OK

OK Cancel

Thank you

Close

Łojotokowe zapalenie skóry głowy - objawy, leczenie

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to rodzaj zapalenia, które ma charakter przewlekły i nawracający. Do najczęstszych objawów tej choroby należą łupież, świąd i zaczerwienienia skóry głowy. Poznaj więcej objawów oraz sposoby leczenia łojotokowego zapalenia!

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy - objawy, leczenie

To choroba skóry głowy, która jest jednym z łagodniejszych rodzajów schorzeń. Łojotokowe zapalenie cechuje się tym, że jest przewlekłe i ma skłonność do nawracania. Mimo że zapalenie to najczęściej dotyka skóry głowy, to u dorosłych może również pojawić się w obrębie brwi, skrzydełek nosa, kanałów słuchowych, za uszami, a także na klatce piersiowej, przy pachwinach i wokół pach. Łojotokowe zapalenie skóry głowy najczęściej pojawia się u dorosłych, jednak może ono mieć związek z ciemieniuchą (grube, żółte i szorstkie łuski), która bardzo często pojawia się w dzieciństwie.

Przyczyny choroby

Łojotokowe zapalenie skóry głowy jest związane z nadaktywnością gruczołów łojowych, które produkują sebum - naturalnie natłuszczający łój. Jest on niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów zachodzących w skórze. W nadmiarze jednak może doprowadzić do różnych dysfunkcji i schorzeń skóry, takich jak trądzik, skłonność do przetłuszczania i świecenia się skóry, łupież czy też właśnie do łojotokowego zapalenia. Dzieje się to za sprawą bytujących w łoju drożdży (Pityrosporum i Malassezia).
Do innych przyczyn łojotokowego zapalenia skóry głowy zalicza się: osłabienie układu odpornościowego, uszkodzenia skóry, choroby neurologiczne i psychiatryczne, przyjmowanie niektórych leków, a także predyspozycje genetyczne do łuszczycy.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy

* łupież tłusty (duże, żółte i tłuste łuski) na skórze głowy i włosach, a także na brwiach, wąsach i brodzie,
* zaczerwieniona skóra głowy,
* świąd, pieczenie, szczypanie skóry głowy,
* białe lub żółte łuski i tzw. skorupa na skórze głowy, twarzy, uszach, a nawet na innych częściach ciała.

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Postępowanie, mające na celu eliminację choroby skóry głowy, jest niezwykle ważne, ponieważ ma ona charakter przewlekły i nawracający. W toku leczenia, przede wszystkim należy postawić na pielęgnację i jej jakość, co wyraża się w higienie skóry. Do tego niezbędne są dermokosmetyki, czyli kosmetyki, które nie tylko pielęgnują, ale mają również możliwość leczenia. Bardzo pomocne mogą okazać się wszelkiego rodzaju peelingi (enzymatyczne lub drobnoziarniste), kremy nawilżające i szampony, np. Szampon przeciwłupieżowy Vichy Dercos, dedykowany do włosów przetłuszczających się i z łupieżem. Warto zaznaczyć, że skłonność do przetłuszczania i łupież są głównymi objawami łojotokowego zapalenia skóry głowy, zatem tego rodzaju szampon pomoże je wyeliminować, co będzie pierwszym krokiem do pozbycia się zapalenia skóry głowy.

Rekomendowane produkty

go to top