getGeoIPCountryCode = SiteAppCode = PL Test : 'PL/'

OK

OKCancel

Thank you

Close
mediacachable:1

Methylisothiazolinone - trudna nazwa na opakowaniach produktów? Sprawdź, co się pod nią kryje!

Methylisothiazolinone - trudna nazwa na opakowaniach produktów?  Sprawdź, co się pod nią kryje!
  • favoris

Methylisothiazolinone jest składnikiem, który można znaleźć na opakowaniach wielu różnorodnych produktów. Dowiedz się, czym jest ta substancja i jaką pełni funkcję w kosmetykach!

Methylisothiazolinone - substancja chemiczna obecna w kosmetykach

Methylisothiazolinone w nazwie chemicznej przyjmuje następującą postać: 2-metylo-2H-izotiazol-3-on. W spolszczonej i nieco łatwiejszej nazwie określa się ją metyloizotiazolinonem, co i tak jest trudne do wymowy i zapamiętania. Coraz więcej uwagi przykładamy do składu kosmetyków, dlatego warto wiedzieć czym jest methylisothiazolinone, ponieważ substancję tę można znaleźć w wielu różnych produktach.

Metyloizotiazolinon jako składnik kosmetyków

Główna funkcja methylisothiazolinone opiera się na jego konserwujących właściwościach. Z tego właśnie względu pełni on rolę substancji konserwującej dany kosmetyk. Oznacza to, że zapobiega rozwojowi mikroorganizmów i jednocześnie uniemożliwia ich przetrwanie w czasie, w którym stosujemy dany produkt. Metyloizotiazolinon sprawia, że aplikując dany kosmetyk przy pomocy palców, wszelkie bakterie z otoczenia (znajdujące się przede wszystkim na palcach) nie przedostają się do kosmetyku. Rozwój szkodliwych bakterii, czyli tzw. wtórne zakażenie bakteryjne, zostaje zatrzymany.

Czy methylisothiazolinone jest szkodliwą substancją konserwującą?

Methylisothiazolinone jest powszechnie wykorzystywaną substancją. Gdyby była szkodliwa i niebezpieczna, nie byłaby dopuszczona do sprzedaży, a jej obecność w składzie INCI w kosmetykach byłaby zabroniona. Tymczasem metyloizotiazolinon znajduje się na liście dozwolonych substancji konserwujących. W tej kwestii istnieje jednak jedno ważne zastrzeżenie. Otóż stężenie tego składnika nie może przekraczać 0.01%. Jeśli natomiast methylisothiazolinone występuje wraz z pochodną chlorową (methylchloroisothiazolinone), stężenie to nie może być wyższe jak 0.0015%.

Warto również zaznaczyć, że wpływ na skórę i zdrowie organizmu methylchloroisothiazolinone zostały potwierdzone przez Komitet Naukowy ds. Produktów Konsumenckich. Komitet ten podkreśla, że substancja ta nie posiada właściwości genotoksycznych oraz w bardzo małym stopniu, wręcz znikomym, przechodzi przez naskórek. Mimo takich doniesień warto uważać na obecność metyloizotiazolinonu, zwłaszcza w kosmetykach dla alergików, ponieważ obok dobroczynnych właściwości tej substancji, można również wymienić ewentualną szkodliwość względem skóry bardzo wrażliwej i skłonnej do alergii.

Kosmetyki z metyloizotiazolinonem

Methylisothiazolinone, ze względu na swoje konserwujące właściwości oraz zdolności zapobiegania rozwojowi mikroorganizmów, znajduje się głównie w kosmetykach, które aplikujemy na skórę przy pomocy palców. Można go znaleźć przede wszystkim w lekkich lub tłustych kremach do twarzy czy stóp, balsamach i mleczkach do ciała, a także szamponach do włosów.

Najczęściej czytane

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Pielęgnacja ciała

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

Przeczytaj artykuł

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Pielęgnacja ciała

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

Pielęgnacja twarzy

Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy to substancja powszechnie stosowana w kosmetyce i medycynie. Wykorzystuje się ją zarówno przy zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, jak i przy produkcji wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. Jakie właściwości posiada krem do twarzy z kwasem hialuronowym? Podpowiadamy, kto w szczególności powinien sięgnąć po dobry krem do twarzy z dodatkiem tej substancji!

Przeczytaj artykuł

go to top