OK

OK Cancel

Thank you

Close

Komórki tłuszczowe - jak je zredukować?

Nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu, udach i ramionach oraz uporczywy cellulit - to niedoskonałości, które spędzają sen z powiek wielu z nas. Jak skutecznie spalić tłuszcz, aby uzyskać efekt smukłej sylwetki? Czy komórki tłuszczowe można w ogóle zredukować? Podpowiadamy, jak powinno wyglądać usuwanie tłuszczu z brzucha, ud czy ramion!

Komórki tłuszczowe - jak to działa?

Komórki tłuszczowe - jak je zredukować?

Większość ludzi nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak działają komórki tłuszczowe, na czym polega proces ich spalania i co się z nimi dzieje w dalszym etapie. Prawda jest taka, że jest to dość skomplikowany proces biochemiczny, jednak dobra wiadomość jest taka, że możemy skutecznie pozbyć się nadmiaru tłuszczu, a tym samym cieszyć się zgrabną sylwetką. 

Gdy tracimy tłuszcz, komórki tłuszczowe, zwane też adipocytami, wcale nie znikają ani też nie przenoszą w inne miejsce - komórki tłuszczowe zostają pod skórą w tym samym miejscu (na brzuchu, udach, ramionach czy też zewnętrznej części mięśni). To właśnie z tego powodu nie widać podkreślonych mięśni w wybranych częściach ciała, gdy w naszym organizmie znajduje się zbyt duża ilość tłuszczu. Tłuszcz gromadzi się wewnątrz komórki tłuszczowej w postaci trójglicerydów - nie spala się on bezpośrednio w adipocytach, bowiem musi on zostać najpierw uwolniony z komórki przy pomocy skomplikowanych procesów hormonalnych i enzymatycznych. 

Komórka musi być odpowiednio stymulowana do uwalniania tłuszczu, by następnie uwolnić swoją zawartość do krwiobiegu (trójglicerydy w postaci wolnych kwasów tłuszczowych) i za pośrednictwem krwi przetransportować ją do tych tkanek, które potrzebują energii. Kiedy nasze ciało potrzebuje energii, np. w przypadku, gdy spożywamy mniej kalorii niż spalamy, nasz organizm zaczyna uwalniać te hormony i enzymy, które przekazują komórkom tłuszczowym informację, by zaczęły uwalniać zapasy tłuszczu. Kiedy natomiast adipocyty uwalniają kwasy tłuszczowe, te pierwsze kurczą się, czego efektem jest szczuplejsze ciało. A zatem komórki nie znikają, ale tracąc tłuszcz zmniejszają się, dzięki czemu osiągamy oczekiwane rezultaty w postaci zmniejszonej objętości ciała.

Ćwiczenia + dieta na spalenie tkanki tłuszczowej

Komórki tłuszczowe - jak je zredukować?

Uwalnianie tłuszczu z komórek tłuszczowych może być naprawdę efektywne tylko w przypadku, gdy będziemy przestrzegać odpowiednich zasad zdrowego żywienia, a dodatkowo zwiększymy swoją aktywność fizyczną. Możemy oczywiście samodzielnie zmienić swoje codzienne nawyki żywieniowe i rozpocząć ćwiczenia na spalanie tłuszczu, jednak prawda jest taka, że warto skonsultować to ze specjalistami - dietetykiem czy trenerem personalnym. Najlepsze efekty przyniesie nam profesjonalnie skomponowana dieta oraz trening, które powinny być indywidualnie dopasowane do naszej aktualnej wagi, poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie czy schorzeń, z którymi na co dzień się zmagamy. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrana dieta i ćwiczenia to podstawa w walce z nadprogramowymi kilogramami!

Kriolipoliza i zabiegi na cellulit

Komórki tłuszczowe - jak je zredukować?

Współcześnie objętość naszego ciała możemy zmniejszyć nie tylko przy pomocy odpowiednio dobranej diety i ćwiczeń, ale też specjalistycznych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej - w tym kriolipolizy, czyli zabiegowi zamrażania tkanki tłuszczowej. Ta metoda różni się od pozostałych przede wszystkim tym, że pozwala na stałe pozbyć się wybranych komórek tłuszczowych z naszego organizmu - urządzenie, które wykorzystuje działanie zimna i podciśnienia, pozwala skutecznie niszczyć komórki tłuszczowe, nie doprowadzając przy tym do naruszenia innych struktur np. nerwów, tkanek, mięśni, skóry czy naczyń włosowatych. Dzięki tej metodzie możemy bardzo szybko i skutecznie pozbyć się nie tylko nadmiaru tłuszczu w wybranych obszarach naszego ciała, ale też uporczywego cellulitu. Eksperci Vichy wskazują na masaże, jako broń w walce z cellulitem. Poprawiają one krążenie, usprawniają przepływ limfy, a poza tym dobrze działają na stan naskórka

Pamiętajmy jednak o tym, że nawet najlepszy zabieg nigdy nie zastąpi nam zdrowego i rozsądnego odżywiania oraz aktywności fizycznej. Choć dzięki zabiegowi możemy pozbyć się komórek tłuszczowych, nie oznacza to, że jesteśmy zabezpieczeni przed powstawaniem nowych adipocytów, dlatego nawet po wykonanym zabiegu zamrażania tkanki tłuszczowej należy pamiętać o zdrowym odżywianiu i codziennej dawce ruchu.

Najczęściej czytane

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Pielęgnacja ciała

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

Przeczytaj artykuł

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Składniki dermokosmetyków

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

10 zastosowań olejku herbacianego

Pielęgnacja ciała

10 zastosowań olejku herbacianego

Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

Przeczytaj artykuł

Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

Pielęgnacja ciała

Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

Czytając składy produktów, często niektóre pozycje mówią nam bardzo niewiele bądź w ogóle nic. Dlatego zdarza się, że wybieramy kosmetyki, które mają gorszą formułę, przez co codzienna pielęgnacja nie jest tak efektywna, jak mogłaby być. Dlatego warto poznać składniki, które nie są powszechnie znane, a wchodzą w skład wielu produktów. Jednym z nich jest limonene. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jakie ma zastosowanie w kosmetyce!

Przeczytaj artykuł

go to top