OK

OK Cancel

Thank you

Close

Methylisothiazolinone - trudna nazwa na opakowaniach produktów? Sprawdź, co się pod nią kryje!

Methylisothiazolinone jest składnikiem, który można znaleźć na opakowaniach wielu różnorodnych produktów. Dowiedz się, czym jest ta substancja i jaką pełni funkcję w kosmetykach!

Methylisothiazolinone - substancja chemiczna obecna w kosmetykach

Methylisothiazolinone - trudna nazwa na opakowaniach produktów?  Sprawdź, co się pod nią kryje!

Methylisothiazolinone w nazwie chemicznej przyjmuje następującą postać: 2-metylo-2H-izotiazol-3-on. W spolszczonej i nieco łatwiejszej nazwie określa się ją metyloizotiazolinonem, co i tak jest trudne do wymowy i zapamiętania. Coraz więcej uwagi przykładamy do składu kosmetyków, dlatego warto wiedzieć czym jest methylisothiazolinone, ponieważ substancję tę można znaleźć w wielu różnych produktach.

Metyloizotiazolinon jako składnik kosmetyków

Methylisothiazolinone - trudna nazwa na opakowaniach produktów?  Sprawdź, co się pod nią kryje!

Główna funkcja methylisothiazolinone opiera się na jego konserwujących właściwościach. Z tego właśnie względu pełni on rolę substancji konserwującej dany kosmetyk. Oznacza to, że zapobiega rozwojowi mikroorganizmów i jednocześnie uniemożliwia ich przetrwanie w czasie, w którym stosujemy dany produkt. Metyloizotiazolinon sprawia, że aplikując dany kosmetyk przy pomocy palców, wszelkie bakterie z otoczenia (znajdujące się przede wszystkim na palcach) nie przedostają się do kosmetyku. Rozwój szkodliwych bakterii, czyli tzw. wtórne zakażenie bakteryjne, zostaje zatrzymany.

Czy methylisothiazolinone jest szkodliwą substancją konserwującą?

Methylisothiazolinone - trudna nazwa na opakowaniach produktów?  Sprawdź, co się pod nią kryje!

Methylisothiazolinone jest powszechnie wykorzystywaną substancją. Gdyby była szkodliwa i niebezpieczna, nie byłaby dopuszczona do sprzedaży, a jej obecność w składzie INCI w kosmetykach byłaby zabroniona. Tymczasem metyloizotiazolinon znajduje się na liście dozwolonych substancji konserwujących. W tej kwestii istnieje jednak jedno ważne zastrzeżenie. Otóż stężenie tego składnika nie może przekraczać 0.01%. Jeśli natomiast methylisothiazolinone występuje wraz z pochodną chlorową (methylchloroisothiazolinone), stężenie to nie może być wyższe jak 0.0015%.

Warto również zaznaczyć, że wpływ na skórę i zdrowie organizmu methylchloroisothiazolinone zostały potwierdzone przez Komitet Naukowy ds. Produktów Konsumenckich. Komitet ten podkreśla, że substancja ta nie posiada właściwości genotoksycznych oraz w bardzo małym stopniu, wręcz znikomym, przechodzi przez naskórek. Mimo takich doniesień warto uważać na obecność metyloizotiazolinonu, zwłaszcza w kosmetykach dla alergików, ponieważ obok dobroczynnych właściwości tej substancji, można również wymienić ewentualną szkodliwość względem skóry bardzo wrażliwej i skłonnej do alergii.

Kosmetyki z metyloizotiazolinonem

Methylisothiazolinone - trudna nazwa na opakowaniach produktów?  Sprawdź, co się pod nią kryje!

Methylisothiazolinone, ze względu na swoje konserwujące właściwości oraz zdolności zapobiegania rozwojowi mikroorganizmów, znajduje się głównie w kosmetykach, które aplikujemy na skórę przy pomocy palców. Można go znaleźć przede wszystkim w lekkich lub tłustych kremach do twarzy czy stóp, balsamach i mleczkach do ciała, a także szamponach do włosów.

Najczęściej czytane

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Składniki dermokosmetyków

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Pielęgnacja ciała

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

Przeczytaj artykuł

10 zastosowań olejku herbacianego

Pielęgnacja ciała

10 zastosowań olejku herbacianego

Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

Przeczytaj artykuł

go to top