierć łóżeczkową.

Na jakie choroby są narażeni bierni palacze?

Astmę oskrzelową;
Niedokrwienną chorobę serca;
Choroby układu krążenia;
Udar mózgu;
Raka płuc, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej;
Inne nowotwory złośliwe;
Przewlekłe nienowotworowe choroby układu oddechowego;

Mówienie o konsekwencjach biernego palenia jest bardzo ważne. Powinien być to temat, który, podobnie jak akcje antynikotynowe, nie schodzi ze społecznej wokandy. Dlaczego? Głównie dlatego, że ograniczenie biernego palenia wiążę się z ograniczeniem palenia w ogóle, palenia za sprawą którego co 6 sekund na świecie umiera jedna osoba.

Najczęściej czytane

Schodząca skóra po opalaniu - sprawdź jak sobie z nią radzić!

Schodząca skóra po opalaniu - sprawdź jak sobie z nią radzić!

Schodząca skóra po opalaniu to częsta “pamiątka” z wakacji, będąca efektem nadmiernej ekspozycji słonecznej bez zabezpieczenia skóry odpowiednimi kosmetykami. Łuszcząca się skóra po opalaniu jest nie tylko bardzo uporczywym, ale też mało estetycznym problemem, dlatego zazwyczaj chcemy jak najszybciej się jej pozbyć. Podpowiadamy zatem, jakie są skuteczne sposoby na schodzącą skórę po opalaniu!

Przeczytaj artykuł

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Pielęgnacja ciała

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

Przeczytaj artykuł

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Pielęgnacja twarzy

Jak szybko pozbyć się pryszcza?


Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

Przeczytaj artykuł

Swędzenie skóry na tle nerwowym - jak radzić sobie z uciążliwym problemem?

Porady ekspertów

Swędzenie skóry na tle nerwowym - jak radzić sobie z uciążliwym problemem?

Niewiele osób uświadamia sobie, że to, co czujemy bardzo często oddziałuje na nasze ciało. Silne emocje niejednokrotnie przejawiają się pod postacią trądziku, a przewlekły stres może powodować świąd całego ciała bądź określonych jego partii. Swędzenie skóry na tle nerwowym może być schorzeniem somatycznym, którego leczenie wymaga pomocy psychologa.

Przeczytaj artykuł

go to top